Omtyckt skådespelare vill dö – kräver dödshjälp
2025 12 31
Den känsliga frågan kring dödshjälp har blossat upp på nytt.
Fenomenet, som innebär att någon annan än patienten utför den avgörande handling som leder till en patients död, är inte tillåten i Sverige. Det förekommer däremot i exempelvis Schweiz, Nederländerna och USA.
Nu har dilemmat aktualiserats i flera internationella medier efter att den framgångsrika kanadensiska skådespelerskan Claire Brosseau, 48 år, stämt Kanadas regering för rätten att dö genom assisterat självmord, rapporterar bland annat The New York Times och Daily Mail.
Gett upp: "kan inte besegra sjukdomen"
Claire Brosseau är känd från exempelvis den romantiska komediserien A Previous Engagement från 2006.
Sedan tonåren har hon dock lidit av psykisk ohälsa i form av bland annat ångest, självmordstankar, ätstörningar, personlighetsstörningar, missbruk och PTSD. Skådespelaren har vid flera tillfällen försökt begå självmord och behandlats av psykiatriker och psykologer över hela Nordamerka.
Hon har provat dussintals mediciner och terapier, utan framgång.
Nu har Brosseau gett upp och vill ha hjälp att dö.
– Eftersom hon inte kan övervinna sina psykiska sjukdomar, uppger Daily Mail.
Stämmer staten: "diskriminering"
Redan 2021 ansökte Clair Brosseau om aktiv dödshjälp via det kanadensiska programmet Medical Aid in Dying, MAiD, som erbjuder assisterat självmord vid “allvarligt och obotligt medicinskt tillstånd”.
Kroniska sjukdomar som enbart är kopplade till psykisk ohälsa ger dock inte tillstånd att beviljas programmet, varför skådespelaren har nekats hjälp.
Ett undantag för psykisk ohälsa planerades emellertid till mars 2023, men har försenats och väntas nu inte införas förrän tidigast 2027.
Så länge vill inte Clair Brosseau vänta på att gå ur tiden och stämmer alltså staten för diskriminering.
– Stämningen har gett upphov till en redan het nationell debatt kring assisterat självmord. Brosseaus egna psykiatriker är till och med oense om hennes fall, skriver Daily Mail.
Oväntat många positiva i Sverige
En undersökning från Lunds universitet visade förra året att många svenska undersköterskor inom den palliativa vården är positivt inställda till dödshjälp.
Ett överraskande besked, enligt Mikael Segerlantz, docent och lektor i palliativ medicin vid Lunds universitet och överläkare inom den specialiserade palliativa vården i Region Skåne.
– Det som överraskade oss var att bara 13 procent av undersköterskor motsatte sig legalisering av eutanasi (dödshjälp), men bland läkare var samma siffra 80 procent. Sjuksköterskorna låg mitt emellan, bland den gruppen var 33 procent negativa.
Mår du eller någon i din närhet dåligt eller har självmordstankar finns det hjälp att få. Du kan till exempel kontakta:
- Bris - Barnens rätt i samhället. Du kan ringa eller sms:a till nummer 116 111. Du kan också mejla eller chatta.
- Hjälplinjen på telefon 90390. Du som är över 18 år kan ringa eller skriva.
- Jourhavande medmänniska på telefon 08-702 16 80.
- Jourhavande präst nås via telefonnummer 112. Du kan också mejla eller chatta.
- Mind Självmordslinjen, chatt via mind.se eller på telefon 90101.
Källa: 1177
Foto: M. Ángel Hernández
Text: Redaktionen


