Oroväckande uppgifter från krigsfronten – “Ryssland förbereder sig”

2024 03 16

Ryssland uppges förbereda en stor offensiv till sommaren.

Det är tankesmedjan Institute for the Study of War som har släppt en ny rapport.

Där framgår att Ryssland har planer på en stor offensiv som ska äga rum under sommaren.

Samtidigt bedöms ryska styrkor nu göra allt vad de kan för att ta mark väster om byn Avdijivka.

Gör förberedelser

I rapporten menas det att ryska styrkor kommer försöka trycka tillbaka Ukrainas armé så mycket det går inför offensiven.

– Ryska styrkor kommer sannolikt att fortsätta pågående offensiva ansträngningar för att destabilisera ukrainska försvarslinjer under våren 2024 samtidigt som de förbereder sig för en prognostiserad ny offensiv insats sommaren 2024, framhåller ISW i rapporten.

Fortsatt kraftiga strider äger rum i de östra och södra delarna av landet, samtidigt som Ukraina skickar drönare långt in på ryskt territorium.

Stödet viktigt

I rapporten menas det även att det västerländska stödet för Ukraina nu är viktigare än någonsin.

– Tillhandahållandet av västerländskt stöd kommer sannolikt att spela en avgörande roll för Ukrainas förmåga att hålla territorium nu och för att slå tillbaka en ny rysk offensiv insats under de kommande månaderna.

Tyskland och Frankrike har i dagarna kommit överens om att intensifiera stödet till Ukraina, samtidigt som nya stödpaket har kommit från Danmark och USA.

Ställer till det

Förseningarna i det västerländska stödet bedöms dock ställa till med stora problem för de ukrainska trupperna vid fronten.

– Även om ukrainska styrkor nyligen har kunnat bromsa de ryska framryckningarna väster om Avdijivka, verkar genomgripande materielbrist orsakad av förseningar i västerländskt stöd tvinga Ukraina att prioritera begränsade resurser till kritiska delar av fronten, fortsätter ISW.

– Det ökar risken för ett ryskt genombrott på andra håll.

Borrell orolig

En som uttryckt oro över den rådande situationen är EU-toppen Josep Borrell.

– Västerländska och ukrainska tjänstemän uttrycker oro över förseningar i västerländskt stöd till Ukraina inför denna förväntade ryska offensiva insats. EU:s Josep Borrell uttalade den 14 mars att västvärlden måste öka och påskynda sitt stöd till Ukraina eftersom de kommande månaderna kommer att vara "avgörande”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 april 26

UPPGIFTER: Väljer USA – Sverige förlorar jätteaffär

2026 04 15

Sverige går miste om en stor vapenaffär.

I flera år har Sverige och Saab försökt övertala Peru att köpa 24 Jas Gripen-plan. Bland annat har Sverige flyttat sin ambassad från Bolivia till Perus huvudstad Lima och flera representanter från Wallenbergssfären har besökt landet, rapporterar EFN.

Nu väljer Peru bort de svenska stridsflygplanen. Det sydamerikanska landet kommer i stället att köpa F-16-plan från USA, rapporterar försvarssajten defensa.com.

Beskedet innebär att Saab och Sverige går miste om jätteaffären, som tidigare värderats till 33 miljarder kronor.

”Gripen det bästa”

Saabs presschef Mattias Rådström kommenterar uppgifterna i en skriftlig kommentar till EFN.

Rådström uppger att Saab tagit del av medieuppgifterna, men inte mer än så.

– Det finns ingen officiell information som vi tagit del av om att Peru skulle ha fattat beslut om att välja en annan leverantör av stridsflyg. Vi följer naturligtvis processen vidare och vi är övertygade om att Gripen skulle vara det bästa och mest kostnadseffektiva stridsflygplanet för Peru.  

Tvärvändning

Beskedet är en kalldusch för Saab och Sverige.

I somras rapporterades det att Peru bestämt sig för att köpa Gripenplanen.

LÄS MER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Första leveransen

Enligt uppgifter till defensa.com väntas den första leveransen av F-16-planen ske i mitten av 2029.

De amerikanska stridsflygplanen ska ersätta det peruanska flygvapnets ålderstigna Mirage-plan.

Mirage-planen köptes in från Frankrike 1982. De har tjänstgjort i över 40 år i det peruanska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: ”Aldrig hänt förut” – nu är Ukraina redo på riktigt 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


14 april 26

EXTREMT VARMT: Turister varnas för sommaren

2026 04 15

Svenskar som planerar att semestra utomlands i sommar uppmanas att stålsätta sig för extrem värme.

Europa står inför en stekhet sommar, rapporterar Dagbladet med hänvisning till nya siffror från ECMWF (European Centre for Medium Range Weather Forecasting).

Enligt ECMWF kommer havstemperaturerna i Stilla havet att skjuta i höjden under de kommande månaderna.

Detta eftersom väderfenomenet El Niño väntas bli ovanligt stark i år.

– El Niño bidrar till högre globala temperaturer, och det kan också påverka klimatet här. Till exempel genom att göra värmeböljor mer intensiva, säger Marianne Tronstad Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, till Dagbladet.

Tronstad Lund räknar med att sommaren 2026 kommer att bjuda på nya rekordtemperaturer.

Länder runt Medelhavet kan vänta sig intensiva värmeböljor, torka och skogsbränder.

– Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter. Det återstår att se hur det utvecklar sig, säger klimatforskaren.

Här blir det svalare

Den som vill semestra i Europa, men undvika extremvärmen, uppmanas att hålla sig till de norra delarna.

–  I Europa blir det stadigt varmare med större risk för extrem värme ju längre söderut man kommer, men i exempelvis Polen och Tyskland förväntar vi oss inte samma värme, säger Marianne Tronstad Lund.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket 

Så kan Sverige påverkas

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av en ovanligt stark El Niño.  

– Det finns ingen tydlig och återkommande koppling mellan El Niño och svenskt väder. I Europa varierar effekterna, särskilt under sommaren, vilket gör det svårt att förutse hur en stark El Niño kan påverka vädret i Sverige, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i en prognos.

LÄS OCKSÅ: Många bilister får samma mejl just nu – radera direkt

Foto: RosZie resp GraphixMade

Text: Redaktionen