Obehaglig upptäckt på fönster och ytterdörr – “Tutade utanför bostaden”

2024 04 21

En man har ringt polisen efter att personer gett sig på hans bostad.

En man i Åmål i Västra Götaland har gjort en mycket obehaglig upptäckt på söndagen.

Han befann sig i sin bostad när han hörde en bil tuta utifrån, och någonting träffade bostaden.

Vid närmare undersökning upptäckte han att avföring hade kastats på ytterdörren och fönstren.

Det meddelar polisen.

Ringde till polisen

Mannen ringde till polisen snabbt efter den obehagliga upptäckten.

– En man ringde till polisen med anledning av att han hörde en bil som tutade utanför bostaden, varpå något träffade hans fönsterrutor, meddelar polisen angående händelsen.

– Det visade sig att någon eller några kastat avföring på bostadens fönster och ytterdörr.

Ritade hakkors

Dessutom hade gärningspersonerna ritat ett hakkors i avföringen.

– Ett hakkors var även ritats i avföring på ytterdörren. Händelsen utreds i dagsläget som ofredande och skadegörelse. Det finns misstänkta i ärendet.

Polisen tror sig kunna veta vilka som bär ansvar.

– Vi har kontrollerat ett antal personer som är intressanta för oss. Dock inte i anslutning till bostaden. Det rör sig om unga vuxna, säger polisens presstalesperson August Brandt till SVT.

– Vi utreder om det finns hatbrottsmotiv eller inte med tanke på hakkorset, förklarar Brandt vidare för TV4.

Stort bråk

På annat håll i Västra Götaland har polisen ingripit mot ett stort bråk.

Det hela utspelade sig i Strömstad.

– Flera inringare larmade polisen med anledning av ett bråk med ett stort antal personer. En person ska ha legat ner på marken och mottagit slag och sparkar, framhåller polisen via sin webbsida.

– När polisen kom till platsen påträffades en blodig man med vissa skador som krävde sjukvård. Skadorna ska dock inte vara av allvarligare art. Ingen person har gripits för brottet, men det finns en eller flera misstänkta i ärendet. Händelsen utreds som grov misshandel.

Grov misshandel

Samtidigt har polisen arbetat med ett fall av grov misshandel i Färgelanda.

– En man larmade polisen med anledning av att han blivit knivskuren. Mannen uppgav att två personer försökte tvinga till sig hans klockan, men han vägrade lämna över den. 

– En av gärningspersonerna knivskar då mannen i benet. Ambulans kom till platsen och vårdade mannen. Polisen upprättade en anmälan om grov misshandel. Ingen person är i nuläget gripen.

Foto: T. Bish

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen