OFFICIELLT DATUM: Nya regler för kamerabevakning i trafiken

2024 06 04

Från och med den 1 januari 2025 kommer nya regler att gälla för kamerabevakning i trafiken.

Det bekräftar justitieminister Gunnar Strömmer (M).

Polismyndigheten och Säkerhetspolisen kommer ges utökade möjligheter att bedriva kamerabevakning på svenska vägar. Från och med nästa år ska kamerabevakning som möjliggör automatisk igenkänning av registreringsnummer kunna användas i ökad utsträckning.

Kameraövervakning ska även utökas på gator och torg.

Gunnar Strömmer ser positivt på beskedet.

– Kamerabevakning är ett viktigt verktyg i brottsbekämpningen. Både för att kunna förebygga och förhindra brott, men också för att hitta, gripa och lagföra skyldiga. För medborgarnas trygghet är det angeläget att polisen har tillgång till effektiva verktyg, säger justitieminister.

”Kameraoffensiv”

Utöver utökad kamerabevakning på vägar, gator och torg så föreslås det att Polismyndigheten och Säkerhetspolisen ska få använda kamerabevakning som möjliggör automatisk ansiktsigenkänning.

Tekniken ska endast användas i vissa fall och i enlighet med EU:s AI-förordning. Den kan exempelvis användas för att förhindra en planerad terrorattack.

Regeringen kommer även gå fram med flera förslag som ska underlätta insamling och spridning av kamerabevakningsmaterial. Bland annat ska Transportstyrelsen få ökad skyldighet att dela med sig av uppgifter från trängselskattekameror och infrastrukturavgiftskameror. Kamerabevakningsmaterial föreslås också kunna delas lättare inom polisen och med andra brottsbekämpande myndigheter än i dag.

– De förslag jag tagit emot idag är ett led i regeringens kameraoffensiv, som innebär att vi rejält flyttar fram positionerna för brottsbekämpningen samtidigt som vi värnar rättssäkerheten. Jag välkomnar utredarens förslag och ser fram emot att skicka förslagen på remiss, säger Gunnar Strömmer.

Då är det på plats

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 januari 2025. Förslaget om automatisk ansiktsigenkänning föreslås träda i kraft den dag som regeringen bestämmer.

 

 

 

 

 

 

Foto: Kathy 

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Tv-tittare varnas för smart-tv

2025 05 25

Experter varnar tv-tittare för risker med smart-tv.

Smart-tv, alltså den nya generationens tv-apparater som interagerar mot internet, har blivit allt mer populärt.

Men det finns också risker med smart-tv, menar experter.

Nu går en finsk myndighet ut och varnar människor som har eller tänker köpa en smart-tv.

”Allvarliga problem”

Det är det finska Transport- och kommunikationsverket, Traficom, som varnar för riskerna med Android tv-apparater, rapporterar Svenska Yle.

Dessa smart-tv-apparater har många fördelar, men vissa av dem håller lägra kvalitet när det gäller datasäkerhet.

– Speciellt Android tv-apparater av mindre kända tillverkare kan ha allvarliga problem med datasäkerheten, säger Roni Kokkola, datasäkerhetsexpert vid Traficoms Cybersäkerhetscenter.

– Det kan finnas sabotageprogram eller brister i uppdateringsstödet, förklarar Kokkola.

Det finns några saker man bör tänka på för att inte drabbas, enligt myndigheten.

Köp kända märken

Om man ska köpa smart-tv så bör man hålla sig till kända märken, menar myndigheten.

Man bör också vända sig till kända återförsäljare och webbutiker.

Risken att köpa en apparat med säkerhetsbrister är större om man köper den i en okänd webbutik, särskilt om den finns utanför EU, enligt experten.

Apparater som köps billigt på nätet kan innehålla programvara med sabotageprogram. Dessa kan användas till brott, exempelvis dataintrång och överbelastningsattacker, rapporterar kanalen.

Det är viktigt att kontrollera att apparaten är certifierad och skyddad. Man kan kontrollera i Google Play att apparaten har ett Play Protect-certifikat.

Varningar i Sverige

I Sverige har bland annat Länsförsäkringar varnat för att en smart-tv kan vara utsatt för säkerhetsrisker och exempelvis hackas.

Försäkringsbolaget varnar för risker i form av att mjukvaran slutar uppdateras och att tv:n kan användas i hackerattacker.

2024 rapporterades det också om säkerhetsproblem med smart-tv från LG. Över 6 000 svenska tv-apparater var då öppna för att hackas, rapporterade Computer Sweden.

Foto: Oscar Nord

Text: Redaktionen