Oro för nytt smittutbrott – halva Paris påverkat

2023 03 16

Gatorna i Paris är fyllda med skräp.

Gigantiska sophögar tonar upp sig vid sidan om restaurangen och caféer.

Anledningen: Stadens soparbetare vägrar att arbeta och strejken ser ut bli långvarig.

Strejken har pågått i över en vecka och kommer att fortsätta åtminstone till måndag.

Ungefär halva Paris är påverkat.

Enorma 6 600 ton skräp uppges ligger kvar på staden gator, enligt lokala myndigheter.

Lukten börjar sprida sig och de över sex miljoner råttorna i Paris har börjat synas allt mer på stadens gator.

– De söker igenom sophögarna. De förökar sig där och lämnar efter sig urin och skit. Vi är oroliga för smittorisken, säger toxikologen Romain Lasseur till tidningen Le Parisien.

Kan sprida flera sjukdomar

Råttor kan sprida en lång rad sjukdomar.

Hussein Khalil har forskat om gnagare på lantbruksuniversitetet i Umeå.

Han uppmanar folk som drabbas av ”råttinvasioner” att vara väldigt försiktiga.

– Man ska vara mycket försiktig där råttorna vistas och där de äter. Man ska också vara försiktig när man hanterar råttorna. Hittar man en död råtta ska man undvika att ta i den, hålla den borta från ansiktet och helt enkelt inte vara nära djuret, säger han till SVT Nyheter.

Råttgift kan få bort råttorna på kort sikt, men är ingen hållbar lösning enligt Hussein Khalil.

– Är det mycket råttor så kommer den råtta du tar bort att ersättas av en ny. Råttgift fungerar nästan aldrig på sikt, förklarar han.

Bakgrund

Omfattande strejker har utlyst i Frankrike sedan regeringen föreslog att höja pensionsåldern i landet från 62 till 64 år.

President Emmanuel Macron anser att det är nödvändigt för att förhindra att pensionssystemet kollapsar i framtiden.

Regeringens förslag väckte stor ilska i Frankrike. Över en miljon människor gick ut på gatan för att protestera mot den föreslagna pensionshöjningen.

Protesterna har följts av flera strejker.

Förutom avfallshanterare har bland annat lokförare, järnvägsarbetare, flygpersonal och hamnarbetare gått ut i strejk.

Flera arbetare i stora oljebolag vägrar även att arbeta, vilket har lett till en avstannad produktion och en minskad tillgång på bränsle.

Driver igenom förslaget

Trots protesterna kommer den franska regeringen att gå fram med den nya pensionsreformen.

Det bekräftade premiärminister Élisabeth Borne för det franska parlamentet i dag, torsdag. Förslaget kommer att drivas igenom utan omröstning. Regeringen hänvisar till en särskild artikel i den franska konstitutionen. 

Beskedet möttes av både burop och applåder.

President Macron uppges ha fattat beslutet efter flera extrainsatta möten de senaste dagarna, rapporterar AFP.

Foto: A. Kumpan resp Jas Min

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen