ORGANISATIONENS LARM: ”Riskerar katastrofala konsekvenser”

2022 10 13

Inför Cop15 kommer WWF med oroväckande siffror i Living Planet Report.

Inför klimatmötet Cop15 i kanadensiska Montreal andra veckan i december kommer larm från WWF, Världsnaturfonden.

– Naturen går på knäna och våra länders ledare riskerar katastrofala konsekvenser för människor, planeten och vår ekonomi genom att inte agera, framhåller WWF-chefen Tanya Steele i organisationens Living Planet Report, enligt brittiska tidningen Mirror.

Stor minskning på 50 år

Enligt den har populationernas storlekar för världens vilda djur minskat med snudd på 70 procent på drygt 50 år.

Minskningen motsvarar en utplåning av vilda djur i Europa, Amerika, Afrika, Oceanien och Kina.

Enligt världens naturvårdare en följd av klimatförändringar och påverkan på naturen.

Bryter man ner det i några exempelsiffror visar rapporten att i Storbritannien är nedgången av arter 50 procent.

Men i Amazonas, den platsen på jorden med störst biologisk mångfald, är motsvarande siffra 94 procent.

Om man går ner på artnivå i den väldiga regnskogen exemplifierar organisationen det bekymmersamma läget med den rosa floddelfinen som behöver tillgång till en balanserad livsmiljö.

Sötvattenarterna drabbade

Den arten minskade med 65 procent mellan 1994 och 2016. Just sötvattensberoende djur har drabbats enormt. Där redovisar WWF en artminskning med 83 procent.

– Vi skyndar mot en hetare planet där naturen – och med den vår mat, våra hem och försörjning – inte kommer att kunna överleva utan brådskande åtgärder nu, poängterar WWF-chefen enligt tidningen.

Hon tillägger:

– Det finns ingen tid att vänta – att göra det skulle vara det största möjliga sveket mot framtida generationer.

Konkret exempel

Tidningen citerar Auricélia Arapiun, 35, från Tapajos Arapiuns ursprungsbefolkning, för att ge mer konkreta exempel på vad påverkan betyder i det vardagliga livet:

– Nedgången av djur är stark. Jaguarer var tidigare svåra att upptäcka, men eftersom deras jaktmarker och livsmiljöer har förstörts kommer de till våra byar och dödar våra hundar.

Nu hoppas Tanya Steele att världens ledare tar sitt ansvar i samband med Cop15.

– Våra ledare har en möjlighet, nu eller aldrig, att visa verkligt ledarskap genom att påskynda handling och hålla sina löften om att återställa naturen och värna om våra nollmål.

Foto: M Silva

Text: Redaktionen


Lågprisjätte chocksänker priserna

2025 12 02

Priskriget i de svenska matbutikerna fortsätter.

Det har tidigare rapporterats att Ica och Willys sänkt priserna på ett större antal varor i samband med Pensionärernas riksorganisations årliga undersökning av Sveriges mest pensionärsvänliga butik.

Nu ansluter sig även Lidl till priskriget, rapporterar jämförelsesajten Matpriskollen.

–  Prissänkningarna är ner till under inköpspris och detta kostar kedjorna och butikerna mycket pengar. Många artiklar ur PRO-listan, har nu också sänkts på samtliga Lidlbutiker, medan Willys och Ica Maxi sänkt på utvalda butiker, så för oss konsumenter är det bara att passa på, säger Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur i ett uttalande.

”Extremlåga”

Enligt Mazur är priserna nere på historiskt låga nivåer.

–  Priserna är extremlåga och dom verkar inte ge sig. Röd Garantmjölk för 8,90/liter, Makaroner 8,50 kr, Rågsikt 9,90, Heinz ketchup 17,90, Rydbergs Potatisallad 400 gram 9,90 kr, medan samma potatissallad 200 gram kostar 14,90. Det är helt galet, säger han.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs 

Stor prissänkning nästa år

Nästa år beräknas matpriserna sjunka ordentligt. Regeringen har beslutat att sänka matmomsen från 12 till 6 procent från och med 1 april 2026. En matpriskommission ska tillsättas för att säkerställa att butikerna sänker priserna i samma utsträckning.

De stora livsmedelskedjorna jobbar aktivt för att säkerställa att producenterna inte kommer få igenom prisökningar som skulle kunna slå mot momssänkningen.

– Vi har redan fått tydliga indikationer på att alla de stora kedjorna verkligen pressar producenter och leverantörer för att det inte ska ske prisökningar som kan göra att momssänkningen ifrågasätts. Normalt förhandlar man nu om ganska stora prisökningar i januari och februari, men min gissning är att de kommer vara väldigt små, om ens några, säger Ulf Mazur.

– Detta kommer givetvis göra det ännu tuffare för många mindre leverantörer om man inte får öka priserna när kostnaderna ökar, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten 

Foto: D. Strategy

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kreml använder hemlig “mellanhand“ för oljeexport

2025 12 02

Ryssland försöker använda ett asiatiskt land som mellanhand för oljeexport.

Ukrainsk underrättelsetjänst uppger att Ryssland använder Vietnam för att kringgå oljesanktioner och säkra finansiering för kriget i Ukraina, rapporterar ukrainska RBC.

Kringgår sanktioner

Enligt Ukrainas försvarsunderrättelsetjänst (HUR) har Ryssland tecknat flera avtal med Vietnam för att stärka samarbetet inom olje- och gasindustrin.

Avtalen omfattar både ryskt och vietnamesiskt territorium samt Vietnams kustnära havsområden, med inblandning av företagen Zarubezhneft, PetroVietnam och det gemensamma bolaget Vietsovpetro.

– Hur Ryssland systematiskt skapar internationella partnerskap för att kringgå sanktioner är ett tydligt tecken på att de försöker säkra långsiktiga intäkter för kriget i Ukraina, säger en talesperson från HUR.

LÄS MER: Massiv brand i Ryssland – lågorna syns över trädtopparna

Export via tredje länder

Enligt HUR ger avtalen parterna rätt att etablera dotterbolag i tredje länder, vilket möjliggör export av rysk olja under vietnamesisk flagg och döljer den verkliga ursprungsplatsen.

– Särskilt anmärkningsvärt är att avtalet mellan Ryssland och Vietnam fastställer ett lägsta försäljningspris för olja på minst 75 dollar per fat, vilket är betydligt högre än det pristak på 47,6 dollar per fat som EU-länderna införde i juli 2025, uppger HUR via Telegram.

– Med tanke på Kremls försök att säkra ett ”garanterat” oljepris på längre sikt är det fullt möjligt att ryska underrättelsetjänster kommer att intensifiera operationer riktade mot internationella energikedjor – inklusive sabotage av infrastruktur i andra länder.

Sanktioner och risker

USA och EU har under hösten infört nya sanktioner mot Ryssland för att minska Kremls intäkter och förhindra kringgående av restriktionerna.

I oktober lanserade USA sanktioner mot bland annat Rosneft och Lukoil samt 36 dotterbolag, och EU godkände sitt 19:e sanktionpaket mot Ryssland.

EU förbereder dessutom ytterligare åtgärder mot Ryssland och Belarus, som är allierad med Moskva.

Sanktionerna omfattar bland annat restriktioner mot oljeexport, finansiella transaktioner och exportkontroller på avancerad teknik.

LÄS MER: UPPGIFTER: Jätteförändring väntas för oljepriset

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen