Ofattbart genombrott i tekniken – påstås bevisa parallella universum

2025 02 27

Google påstår sig kunna bevisa parallella universum.

Willow.

Så kallas Googles nya kvantdatorchip.

Ett chip som kan räkna ut komplicerade uppgifter på fem minuter där motsvarande uppgift skulle ta 10 kvadriljoner år för för en superdator.

Det handlar alltså om 10 000 000 000 000 000 000 000 000 år.

"Kan bevisa parallella universum"

Beskedet går knappt att ta till sig.

Och det kommer mer.

Enligt Hartmut Neven, grundare och chef för Google Quantum AI, utgör Willow ett bevis för att parallella universum existerar.

– Prestandan för Willow-chippet var så fenomenalt snabb att den måste ha “lånat” beräkningen från parallella universum, framhåller Hartmut Neven i ett bloginlägg.

Bara förekommit i science fiction

Teorier om parallella universum, så kallade “multiverse”, är inte ny. Den har dock främst förekommit inom science fiction.

Konceptet innebär att det finns mer än en verklighet eller tidslinje och baseras på föreställningar om alternativa verkligheter och andra dimensioner.

Hartmut Nevens uttalande markerar dock första gången som en högt ansedd teknisk chef kopplar en teknologisk framgång till teorin om multiversum. 

– Den här häpnadsväckande siffran överskrider kända tidsskalor inom fysiken och överstiger vida universums ålder, skriver Google-chefen vidare.

– [Willows prestation] ger trovärdighet åt föreställningen att kvantberäkning förekommer i många parallella universum, i linje med idén att vi lever i ett multiversum.

Skeptiker tvivlar

Alla delar dock inte Hartmut Nevens teori.

Skeptiker menar att Google-chefens påstående är spekulativt. En av kritikerna är Frank Wilczek, professor i teoretisk fysik vid MIT.

Han menar att de andra universumens “existens” behöver tolkas väldigt filosofiskt, även om han medger att kvantdatorerna "kan förändra världen".

– Det har att göra med det som kallas kvantteorins många världar och tolkningar, vilket är ett sätt att tolka det faktum att den kvantmekaniska beskrivningen av världen är mycket bred och komplicerad. 

– Det visste vi redan, det behövde vi inte kvantdatorer för, säger Frank Wilczek i en intervju med SVT.

Foto: P. Linforth

Text: Redaktionen


JUST NU: Allvarlig olycka – ”Polisen har övat på strid”

2025 09 25

En allvarlig olycka har inträffat under en polisövning.

Under en polisövning på en av Försvarsmaktens anläggningar har en allvarlig olycka inträffat.

– Polismyndigheten har övat på strid i bebyggelse-anläggning och under övningen har en allvarlig olycka inträffat, säger Försvarsmaktens kommunikatör Mikael Ågren, till Aftonbladet.

– Det är en allvarlig olycka som inträffat i samband med att polismyndigheten övat, bekräftar också Polisens presstalesperson Martina Gradian, till tidningen.

Utanför Motala

Olyckan skedde på Försvarsmaktens anläggning Markstridsskolan Kvarn utanför Motala.

Enligt Försvarsmakten är en person allvarligt skadad, rapporterar TV4.

I nuläget vill Polisen inte gå in närmare på vad som förorsakad olyckan.

Försvarsmakten var inte med

Olyckan inträffade på Försvarsmaktens anläggning.

Men försvaret deltog inte i Polismyndighetens övning.

– Det har skett på vår anläggning men inte under vår övning så det är därför det är Polismyndigheten som har lägeskollen och vet vad som skett, säger Försvarsmaktens presschef Jonas Beltrame Linnè, till Motala Vadstena Tidning.

Olyckor i våras

I våras skadades också en polis under en övning i Alingsås.

Efter en polisövning fick en kvinna föras till sjukhus efter att ha råkat skjuta sig själv i benet.

– I samband med en övning under dagen på en skjutbana i Alingsås så inträffade en incident där den här kollegan avfyrade sitt vapen och träffade sitt eget ben, sa polisens presstalesperson Fredrik Svedemyr då, rapporterade Omni.

I maj sköt en polis ett vådaskott under en övning på en skjutbana i Blekinge, rapporterade SR.

Polisen hade glömt att hans vapen var skarpladdat.

Skottet träffade en betongvägg och ingen kom till skada.

Polisen fick löneavdrag på grund av händelsen.

Läs också: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryskt fartyg upptäckt utanför Danmark

2025 09 25

Ett ryskt örlogsfartyg har upptäckts utanför Danmark mitt i drönarkaoset.

Under de senaste dagarna har flera larm kommit om drönare som rört sig kring danska flygplatser.

Danmark har inte pekat ut Ryssland specifikt – men uppger att professionella aktörer tycks ligga bakom.

Nu har ett ryskt örlogsfartyg upptäckts utanför Danmarks kust mitt i drönarkaoset, rapporterar danska Ekstra Bladet.

Ryskt fartyg

Med hjälp av en helikopter kan Ekstra Bladet nu avslöja att den ryska marinen har befunnit sig mycket nära, samtidigt som dansk infrastruktur har påverkats i flera dagar av drönare från en okänd aktör. 

Fartyget har legat nära danska vatten med sin transponder avstängd så att det inte kan spåras eller hittas i några fartygsdatabaser.

Det är det ryska landstigningsfartyget Aleksandr Shabalin som befinner sig mellan Langelands sydspets och Lolland. 

Fartyget ingår i Rysslands Östersjöflotta, som har sin bas i Kaliningrad, och enligt Ekstra Bladets information har det legat stilla i området i flera dagar, samtidigt som okända drönare har flugit runt flygplatser och militära anläggningar.

Ingenting bekräftat

Många blickar riktas österut – men det finns i nuläget ingenting som bekräftar att Ryssland är ansvariga för drönarna i danskt luftrum.

Ryssarna nekar till att de skulle ha någonting med saken att göra.

Läs mer: Ryska varningen – “Krig om ni skjuter ner våra plan”

“Har inte förmågan”

Peter Viggo Jakobsen, docent vid den danska försvarsakademin kommenterar situationen.

– Detta visar åtminstone att vi för närvarande inte har kapacitet att förhindra intrång av drönare över våra flygplatser. Detta är en brist i vår beredskap, säger han enligt Reuters.

Flera incidenter

Situationen i Europa blir allt mer ansträngd efter att Ryssland bland annat har kränkt Estlands och Polens luftrum.

På högsta nivå debatteras nu i Europa möjligheten att skjuta ner ryska stridsflygplan och drönare som kränker Natos luftrum.

Läs mer: Ryskt stridsflyg nedskjutet i Ukraina

Foto: P. Kuzovkova

Text: Redaktionen