30 maj 2026

Ofattbar tragedi chockar USA

2023 06 23

En mycket tragisk händelse har ägt rum i USA.

Norwalk i Ohio är i chock efter att en uppseendeväckande incident tagit plats i staden.

En 2-årig pojke har skjutit sin gravida mamma i ryggen, både mamman och hennes ofödda barn dog av skadorna.

Det var den 31-åriga mamman som själv ringde till polisen och informerade om att hon blivit skjuten av sin egen son, uppger CNN.

En stund senare ringde även hennes man till polisen och sade att han fått ett samtal från sin fru och att hon “skrikit någonting om min son och att ringa 911”.

Sonen avlägsnades

Efter samtalet tog sig poliser snabbt till huset och stormade genom den låsta dörren.

– Mamman och hennes son hittades i sovrummet på övervåningen, tillsammans med en pistol, står det i den officiella rapporten.

Hon var fortfarande vid liv när poliserna nådde fram, och bad direkt om att avlägsna sonen från rummet.

Fullt medveten

Mamman var “fullt medveten” och beskrev för poliserna exakt vad det var som hänt.

Hon fördes till sjukhus där kejsarsnitt genomfördes akut, men på plats dödförklarades den ofödda sonen, och kort därefter även mamman.

2-åringen ska ha fått tag på pistolen i ett nattduksbord i sovrummet.

Polisen utreder nu saken för att förstå alla detaljer kring händelsen.

Ytterligare tragedi

Ytterligare en tragedi har ägt rum i USA under den senaste tiden.

En 12-åring har skjutits ihjäl på sin födelsedag i East Germantown i Philadelphia. 

Även två män, en i 40-årsåldern och en i 30-årsåldern, dog av sina skador efter skjutningen.

“Är hjärtskärande”

Polisen framhåller att inte mycket är känt om skjutningen annat än att 12-åringen sprang mot sitt hem då han blev skjuten.

En samhällsaktivist i området uttalade sig efter tragedin.

– Människor som bevittnade det. Människor som är här. Människorna som bor här, det här är hjärtskärande, för när du bor på en plats som är farlig måste du ha en plats där det finns fred, säger Chantay Love enligt CBS.

Polisen letar för närvarande efter ett misstänkt fordon.

Foto: S. Abraham

Text: Redaktionen


Fransmän strömmar till Sverige – köper massor

2026 06 04

Allt fler människor från Frankrike har hittat till Sverige.

Ofta förknippas semester i Sverige med sommarmånaderna.

Men också under vintern strömmar många människor till Sverige. Inte minst till de norra delarna, där turismen i Norrbotten återigen har slagit rekord, rapporterar SVT.

– Norrbotten som vinterdestination ökar ständigt och det vi kan se som en indikation är att antalet gästnätter ökat med sex procent under säsongen. Vi ser också att ökningen sker över hela länet, säger Annika Fredriksson som är vd för Arctic Sweden Visitors Board, till kanalen.

Norge ofta i topp i landet

I Sverige som helhet har norrmännen dominerat under en lång tid, när det kommer till antalet gästnätter.

Men under 2023 skedde ett skifte, då de tyska turisterna gick om de svenska grannarna i väst.

- Detta är möjligen ett historiskt skifte eftersom norska turister i alla pandemifria tider varit de utländska besökare som övernattat mest i Sverige, uppgav Visit Swedens vd Susanne Andersson i ett uttalande i samband med att siffrorna släpptes.

Fransmännen strömmar till

I Norrbotten ser man ett nytt trendbrott.

För första gången kommer flest vinterturister från Frankrike, som också står för den största ökningen under årets kalla säsong, rapporterar SVT.

Som helhet ökade antalet gästnätter med sex procent. Men bland fransmännen var ökningen hela 27 procent.

Och tillströmningen innebär ett rejält ekonomiskt tillskott till regionen.

– Våra besökare spenderar väldigt mycket pengar. Det är enorma summor när det här räknas ihop, säger Annika Fredriksson, till kanalen.

LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Viktigt att analysera

De olika trenderna när det gäller utländska turister är ibland svåranalyserade, menar Susanne Andersson på Visit Sweden.

Men det finns ändå en stor fördel att känna till dem.

- Det är svårt att dra relevanta slutsatser utan insikt i utvecklingen men detta kan vara viktigt att känna till när svenska besöksnäringsföretag ska planera sina kommande marknadsföringsinsatser, säger hon, i ett uttalande.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: R. Garcin

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag på gång

2026 06 04

En så kallad skattefälla för hundratusentals svenskar är på väg att tas bort.

Det var förra veckan som regeringen gick ut med att en ny lagändring är på gång.

Så som inkomstskattelagen ser ut idag ska folk som stadigvarande vistas på svensk mark också betala skatt i Sverige för sina inkomster.

Men det finns idag ingen exakt definition av begreppet "stadigvarande vistelse”. Det ställer till det för arbetsgivare, domstolar och de cirka 700 000 svenskar som bor utomlands, enligt regeringen.

"Kommer underlätta"

Den nya definitionen av stadigvarande vistelse föreslås omfatta minst 160 vistelsedagar på ett kalenderår – eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal. Enbart dagar då personen haft sin dygnsvila i Sverige räknas som vistelsedagar.

Det här kommer underlätta livet för många utlandssvenskar, inte minst pensionärer som bosatt sig utomlands men kommer till Sverige och träffar barnbarnen då och då. Det ska vara lätt att göra rätt när man betalar skatt, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Förslag från Skatteverket

Göran Andersson, vd för rådgivningsbolaget Sparsam Skatt, välkomnar beskedet.

Han menar att de nya reglerna kommer att göra det tydligare hur ofta man som utlandssvensk kommer kunna resa “hem” för att besöka släkt och vänner utan att bli skyldig att betala skatt i Sverige.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Ska gälla från januari

Dagens regelverk har en gräns vid sex månaders vsistelse. Skatterättsnämnden har dock gjort flera undantag, exempelvis är hembesöken spridits över samtliga månader.

Den nya lagen föreslås träda i kraft från och med nästa år.

Skönt att oklarheter kring repetitiva besök, periodicitet och den svenska vistelsens längd i förhållandet till vistelse utomlands före och efter Sverigevistelsen blir ett minne blott om den nya lagen implementeras 1 januari 2027, konstaterar Göran Andersson.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen