Oroväckande uppgifter: Befarar brutal eskalering i Sverige

2024 01 08

En svensk medborgare, som tidigare hade en ledarposition i det kriminella nätverket Foxtrot, har skjutits till döds i Iraks huvudstad Bagdad.

Det uppger flera högt uppsatta poliskällor och källor inom den kriminella miljön för Expressen.

Mordet kopplas till den pågående konflikten inom det kriminella nätverket Foxtrot, rapporterar SVT Nyheter.

Konflikten inom nätverket eskalerade när ledargestalterna Rawa Majid, även kallad för ”Kurdiske räven”, och Ismail ”Jordgubben” Abdo  gick från att vara samarbetspartners till fiender.

Tog avstånd från kurdiske räven

Personen som mördats uppges ha tagit avstånd från Foxtrot-ledaren Rawa Majid, erfar SVT. 

– Den här personen tog kraftigt avstånd från Rawa Majid och har de senaste månaderna aktivt försökt alliera sig med personer runt om i Sverige och i Norge, säger tv-kanalens kriminalreporter Diamant Salihu.

– Vi har tidigare sett att man i den här konflikten har jagat varandra i andra länder, fortsätter han.

Misstänkt gärningsman kopplas till Sverige

En skytt har gripits efter måndagens dödskjutning.

Den misstänkte gärningsmannen uppges vara svensk medborgare.

Befarar eskalering

Mannen som dödats var tidigare en central ledargestalt i Foxtrot.

För ett tag sedan valde han dock att lämna nätverket och startade ett eget gäng.

Samtidigt tog han avstånd från ledaren Rawa Majid. 

Nu befarar källor inom polisen att mordet kan leda till ytterligare en våldseskalering i Sverige.

– Jag såg själv en livesändning där man hotade med att ge sig på anhöriga, säger Diamant Salihu.

Bakgrund

En intern konflikt i Foxtrot mellan Rawa Majid och Ismail Abdo har pekats ut som orsaken till flera dödskjutningar.

Nätverket uppges ha splittrats i två falanger som agerar hänsynslöst mot varandra.

Sprängdåd och skjutningar har utförts mot både gängmedlemmar och anhöriga. Oskyldiga har fått sätta livet till när mördarna slagit till.

Arkivfoto: Polisen Linköping 

Text: Redaktionen


Lägg undan pengar – storbank varnar hushållen

2026 03 19

Riksbanken valde idag att lämna styrräntan oförändrad på 1,75 procent. 

Enligt myndigheten väntas räntan ligga kvar på samma nivå “under en tid framöver”.

Men.

Prognosen är mycket osäker på grund av kriget i Mellanöstern.

Och nu uppmanas hushållen att ta höjd för en högre boränta än den man ser framför sig just nu, förutsatt att läget inte lugnat ned sig innan sommaren, rapporterar Di.

Jag kan tänka mig att det skulle kunna bli ännu högre om man får en mer betydande inflationssmäll. Då pratar vi inte bara en höjning av styrräntan, utan två, tre kanske, säger SBAB:s chefsekonom Robert Boije till tidningen.

Kan bli över tre procent

Experten vill inte nämna siffror på var räntan skulle kunna landa. En boränta på över tre procent är dock inte omöjligt. Idag ligger snitträntan på mellan 2,59-2,65 procent hos de större bankerna.

– Fortsätter konflikten under stora delar av året sitter vi i en helt annan situation. Då ligger det i tangentens riktning att det skulle kunna bli aktuellt med räntehöjningar om vi får ett bredare inflationstryck, säger Robert Boije.

ANDRA LÄSER: Här är banken med dyrast avgift

Riksbanken: "Ha beredskap"

Enligt Riksbanken finns det i Sverige “i grunden goda förutsättningar för att den ekonomiska återhämtningen ska fortsätta”.

Samtidigt flaggar man för att läget kan förändras.

– Det är viktigt att ha beredskap för att den framtida utvecklingen kan bli annorlunda. Ett möjligt scenario är att kriget får betydligt större effekter på den globala ekonomin och leder till en bredare och mer varaktig inflationsuppgång. Riksbanken skulle då behöva höja styrräntan, trots att den ekonomiska aktiviteten i det fallet blir tydligt lägre, förklarar Riksbanken och tillägger:

– Ett annat möjligt scenario är att de negativa effekterna på efterfrågan blir mer betydande samtidigt som inflationstrycket blir svagare. Riksbanken skulle då behöva sänka styrräntan för att stimulera efterfrågan och därigenom stabilisera inflationen vid målet.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling: matbutiker tvingas till nödåtgärd

Foto: M. Nilov

Text: Redaktionen


19 mars 2026

Ica vill se förbud – säljs i nästan alla matbutiker

2026 03 19

Ett tomatlarm har utfärdats i Sverige.

I nästan alla matbutiker går det att hitta de populära småtomaterna som passar lika bra i salladen som snacks framför tv:n.

Nu har 20 olika sorter inköpta från Coop, Hemköp, Ica, Lidl och Willys analyserats av konsumentsajten Råd & Rön.

Och då visar det sig att tolv av 17 importerade småtomater, framför allt från Nordafrika, innehåller rester av bekämpningsmedlet PFAS, som ofta beskrivs som “evighetskemikalien”.

Stora mängder hittades bland annat i Icas egna körsbärstomater. Detta trots att Ica vill se ett förbud mot PFAS och har anslutit sig till miljöorganisationens Chemsecs krav på ett sådant.

– Ica har alternativ i sortimentet där PFAS-baserade bekämpningsmedel inte är tillåtna. I ekologiska produkter får inga kemiska bekämpningsmedelsrester förekomma, framhåller Icas kvalitetschef Lisa Olsen i en kommentar till Råd & Rön.

Även Coop säger nej

Coop tillhör också de matjättar som skrivit under på krav om PFAS-förbud. Men även i deras butiker, under Coops eget varumärke, hittas snackstomater med PFAS-rester. Kedjan anser att det är bekymmersamt och någonting man kommer att följa upp med leverantören.

Lidl uppmärksammas också i granskningen. I deras spanskodlade Süss & aromatisch babyplommontomater upptäcks penthiopyrad. Ett PFAS-klassat ämne som sedan ett halvår inte längre får användas i EU.

– Vad gäller det specifika fyndet av penthiopyrad är vi medvetna om att substansens godkännande inom EU löpte ut den 31 oktober 2025. Lidl har genomfört egna analyser av dessa tomater under början av 2026, kommenterar Lids pressansvarige Ingrid Arinell till tidningen och tillägger att analyserna inte har visat att substansen förekommer.

ANDRA LÄSER: Larm om kyckling – matbutiker tvingas till nödåtgärd

"Extremt långlivade"

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur, förklarar Naturvårdsverket.

– PFAS är extremt långlivade och troligen bryts vissa PFAS inte ned alls under naturliga förhållanden. Det innebär att så länge PFAS fortsätter att användas och spridas kommer människor och andra organismer troligtvis att utsättas för alltmer PFAS, skriver myndigheten.

"Ska stoppa spridningen"

I höstas meddelade regeringen att man satsade 1,8 miljarder kronor kommande tre år på att ren natur och giftfri miljö.

– Detta kommer att finansiera skötsel av värdefull natur, miljöövervakning och att stoppa övergödning och spridning av PFAS-gifter, sade klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) då.

Inget av de medel som Råd & Rön hittat översteg de gränsvärden som bestämts av EU.

LÄS OCKSÅ: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen