OFFICIELLT: Ryssland riktar allvarliga anklagelser mot amerikan

2023 04 07

En amerikansk journalist anklagas officiellt för spionage.

På fredagseftermiddagen har Ryssland officiellt anklagat den amerikanske journalisten Evan Gershkovich för spionage.

Gershkovich, som är anställd av tidningen The Wall Street Journal, nekar till anklagelserna.

Journalisten häktades av ryska myndigheter förra veckan och är den första amerikanska journalisten att häktas för potentiellt spioneri sedan slutet på kalla kriget, uppger Reuters.

– FSB-utredningen anklagade Gershkovich för spionage i sitt lands intresse. Han förnekade kategoriskt alla anklagelser och uppgav att han var engagerad i journalistisk verksamhet i Ryssland, framhåller en representant för säkerhetstjänsten.

Kommer överklaga

En domstol i Moskva kommer den 18 april att pröva ett överklagande för Gershkovichs advokater.

Gripandet har kritiserats från flera västerländska tjänstemän och journalistens arbetsgivare beskriver händelsen som “en ond skymf mot fri press”.

Under onsdagen sade USA:s utrikesminister Antony Blinken till sin ryske motsvarighet att Gershkovich måste släppas omedelbart.

– I mitt eget sinne råder det ingen tvekan om att han är felaktigt fängslad av Ryssland, vilket är exakt vad jag sa till utrikesminister Lavrov när jag talade med honom under helgen, menade Blinken.

Statshemligheter

Den ryska säkerhetstjänsten meddelar att journalisten häktats i staden Yekaterinburg.

Detta efter att han “inhämtat statshemligheter om militära industrier”.

Kreml menar att han utfört spionage med journalistik som bortförklaring.

Inte kommenterat

Vladimir Putin har ännu inte kommenterat händelsen.

Joe Biden väntas officiellt förklara att häktningen är felaktig, någonting som kan innebära att USA kommer arbeta hårt för att frigöra journalisten.

Formell process

USA:s utrikesminister hoppas att samtal kommer att fortsätta angående händelsen.

– Men jag vill se till att vi, som alltid, eftersom det finns en formell process, går igenom den och det kommer vi att göra, och jag förväntar mig att den snart kommer att slutföras, säger han enligt CNN.

Foto: Aaron-Burden resp Дмитрий Хрусталев-Григорьев

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21jan2026

Sänker avgift – lägre kostnader för hundratusentals hushåll

2026 01 22

Regeringen sänker avgifterna för förskola och fritidshem.

Maxtaxan – det vill säga taket för hur hög avgift kommuner får ta ut för barnomsorg – kommer att sänkas.

Enligt regeringen kommer det att leda till lägre kostnader för alla hushåll som nyttjar barnomsorgen. I dag är omkring 500 000 barn inskrivna på förskolan, enligt Skolverket.  

– Förskolan är helt avgörande för barns språkutveckling och för en bra start i livet. Det gäller inte minst för de barn som växer upp i hem där det inte talas svenska. Ingen familj ska behöva tacka nej till förskola för att plånboken inte räcker till, säger utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson (L).

Mathias Bengtsson, utbildningspolitisk talesperson för Kristdemokraterna, kommenterar också den sänkta avgiften.

–  Att stärka barnfamiljernas ekonomi är en investering i tryggare familjer. Det gör det lättare för föräldrar att få ihop livspusslet, och skapar mer utrymme för närvaro, stabilitet och omsorg i vardagen. Det ger barn en fastare grund att stå på och ger samhället en större sammanhållning, säger han.

Sänkningen av maxtaxan bygger på en överenskommelse mellan regeringen och Sverigedemokraterna.

LÄS MER: Plötslig jätteförändring – för omstritt bidrag 

FAKTA: Sänkningen av maxtaxan 

- Regeringen har beslutat om en förändring i förordningen om statsbidrag till kommuner som tillämpar maxtaxa inom förskola och fritidshemmet som reglerar hur höga avgifter kommunerna får ta ut, beroende på hushållens inkomster och antalet syskon som deltar i förskola eller fritidshem.

- För att kompensera kommunerna för de lägre intäkterna har statsbidraget för maxtaxa förstärkts med 1 miljard kronor för 2026, och regeringen beräknar en förstärkning på 1,5 miljarder kronor från och med 2027.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen