Oro kring Sverigebilden – “enorm rapportering”

2023 02 02

Svenska institutet beskriver rapporteringen om Sverige som “oroväckande”.

Rasmus Paludans koranbränning har fått stora reaktioner i flera länder.

Svenska institutet, som arbetar med att analysera den internationella bilden av Sverige, menar att man aldrig sett ett så stort intresse för Sverige som nu.

Det är dock oönskade saker som sprider sig på medierna.

– Vi har sett enorm rapportering om Sverigebilden och om Sverige. Det ena som återkommer är att Sverige är ett islamofobiskt land, det andra att Sverige tillåter terrorism och är intolerant mot islam, säger myndighetens generaldirektör Madeleine Sjöstedt enligt DN.

Tiotusentals kommentarer

Svenska institutet kallar situationen för oroväckande.

Myndighetens personal arbetar hårt och arbetsbelastningen uppges vara “kolossal”.

– Våra arabisktalande kanaler har hanterat 10 000-tals kommentarer de senaste dagarna. Och våra analytiker får också arbeta väldigt hårt. Det är jättestor arbetsbelastning. Men det är det minsta problemet, menar Sjöstedt.

Manar till bojkott

Flera muslimska länder har reagerat starkt på Sveriges hantering av koranbränningen.

I Egypten har det inflytelserika universitetet al-Azhar, beläget i Kairo, manat till bojkott mot Sverige.

“Borde inte bry sig”

Turkiet är ett av de länder som reagerat allra starkast på koranbränningen.

Även upphängningen av en docka föreställande landets president Recep Tayyip Erdogan skapade kraftiga reaktioner. 

Erdogan har sedan händelserna meddelat att han inte vill se Sverige ansluta till Nato.

– Sverige borde inte bry sig om att försöka i det här läget, säger han enligt Reuters.

Turkiet har däremot öppnat för att släppa in Finland i organisationen, men Finland menar att man vill ansluta tillsammans med Sverige.

Rekordstort intresse

Inte sedan 2015 har Sverige fått så många delningar, reaktioner och kommentarer på instagram och facebook som under den senaste tiden.

Inlägg om Sverige på arabiska och turkiska uppges väcka rekordstort intresse och engagerar många människor.

Under tisdagen varnade Myndigheten för psykologiskt försvar för en omfattande desinformationskampanj mot Sverige.

Foto: M. Konig

Text: Redaktionen


JUST NU: Har stulit 339 barn

2025 10 31

Personer som tillsammans har stulit 339 barn har identifierats.

Ukraina har identifierat ryssar som är ansvariga för att hela 339 barn har förts bort.

Nu slår landet tillbaka mot förövarna – och ska presentera bevis som inte går att prata bort, meddelar Zelenskyj.

Ansvariga har identifierats

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst SZRU har sammanställt en detaljerad lista över 339 ukrainska barn som har kidnappats av Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Men inte bara det – de har också identifierat ryska personer och institutioner som är ansvariga för kidnappningarna.

Nu slår Ukraina tillbaka mot de ryssar som är ansvariga för brotten, och kommer bland annat att införa sanktioner, meddelar president Volodymyr Zelenskyj.

Ukrainas underrättelsetjänst samlar dessutom in bevis som Ryssland kommer att få svårt att förklara bort, enligt den ukrainska presidenten.

– Utrikesunderrättelsetjänsten har en lista på 339 barn. Utöver att lokalisera dem har jag bett vår underrättelsetjänst att tillhandahålla uppgifter som är obestridliga för ryssarna, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

Bevis mot de ansvariga ryssarna kommer snart att presenteras.

– Inom en vecka eller två kommer vi att ha ett dokument som listar alla 339 barn – med adresser, namn och de institutioner som tog dem och försökte radera deras identiteter, säger Ukrainas president.

LÄS OCKSÅ: "Sverige retar Ryssland till vansinne"

Miljoner barn under rysk kontroll

Ukraina vill också att internationella sanktioner riktas mot alla personer och institutioner som nämns i rapporten.

– Det är avgörande att de ansvariga – individer och institutioner – tar konsekvenserna, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

De 339 barnen på listan är dock bara en liten del av alla de ukrainska barn som har förts bort av Ryssland sedan kriget inleddes.

Över 19 500 ukrainska barn har tvångsförflyttats eller deporterats av Ryssland, enligt tidningen, som hänvisar till uppgifter från humanitära organisationer.

Över 1,6 miljoner ukrainska barn lever också på något sätt under rysk kontroll. Många av dem lever i ockuperade områden, medan en mindre andel har deporterats till Ryssland.

Enligt rapporter utsätts de ukrainska barnen för bland annat påtvingad ”russifiering” samt militarisering och ideologisk indoktrinering.

LÄS OCKSÅ: "48 procent har förstörts" - Ukrainas nya prioritering

Text: Redaktionen


Stor förändring för alla som använder Google Chrome

2025 10 31

Snart sker en stor förändring i Google Chrome.

Chrome är världens mest använda webbläsare.

Nu meddelar Google att en stor förändring kommer att ske i Chrome under 2026.

Stor förändring i Chrome

Chrome kommer att börja blockera osäkra webbadresser under 2026, rapporterar PC för Alla.

Säkra https-anslutningar kommer att bli standard när en ny version av Chrome lanseras i oktober nästa år.

Det innebär att Chrome kommer att börja blockera okrypterade http-anslutningar, enligt tidningen.

Skälet till förändringen är att http-anslutningar som inte är krypterade kan leda till olika typer av attacker som kan skada datorn.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

Kan bli problem för vissa

Idag kommer det bara en varning för http-anslutningar som inte är krypterade, men det går fortfarande att ansluta.

Men i oktober nästa år ska Google Chrome alltså börja blockera sådana anslutningar helt och hållet.

De flesta webbsidor använder redan idag https och påverkas därför inte.

Små privata och lokala sajter riskerar dock att få problem, enligt tidningen.

Förändringen kommer emellertid att införas gradvis.

Chrome överlägset populärast

Google Chrome är den överlägset mest använda webbläsaren i världen.

Drygt 71,8 procent av världens befolkning använder Chrome, enligt Statcounter.

Näst populärast är Safari med 13,8 procent av användarna, följt av Edge (4,6 procent) och Firefox (2,1 procent).

Chrome är alltså den mest använda webbläsaren i världen med god marginal.

Annan fördelning i Sverige

I Sverige ser fördelningen dock lite annorlunda ut, även om Chrome är den mest populära webbläsaren även här – men inte med lika stor marginal.

52,8 procent av svenskarna använder Chrome, medan 28,3 procent använder Safari.

7,7 procent av svenska folket använder Edge. 4,2 procent använder Samsung Internet, 3,7 procent Firefox och 1,4 procent Opera.

LÄS OCKSÅ: Oväntat ”bankmeddelande” skickas ut till svenskarna

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen