Kraftig uppgång av sjukhusvårdade i Norge – Ökad belastning i flera EU-länder

2021 11 02

Norge, Belgien, Nederländerna, Slovakien, Grekland och Storbritannien – det kommer oroande signaler från en rad länder avseende coronasmittan.

Europa är just nu den världsdel där trenden går åt fel håll när det gäller smittspridningen.

Norge

I grannlandet Norge uppger NRK att 168 coronapatienter vårdas på sjukhus och det är hela 47 patienter fler än dagen innan vilket motsvarar en kraftig uppgång på 39 %  på ett dygn. Antalet smittade ökar kraftigt men från låga nivåer. 1 335 nya registrerade smittfall rapporterades sista dygnet jämfört med 893 fall samma veckodag förra veckan och i norsk media rapporteras det nu mycket om farhågorna för ökad smitta framöver.

Belgien

Den senast registrerade veckan ökade smittan med 75 % till 5 300 fall och antalet sjukhusvårdade ökade med 69 % till 102 dagliga fall enligt AP. Även antalet döda ökar men i lägre utsträckning, till cirka 20 dödsoffer per dygn.

Landet har återinfört flera restriktioner och även utökat kraven på obligatoriska vaccinpass.

– Munskydd på offentliga platser är obligatoriskt för personal på restauranger, krogar och gym. Vi måste öka vårt skydd, säger premiärminister Alexander De Croo till AP. Han betonar att då 85 % av belgarna är vaccinerade så behöver inte restriktionerna vara lika hårda som annars vore fallet.

Nederländerna

Smittspridningen rusar i Nederländerna och antalet nya fall har ökat med 45 % sedan förra veckan till 7 700 vilket är högsta antalet sedan i juli. Över 1 200 personer vårdas på sjukhus vilket är det högsta antalet på fem månader.

– Vi kan inte komma ifrån att införa nya restriktioner, säger landets sjukvårdsminister Hugo de Jonge, uppger Reuters.

Krav på munskydd i offentliga utrymmen och utökade krav på vaccinpass är att vänta enligt nyhetsbyrån.

Nederländernas sjukvårdsmyndigheter konstaterar att de flesta som sjukhusvårdas inte har vaccinerats.

Slovakien

Smittspridningen skenar också i Slovakien där antalet nya fall ökat från 80 per dag till 3 800 per dag i genomsnitt rapporterar DN. Landet är ett av flera länder dit USA igår införde reseavrådan.

Grekland

En femte våg väntas i Grekland där smittspridningen är på kraftig uppgång och väntas öka ytterligare under november enligt den grekiska stortidningen Ekathimerini. Antalet sjukhusvårdade har nått den högsta nivån sedan pandemin startade uppger DN.

Storbritannien

Storbritannien har sett en rejäl ökning av smittspridningen under hösten och en studie av 1,3 miljoner hushåll indikerar att landet drabbats av den värsta smittspridningen sedan pandemin startade enligt The Guardian. Sjukvården är under hård press och det rasar en diskussion om huruvida man ska återinföra restriktioner vilket premiärminister Boris Johnson vill undvika.

ANALYS

Signalerna är samstämmiga från flera länder:

▪Det är framförallt ovaccinerade som drabbas av sjukhusvistelse och död. Det leder även till att sjukhusen överbelastas och därmed har mindre möjlighet att ta emot personer som behöver vård för helt andra sjukdomar.

▪Även vaccinerade smittas i större utsträckning i takt med att vaccinets effekt avtar när det gått några månader.

▪Pandemin är ännu inte över.

Foto: M. Manjun


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen


6 nov 2026

Turkiet har fått nog – ultimatum till Ryssland

2026 11 06

Den turkiska regeringen sätter ned foten mot Ryssland.

Sänk priset.

Annars köper vi inte.

Så lyder Turkiets skarpa krav på Moskva när det gäller import av rysk gas.

Enligt Alparslan Bayraktar, den turkiska energi- och naturresursministern, kommer landet att hitta andra sätt att få in naturgas om ryssarna inte går med på att ge Turkiet rabatt.

– Anledningen till att vi köper mindre gas från Ryssland och mer gas från USA har ett mycket enkelt svar. Inte politik, utan pris. Ryssland är extremt dyrt, säger ministern enligt Turkiye Today.

Letar alternativ

Turkiet avser dock inte att stänga kranen helt. Landet kommer sannolikt fortsätta köpa rysk gas, men letar samtidigt efter mer gynnsamma erbjudanden.

Den turkiske ministern menar dock att “oöverkomliga kostnader” påskyndar övergången till andra leveranser. 

– På energiefterfrågesidan, eftersom gas är extremt dyrt, tvingar man i princip människor att hitta alternativ – antingen alternativa gaskanaler, billigare gas, konkurrenskraftig gas eller alternativa bränslen, säger Alparslan Bayraktar.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Kan bli hårt slag

För drygt 20 år sedan dominerade Ryssland den turkiska marknaden. Nästan 64 procent av Turkiets totala import av naturgas kom då från Ryssland. I början av 2025 hade andelen sjunkit till ungefär 37 procent, enligt turkisk media.

Tomrummet har framför allt fyllts av flöden från Azerbajdzjan som nu står för ungefär 22 procent av den turkiska importen. Det har även skett en kraftig ökning av amerikansk naturgas.

Ytterligare en minskning av tukriska inköp skulle bli ett hårt slag mot ryska Gazprom, som förlorat majoriteten av sina europeiska kunder, skriver The Moscow Times.

Kina och Turkiet är fortsatt de största köparna av rysk naturgas. Till Kina säljs gasen kraftigt rabatterat, enligt Bloomberg.

Läs mer: Trump kan rundas – öppnar ny möjlighet för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen