”Ökar med 300 procent” – enorm uppgång slår mot hushållen
2026 03 05
Sverige står inför en enorm utmaning.
I takt med att AI-infrastrukturen byggs ut behöver elproduktionen öka dramatiskt.
Johan Hansson, forskare i tillämpad fysik vid Luleå tekniska universitet, bedömer att produktionen kommer att behöva öka med hela 300 procent.
– Folk tror att AI är en fri resurs från himmelen men det kräver extremt mycket resurser, säger Hansson till SVT Nyheter.
– AI kommer multiplicera elförbrukningen jättemycket.
Sverige i framkant
Nordiska företag ligger i framkant när det gäller AI-utveckling, vilket ökar behovet av storskaliga datacenter.
I Sverige planerar bland annat techjätten Microsoft en utbyggnad av sina datacenter i Gävle, Sandviken och Staffanstorp.
Anläggningarna slukar enormt mycket el, eftersom de är fulla av extremt kraftfulla datorer som kör dygnet runt och måste kylas konstant.
Slår mot hushållen
AI-teknikens enorma elbehov kommer sannolikt att slå mot hushållen. Elpriserna riskerar att stiga om efterfrågan är högre än tillgången.
– Sverige behöver öka sin elproduktion med motsvarande cirka 300 000 eluppvärmda villor. Varje år. En ökning som garanterat kommer att skaka om både producenter och konsumenter på elmarknaden, framhåller det statliga forskningsinstitutet Research Institutes of Sweden (RISE) i ett uttalande.
LÄS MER: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen
”Legat stilla i 30 år”
Jan Djurström, chef för enheten för elkraftssystem på RISE, uppger att det krävs omfattande investeringar för att möta de framtida behoven.
– Både tillståndsprocesser, marknadsmodeller och prisområden kan behöva ses över för att skapa förutsättningar för den här ökningen, säger han.
– Men utmaningen är att det tar lång tid att bygga produktion. Konsumtionen har i princip legat stilla i 30 år, men nu drar den iväg i stora kliv, och frågan är hur investeringarna i ny produktion ska kunna gå i takt med den här ökningen i efterfrågan.
LÄS OCKSÅ: Chockbesked för Trump – serverat av Fox News
Foto: Sixties Photography
Text: Redaktionen


