OBEHAGLIG UPPTÄCKT: Person hittad död i skogen

2023 05 05

Ett mycket otäckt fynd har gjorts i ett skogsparti i Mellansverige.

Polismyndigheten rapporterar att det handlar om en död människa.

Inte fastställt

Den döda personen har påträffats i Värmland och närmare bestämt rör det sig om ett skogsområde i Arvika kommun som ligger mellan Karlstad och norska gränsen.

Det är i nuläget inte helt klarlagt vem det som har påträffats död i skogspartiet.

– Den avlidne personen är ännu inte identifierad, uppger Värmlandspolisen

Mord kan inte uteslutas

Men polisen tror sig ha relativt goda aningar om vem det rör sig om.

– Vi har en idé om vem det kan vara, men formellt är personen inte identifierad, säger Lars Hedelin vid polisen till Expressen.
Polismyndigheten kan ännu inte slå fast vad som ligger bakom dödsfallet men det kan vara en mördare som ligger bakom.

– Omständigheter kring dödsfallet gör att polisen inte kan utesluta att personen bragts om livet, rapporterar polisen.

Ingen pekas ut som misstänkt

En förundersökning gällande mord har nu inletts av polisen.

– Inledande utredningsåtgärder har påbörjats.

– Platsen är avspärrad och kommer att undersökas av tekniker, poängterar Polisen vid Polisregion Bergslagen.

Boende är oroliga

Boende i trakten känner oro vilket framgår av kommentarer i sociala medier och Sveriges Radio har frågat Lars Hedelin vid polisen om det finns någon person som är misstänkt för det möjliga mordet.

– Nej, ingen misstänkt, svarar Lars Hedelin

Förhoppningen är att polisens tekniker ska kunna säkra spår som leder polisen framåt i utredningen.

– De ska göra en grundlig genomgång av det här området. I övrigt är det utredningsåtgärder som har inletts och som kommer fortgå, säger polisen.

Farlig försändelse

Värmlandspolisen har haft ett hektiskt dygn och bland annat har ett misstänkt farligt föremål sänts med posten till ett företag i Karlstad.

– Försändelsens beskaffenhet gör att det inte går att utesluta att det innehåller ett hälsovådligt ämne, uppgav polisen.

– Försändelsen är isolerad i ett avskilt rum som hålls avspärrat tills dess personal med utrustning för så kallad avancerad indikering anländer och kan undersöka innehållet.

Överraskning

Under natten till fredagen kunde paketet analyseras och berörda parter fick sig då en överraskning – det rörde sig om frön.

– Fröna ska ha skickats till företaget i reklamsyfte, uppger SR.

Foto: S. Unrau

Text: Redaktionen


11 maj 2026

Positivt besked för alla med B-körkort

2026 05 12

Ditt B-körkort blir snart värt mer.

EU planerar en höjning av viktgränsen för B-körkort.

Detta kan ge svenska bilförare tillgång till betydligt fler och tyngre fordon utan extra körkortsprov.

Positivt för miljontals

EU:s beslut att höja viktgränsen för B-körkort från 3,5 ton till 4,25 ton beskrivs som en av de största förändringarna på länge för vanliga bilister.

Det innebär att fler kan köra tyngre fordon utan att behöva ta C-körkort eller andra tilläggsbehörigheter.

– I dag får du med vanligt B-körkort köra personbilar och lätta lastbilar med en totalvikt på högst 3 500 kilo. Det innebär att du kan köra de flesta vanliga bensin-, diesel- och elbilar, uppger Transportstyrelsen.

Skillnad mot tidigare regel

Det så kallade B96-körkortet fungerar redan i dag som en utökning av B-behörigheten och gör det möjligt att köra personbil med släp, så länge den totala sammanlagda vikten inte överstiger 4 250 kilo.

Men det handlar fortfarande om en bil tillsammans med ett släp – och inte om att en ensam bil får väga så mycket.

Det är där skillnaden ligger jämfört med det nya EU-direktivet, som i stället skulle höja gränsen för själva fordonet.

– Europeiska unionen (EU) har beslutat om ett nytt körkortsdirektiv som gäller för samtliga medlemsländer. De nya reglerna kommer att påverka dig som har körkort eller planerar att ta körkort i framtiden, uppger Transportstyrelsen.

Bestämmelsen ingår i EU:s fjärde körkortsdirektiv, som antogs av Europaparlamentet i oktober 2025.

LÄS MER: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Fler bilar blir tillgängliga

En av de tydligaste effekterna är att fler elbilar och större transportfordon ryms inom B-behörigheten.

Dagens elbilar är ofta tunga redan utan last, vilket gör att många idag snabbt når gränsen på 3,5 ton.

För vanliga svenskar innebär det konkret att man kan köra större elbilar, använda rymligare transportbilar vid flytt eller välja tyngre husbilar till sommarsemestern utan att ta extra körkort.

Flera länder har redan infört de nya reglerna. I Nederländerna trädde regeln i kraft redan 2025.

EU planerar att införa nya körregler i hela unionen runt 2029–2030, men fram till dess kommer olika länder ha olika lagar.

LÄS MER: Stormakt uppmanar hela befolkningen att stanna hemma

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


11 maj 2026

Går om Willys – är nu bästa matkedjan i Sverige

2026 05 12

Förra året pekades Willys ut som den mest ansedda dagligvarukedjan bland allmänheten.

Det var i Verians årliga anseendeindex som lågprisjätten seglade upp i topp under 2025.

Men det var då.

Nu får Willys betrakta sig besegrade av Ica som står för en markant comeback i sammanhanget, rapporterar Dagligvarunytt med hänvisning till årets upplaga av samma index.

Ica står för den näst största uppgången bland alla 53 företag i mätningen. Det är en anmärkningsvärd vändning, säger Erik Lundbom som är senior analytiker på Verian, till tidningen.

I skottgluggen

Under fjolåret tappade Ica mycket i anseende, framför allt efter att ha hamnat i skottgluggen för den känsliga debatten om matpriser. Även den så kallade Ica-härvan då 18 personer åtalades för insiderbrott i Ica-aktien har spelat roll, menar Erik Lundbom.

Nu tycks alltså kedjan till stor del vara “förlåten” av allmänheten.

– Det som är särskilt intressant är att vi kan se att konsumenten generellt har ett högt anseende för sin egen, lokala Ica-handlare. Men när man tittar på Ica-handlarna som ett kollektiv så är anseendet lägre, säger Erik Lundbom.

Ny smäll för Coop

Sämre går det för Coop, som under flera års tid dragits med krisrubriker. I årets mätning seglar uppstickaren Lidl förbi matjätten, vilket gör att Coop rasar ned i botten av de stora matkedjorna. Det är därmed det enda varumärket som inte lyckas återta återseende.

Mätningen är dålig timing för Coop som för bara några veckor sedan bedömdes ha matkedjornas sämsta kundklubb, enligt en undersökning från Nordic Bench.

Kunderna upplever att värdet de får tillbaka är sämre – trots Coops egen kommunikation, säger Jan Borg, vd på Nordic Bench, till Fri Köpegenskap.

LÄS MER: Svensk rekordupptäckt – tillfaller staten

Systembolaget toppar 

I topp bland Sveriges mest ansedda företag hittas Systembolaget, enligt Verians mätning.

Totalt hamnar Ica på plats nummer elva, besegrade av även SOS Alarm, Saab, Scania, Ikea, Investor, AB Volvo, Avanza, LKAB och Volvo Cars.

– Lägst anseende i årets ranking har Shein, med -33 i anseendeindex. Det är ett av de sämsta resultat Verian har uppmätt bland företag sedan vårt första anseendeindex för företag 2011, framhåller Verian.

LÄS MER: Lidl-succén kommer till Sverige – kostar 5 000 kronor

Foto: Axfood

Text: Redaktionen