1nov2025

Orbán förbereder pakt med Trump – planerar att blåsa EU

2024 10 15

Viktor Orbán förbereder en särskild gåva för Donald Trump om den senare vinner valet.

I juni tidigare i år fattade G7-länderna, där bland annat USA ingår, tillsammans med EU beslut om ett lån till Ukraina värt 50 miljarder dollar.

Pengarna ska återbetalas genom frysta ryska tillgångar.

Men om Donald Trump vinner valet i november kommer USA att exkluderas från planen och därmed inte behöva betala lägga ut ens en penny.

Det lovar den ungerska premiärministern Viktor Orbán, rapporterar Politico.

Planerar blåsa EU

Enligt den amerikanska tidningen ska det gå till enligt följande.

Var sjätte månad måste EU förnya sina sanktionsbeslut. Det ökar sannolikheten att en medlem kan sätta sig på tvären, vilket innebär att respektive regering skulle behöva gå till sina egna inhemska skattebetalare istället för att få lånet återbetalt.

Av det skälet vill USA att EU förlänger tidsramen till 36 månader. Alla EU-länder håller med – utom Ungern. Och enligt EU:s regler måste alla 27 medlemsländer säga ja för att sanktionsreglerna ska ändras.

Det öppnar nu för att USA, om Trump blir vald, knappt kan behöva bidra och att republikanen därmed kan leva upp till Orbáns ord om att "Trump inte kommer att betala en penny till Ukraina".

– Om vi inte löser detta kommer det att kosta EU – inklusive Ungern – mer pengar, säger en anonym EU-diplomat till Politico.

"Ungern bryr sig inte"

Men att kostnaden skulle bli högre för Europa och Ungern är sekundärt för Orbán, uppger tidningen.

Han kan istället dra fördel av följden från att ha köpt goodwill från Donald Trump.

– Ungern bryr sig inte om att Europa måste betala mer. Det handlar om att hjälpa Trump, säger en annan diplomat.

Om EU och USA tillsammans garanterar lånet skulle en omvald Trump vara bunden att hedra överenskommelsen i flera år.

Men om lånet godkänns utan USA har han ingen sådan skyldighet alls.

Politico beskriver Orbáns blockad som “det senaste exemplet på en inrättning mellan Trump och den ungerska premiärministern”.

Orbán har nyligen sagt att han skulle “öppna flera flaskor champagne” om Trump besegrar Kamala Harris i presidentvalet i november.

Foto: Offical White House Photo By Shealah Craighead resp European Union 2024, Philippe Buissin

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen