Oroväckande uppgifter från Ukraina

2023 02 25

Ukrainas militär tror att allt fler missilattacker är att vänta.

Den ryska invasionen av Ukraina har nu pågått i över ett år och efterlämnat stor förödelse.

Nu kommer den ukrainska militären med nya oroväckande uppgifter.

Ryssland har fördubblat antalet skepp som är i aktiv tjänst i Svarta Havet, rapporterar The Guardian.

Det kan vara en indikation på Ryssland planerar att eskalera missilattackerna mot Ukraina.

“Under förberedelse”

Den ryska flottan har återkommande riktat missiler från sina skepp i Svarta Havet mot ukrainsk infrastruktur.

Det ökade antalet skepp oroar nu det ukrainska militära kommandot i den södra regionen.

– Mot bakgrund av fiendens flygaktivitet av ett visst slag kan detta indikera att en missilattack såväl som drönarattacker är under förberedelse, framhåller de.

Fortsatta attacker
Ukrainas militär har även rapporterat att de ryska styrkorna riktat många attacker mot landet längs med frontlinjerna under lördagen.

Bland annat har regionerna Bachmut och Charkiv utsatts för återkommande angrepp.

– Fienden fortsätter att attackera våra truppers positioner, de genomförde flera misslyckade attacker nära bosättningarna Berkhivka, Ivanovske och Severne, framhåller Ukrainas militär enligt CNN.

Hot mot Moldavien

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelensky menar att Ryssland även kommer fortsätta försöka destabilisera Moldavien.

Uppgifter som även delas av flera moldaviska politiker.

– Jag tror att det är viktigt att stoppa dessa försök med fler vapen, fler sanktioner, lämpliga åtgärder, förklarar Zelensky.

Varnar Nato

Under fredagen gick det ryska utrikesdepartementet ut med ett meddelande till Nato och Ukraina gällande Transnistrien, en region i Moldavien där tusentals ryska styrkor är stationerade.

Varningen handlar om att Ryssland kommer att svara på eventuella “provokationer” i regionen.

– Varje åtgärd som utgör ett hot mot deras säkerhet kommer i enlighet med internationell rätt att betraktas som en attack mot Ryska federationen, stod det i meddelandet.

Foto: Ryska Försvarsministeriet

Text: Redaktionen


Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen