Orbáns hånfulla utspel: “Välkomna i klubben”

2024 09 13

Ungerns premiärminister Viktor Orbán hånar Tyskland, samtidigt som hans regering har meddelat att man är redo att stämma Europakommissionen.

Viktor Orbán är sannolikt den mest kontroversielle av EU-ländernas ledare, och hans högerauktoritära regering har många gånger kritiserats av andra EU-länder.

Men nu slår Orbán tillbaka.

I en intervju går den ungerske premiärministern till angrepp mot Tyskland och dess förbundskansler Olaf Scholz, som just nu har problem, rapporterar Politico.

”Välkomna i klubben”

Tyskland har i veckan meddelat att landet inför temporära kontroller av alla landets gränser, för att få bukt med den illegala invandringen.

Viktor Orbán var inte sen med att kommentera den tyska omsvängningen, eftersom Ungern bland annat har fått kritik för sin mycket restriktiva invandringspolitiken.

– Välkomna i klubben, säger Orbán sarkastiskt, med Tyskland och Olaf Scholz som tydlig adressat, enligt tidningen.

I en intervju med ungersk statlig radio går Orbán till hårt angrepp mot Tyskland och Västeuropa.

– Det är bara ett steg kvar för Västeuropas ledare att ta – och det är inte så svårt rent intellektuellt: Om de säger att gränser måste skyddas, bör de inte bestraffa dem som skyddar dem, säger Viktor Orbán.

”Har vaknat upp”

Kommentaren syftar bland annat på att Ungern i juni dömdes av Europadomstolen till att betala 200 miljoner euro i böter för att landet inte anses följa EU:s asyllagar.

Tyskland har länge varit ett land som har förordat en liberal migrationspolitik, och har därför i mångt och mycket varit Ungerns motsats.

– Gränsskydd har blivit ett negativt ord på senare tid, för alla har varit tvingade att släppa in migranterna – den som stoppar dem är en dålig person, säger Orbán.

– Nu har Tyskland vaknat upp: Terrorism, kriminalitet, den sociala och finansiella bördan av migranter som inte vill jobba, alla dessa saker börjar få tyskarna att vakna, hävdar Ungerns premiärminister.

Kritiseras för mer än migrationspolitiken

I veckan har Ungern också meddelat att de är redo att stämma Europakommissionen. Enligt Orbán borde landet få finansiellt stöd snarare än böter för sitt sätt att hålla gränserna stängda.

Viktor Orbán och hans regering har dock inte bara fått kritik för sin migrationspolitik.

De har också fått kritik, bland annat av Sveriges regering, för Orbáns Rysslansbesök och relationer till Vladimir Putin.

Dessutom har Orbán många gånger kritiserats för att använda odemokratiska metoder mot den ungerska oppositionen, samt för att yttrande- och tryckfriheten inte respekteras fullt ut i Orbáns Ungern.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen