Oroväckande uppgifter från krigsfronten – “Ryssland förbereder sig”

2024 03 16

Ryssland uppges förbereda en stor offensiv till sommaren.

Det är tankesmedjan Institute for the Study of War som har släppt en ny rapport.

Där framgår att Ryssland har planer på en stor offensiv som ska äga rum under sommaren.

Samtidigt bedöms ryska styrkor nu göra allt vad de kan för att ta mark väster om byn Avdijivka.

Gör förberedelser

I rapporten menas det att ryska styrkor kommer försöka trycka tillbaka Ukrainas armé så mycket det går inför offensiven.

– Ryska styrkor kommer sannolikt att fortsätta pågående offensiva ansträngningar för att destabilisera ukrainska försvarslinjer under våren 2024 samtidigt som de förbereder sig för en prognostiserad ny offensiv insats sommaren 2024, framhåller ISW i rapporten.

Fortsatt kraftiga strider äger rum i de östra och södra delarna av landet, samtidigt som Ukraina skickar drönare långt in på ryskt territorium.

Stödet viktigt

I rapporten menas det även att det västerländska stödet för Ukraina nu är viktigare än någonsin.

– Tillhandahållandet av västerländskt stöd kommer sannolikt att spela en avgörande roll för Ukrainas förmåga att hålla territorium nu och för att slå tillbaka en ny rysk offensiv insats under de kommande månaderna.

Tyskland och Frankrike har i dagarna kommit överens om att intensifiera stödet till Ukraina, samtidigt som nya stödpaket har kommit från Danmark och USA.

Ställer till det

Förseningarna i det västerländska stödet bedöms dock ställa till med stora problem för de ukrainska trupperna vid fronten.

– Även om ukrainska styrkor nyligen har kunnat bromsa de ryska framryckningarna väster om Avdijivka, verkar genomgripande materielbrist orsakad av förseningar i västerländskt stöd tvinga Ukraina att prioritera begränsade resurser till kritiska delar av fronten, fortsätter ISW.

– Det ökar risken för ett ryskt genombrott på andra håll.

Borrell orolig

En som uttryckt oro över den rådande situationen är EU-toppen Josep Borrell.

– Västerländska och ukrainska tjänstemän uttrycker oro över förseningar i västerländskt stöd till Ukraina inför denna förväntade ryska offensiva insats. EU:s Josep Borrell uttalade den 14 mars att västvärlden måste öka och påskynda sitt stöd till Ukraina eftersom de kommande månaderna kommer att vara "avgörande”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


11mars26

Högsta varning utfärdas – hushållen nära jättesmäll

2026 03 12

Det internationella maritima informationscentret, JMIC, har utfärdat högsta möjliga varning för sjöfarten genom Hormuzsundet.

Röd markering – den högsta varningsnivån – gäller för närvarande. Detta efter att omkring 20 kommersiella fartyg attackerats i eller i närheten av Hormuzsundet, rapporterar AFP.

Samtidigt rapporteras det att Irans militär börjat placera ut minor i farleden.

Ett skräckscenario för världsekonomin.

Även om kriget skulle ta slut innebär en minering av sundet att sjöfarten kommer att stå still under en längre tid.

– Oavsett om man har försäkring, hur många lastfartygskaptener skulle vilja segla dit med vetskapen om att det finns ett minfält längre fram? säger Jan von Gerich, chefsanalytiker på Nordea, till Iltalehti.

Hans Liwång, professor i försvarssystem vid Försvarshögskolan, gör samma bedömning.

– Risken att träffa en mina kan vara tillräckligt för att de här civila lastfartygen väljer att inte passera genom sundet. Iran behöver bara skapa osäkerhet för att flödet av olja ska stoppas i regionen, säger han till DN.

”Ingen kan ersätta”

En längre stängning av Hormuzsundet kommer att leda till omfattande kostnadsökningar runt om i världen. Omkring 20 procent av all gas som produceras och cirka 25 procent av världens sjöburna olja transporteras genom sundet.

– Ingen aktör kan ersätta den mängd som skulle gå förlorad, säger Jan von Gerich till Iltalehti.

LÄS MER: EU-CHEFEN: Stort misstag av Europa – kan bli dyrt

Hushållen får ta smällen

Thina Saltvedt är expert på oljemarknaden och senior rådgivare på Nordea. Hon konstaterar att hushållen redan i dag märker av effekterna av energikrisen i Mellanöstern. Om stoppet i Hormuzsundet blir långvarigt kommer det leda till ”storskaliga effekter”, varnar experten.

– När du kommer till pumpen och ska fylla bensin eller diesel så kommer du märka det ganska fort, inom den närmaste veckan, säger hon till Expressen och tillägger:

– Det är fruktansvärt svårt att säga hur mycket det kommer stiga. Det beror på hur lagernivåerna ser ut, men det är också ett problem med raffinaderierna som det har bombats mot.

Drivmedelspriser som skjuter i höjden riskerar också att elda på inflationen, vilket statsminister Ulf Kristersson (M) har varnat för.

Högre bränslepriser innebär att företag får ökade transport- och produktionskostnader. Kostnadsökningar som företagen ofta kompenserar för genom att höja priserna på sina varor.

LÄS OCKSÅ: Ryssland kan skicka in soldater i nytt land – president larmar

Foto: StockSnap

Text: Redaktionen


12 mars 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 03 12

Lågprisjätten Rusta har stora planer för de kommande åren.

I dagsläget har Rusta 220 varuhus i Sverige, Norge, Finland och Tyskland.

På torsdagsmorgonen har lågpriskedjan släppt en stark kvartalsrapport där det framgår att omsättningen ökar med nio procent och en vinstökning med drygt 10 procent.

Samtidigt meddelar Rusta att de planerar att öppna uppemot 80 nya varuhus de kommande tre åren.

80 nya varuhus

Under det gångna kvartalet öppnade kedjan bara ett nytt varuhus, i Vallentuna.

Under kalenderårets första sex månader ökar Rusta takten och ska öppna 13 nya varuhus.

Men för de kommande tre åren är antalet ännu högre.

– Tidigare har vi kommunicerat att antalet öppningar bedöms hamna i den övre delen av intervallet 50–80 nya varuhus de kommande tre åren, framhåller Rusta.

– Det konkretiseras nu till 65–80 nya varuhus under räkenskapsåren 2026/27 till 2028/29, det vill säga under treårsperioden 1 maj 2026 till 30 april 2029.

Siffror från rapporten

Här är några av nyckelsiffrorna från Rustas kvartalsrapport:

- Nettoomsättningen uppgick till 3 796 MSEK (3 483), en ökning med 9,0% (7,3%).

- Bruttovinsten ökade med 10,4% och uppgick till 1 672 MSEK (1 514) och bruttomarginalen uppgick till 44,1% (43,5%).

- Kvartalets resultat uppgick till 330 MSEK (257).

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

“Välfylld pipeline”

Rustas vd Göran Westerberg kommenterar utsikterna för framtiden.

– Vi har en stark balansräkning, en bruttomarginal som ökar och en välfylld pipeline av nya varuhus, säger han.

“Vidare ut på kontinenten”

Westerberg fortsätter.

– Samtidigt finns mycket kvar att göra och potentialen är fortsatt stor för Rusta, menar han.

– Inte minst arbetet med att oavbrutet utveckla vårt sortiment till att ännu bättre svara på kundernas behov till marknadens lägsta priser. Dessutom återstår den viktiga utmaningen med att fortsätta inbrytningen i Tyskland och vidare ut på kontinenten.

Läs mer: USA svänger – grönt ljus till Erdogan

Foto: Rusta

Text: Redaktionen