Omfattande haveri i flera regioner

2022 12 06

Flera regioner har drabbats av ett stort datahaveri på tisdagsförmiddagen.

Det handlar om en kraftig nätverksstörning som påverkar sjukhus, vårdcentraler och folktandvård, rapporterar SVT.

Region Sörmland är en av regionerna som drabbats, och flera konsekvenser är att inbokade besök nu sannolikt behöver ställas in.

Flera av regionens verksamheter går på begränsad kapacitet på grund av haveriet, meddelar regionen på sin hemsida.

– Felsökning pågår. Telefonin fungerar som vanligt, försäkrar Region Sörmland.

Fler regioner drabbade

En annan region som drabbats är Västra Götaland, VGR.

Regionen bekräftar att det rör sig om ett omfattande dataavbrott.

– Det innebär att man inte kommer åt journaler eller skriva ut recept med mera, säger Thomas Schultz Rohm, pressekreterare på VGR till Göteborgs-Posten.

Ingen prognos

Datafelet ska ha slagit mot både privata vårdgivare och Närhälsan och i synnerhet om man inte varit inloggad i systemen sedan tidigare.

Datorerna fungerar om man sedan tidigare loggat in. Skulle man logga in nu på morgonen fungerar det inte. Det pågår en intensiv felsökning, men vi har ingen prognos i nuläget, säger Thomas Schulz Rohm.

Har klarat sig

Capio är en av Göteborg största privata vårdgivare. Där har man dock hittills inte märkt av problemet. 

– Vi har eget nät, journalsystem och andra stödsystem så vi har inte drabbats akut av det här. Det är inget som vi bedömer som ett problem på ett kortsiktigt plan, säger Liza Manestam, kommunikationsdirektör på Capio, till GP.

Uppmaning från MSB

Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, är informerade om incidenterna på tisdagsmorgonen.

– De aktörer och kommuner som drabbas uppmuntras att rapportera det till oss, säger Elin Bohman, presstalesperson på MSB, till Aftonbladet.

Dagens haveri sker veckan efter ett stor it-attack som bland annat drabbade Norrköpings kommun.

– Men vi vet inte ännu om det skulle kunna vara en samordnad it-attack när det gäller Västra Götalandsregionen och Norrköpings kommun, säger dock Elin Bohman.

Foto: R. Catabay

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen