Obehaglig video från rymden orsakar panik – Nasa svarar

2024 06 13

En video från Internationella rymdstationen, ISS, har orsakat hysteri på sociala medier.

Den aktuella filmen livestreamades på Nasas egen Youtubekanal och följdes av många rymdintresserade människor över hela världen.

Men plötsligt avbröts sändningen och ersattes med ett meddelande om att videon skulle återupptas när “anslutningen hade återupprättats”.

Strax efteråt framgick ljud i sändningen som tydde på att en besättningsmedlem på ISS hade hamnat i en akut nödsituation.

Baserat på kommunikationen i videon trodde tittarna att personen befann sig i ett livshotande tillstånd orsakat av tryckfallssjuka.

– Kontrollera hans puls en gång till, säger bland annat en person som identifierats som en flygkirurg ombord.

– Prognosen är relativt svag.

"Uppriktigt sagt skrämmande"

Flera populära rymdkonton på sociala medier snappade direkt upp den till synes pågående krissituationen och basunerade ut nyheten om en “brådskande nödsituation” på ISS.

– Uppriktigt sagt skrämmande, säger Eric Berger, rymdredaktör på tekniktidningen Ars Technica, enligt The Guardian.

Men efteråt visar det sig att Nasa av misstag råkat sända en övning som simulerade en besättningsmedlem i extrem medicinsk nöd. Det rörde sig med andra ord om ett falsklarm.

– Det finns ingen nödsituation ombord på Internationella rymdstationen, dementerar Nasa på sociala medier.

– Det här ljudet skickades oavsiktligt ut (...). Alla är friska och säkra.

"En PR-katastrof"

Reaktionerna efter Nasas besked har varit blandade. Många är glada över att det inte förelåg någon verklig fara. 

Men andra är bestörta över att rymdorganisationen tog alldeles för lång tid på sig att gå ut och berätta vad som egentligen försiggick.

– Detta har oavsiktligt bara kostat Nasa enormt i allmänhetens förtroende under dessa korta stunder av förvirring. Detta är en PR-katastrof, framhålls i en kommentar till Nasas inlägg.

– Det tog för lång tid att svara på ryktena. Hoppas lärdomar dras från övningen.

– Ni borde vara snabbare på att posta den här typen av saker.

Foto: Nasa

Text: Redaktionen


20 november 2025

JUST NU: Kaos på E4 – folk fast i bilar hela natten

2025 11 20

Snön har dundrat in över Sverige det senaste dygnet.

Det har fått kraftig påverkan på trafiken.

Värst är kanske läget på E4 mellan Gävle och Söderhamn.

Tre stycken olyckor har påverkat trafiken sedan strax efter midnatt och det råder “mycket stor påverkan”, uppger Trafikverket.

Flertalet stillastående fordon på sträckan mellan Tönnebro och Sörljusne. Bärgning samt plogning pågår på flertalet ställen, framhåller myndigheten.

För närvarande hoppas Trafikverket att trafiken kan komma igång igen klockan 09 – men det är enbart en preliminär prognos.

Suttit fast i över sex timmar

Drabbade bilister på sträckan uppger på morgonen att de suttit fast i köer i över sex timmar.

Efter Gävle började köbildningen. Först stod vi still i två timmar, sedan kom en bärgare och drog bort en bil och då kunde vi köra typ 100 meter innan vi blev stående igen, säger bland annat Jennie Söderberg, som suttit fast hela natten, till Expressen.

Enligt Jennie är det en stor utmaning att överhuvudtaget hålla sig vaken. Hon riktar skarp kritik mot Trafikverket.

– Det är för dåligt av Trafikverket att de inte har kunnat röja. Vi bor uppe i Norrland och ska vi ha ett levande land så måste vi som bor där kunna vara på jobbresor i södra Sverige och sen kunna ta oss hem. 

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Organge varning

För närvarande gäller ingen vädervarning för snön i norra Sverige under torsdagen. Det gör det däremot i Götaland. 

I sju län, Skåne, Halland, Blekinge, Kronoberg, Jönköping, Kalmar och Östergötland, råder gul varning för snöfall fram till och med klockan 23 ikväll.

– Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon, framhåller SMHI och fortsätter:

Dessutom har orange varning, den näst högsta varningsnivån, utfärdats i norra Kalmar län. Folk i området uppmanas att inte ge sig ut på vägarna.

– Snöfallet drar långsamt norrut, vilket gör att de norra delarna av varningsområdet berörs först från sennatten mot torsdag. De största mängderna väntas i östra delen av varningsområdet.

LÄS OCKSÅ: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Arkivfoto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


20 november 2025

Omtalad skatt kan avskaffas – nationalekonom sågar förslaget

2025 11 20

Nyligen gick Kristdemokraterna ut med att partiet stegvis vill avskaffa en omtalad skatt i Sverige.

Det handlar om reavinstskatten, det vill säga den skatt som en bostadsägare betalar när personen säljer sin bostad med vinst.

Förslaget får även stöd bland Tidökollegor. Såväl M som SD är redo att diskutera frågan, medan Liberalerna är klart mest positiva till att sänka reavinstskatten.

Att få ned reavinstskatten är ett klokt angreppssätt för att öka incitamenten att flytta och få igång en ökad rörlighet på bostadsmarknaden, särskilt för de som bott länge i sin bostad, säger Patrik Karlsson, bostadspolitisk talesperson för Liberalerna, till sajten Bostadspolitik.

"Feltänk"

En som inte är positiv till förslaget är Daniel Waldenström, professor i nationalekonomi. 

Han kallar idén för ett “feltänk” och menar att det är lämpligare att beskatta bostadsvinster än exempelvis arbete och företagande, rapporterar SvD.

– Det är bättre att beskatta “flyt” än flit och risktagande, säger Daniel Waldenström och syftar på att bostadens värde ofta stiger av ren slump.

"Belönar de som inte säljer"

Daniel Waldenström uppmärksammar också att KD föreslagit en gradvis sänkning av reavinstskatten. För den som har ägt sin bostad i minst fem år ska reavinstskatten sänkas med 2 procentenheter per år till dess att man bott i den i 16 år – först då slopas hela skatten.

Förslaget är utformat på ett sätt som belönar de som inte säljer. Det kan få folk att vänta med att sälja sin bostad, tvärtemot vad KD vill uppnå, säger ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna

S och C skeptiska

Från oppositionens sida är inställningen skeptisk till förslaget. Centerpartiet vill se bredare reformer än en sänkt reavinstskatt för att komma åt problemen på bostadsmarknaden och Socialdemokraterna hävdar att förslaget kan leda till orättvisa.

– En lägre reavinstskatt skulle leda till en förmögenhetsöverföring till de hushåll som gjort stora vinster på de kraftigt höjda bostadspriserna, samtidigt som de genom ränteavdragen haft subventionerade lån. Ytterligare separata skattesänkningar och skattesubventioner ser vi i dagsläget inte som aktuella, säger S bostadspolitiska talesperson Joakim Järrebring till Bostadspolitik.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen