Obehaglig upptäckt på fönster och ytterdörr – “Tutade utanför bostaden”

2024 04 21

En man har ringt polisen efter att personer gett sig på hans bostad.

En man i Åmål i Västra Götaland har gjort en mycket obehaglig upptäckt på söndagen.

Han befann sig i sin bostad när han hörde en bil tuta utifrån, och någonting träffade bostaden.

Vid närmare undersökning upptäckte han att avföring hade kastats på ytterdörren och fönstren.

Det meddelar polisen.

Ringde till polisen

Mannen ringde till polisen snabbt efter den obehagliga upptäckten.

– En man ringde till polisen med anledning av att han hörde en bil som tutade utanför bostaden, varpå något träffade hans fönsterrutor, meddelar polisen angående händelsen.

– Det visade sig att någon eller några kastat avföring på bostadens fönster och ytterdörr.

Ritade hakkors

Dessutom hade gärningspersonerna ritat ett hakkors i avföringen.

– Ett hakkors var även ritats i avföring på ytterdörren. Händelsen utreds i dagsläget som ofredande och skadegörelse. Det finns misstänkta i ärendet.

Polisen tror sig kunna veta vilka som bär ansvar.

– Vi har kontrollerat ett antal personer som är intressanta för oss. Dock inte i anslutning till bostaden. Det rör sig om unga vuxna, säger polisens presstalesperson August Brandt till SVT.

– Vi utreder om det finns hatbrottsmotiv eller inte med tanke på hakkorset, förklarar Brandt vidare för TV4.

Stort bråk

På annat håll i Västra Götaland har polisen ingripit mot ett stort bråk.

Det hela utspelade sig i Strömstad.

– Flera inringare larmade polisen med anledning av ett bråk med ett stort antal personer. En person ska ha legat ner på marken och mottagit slag och sparkar, framhåller polisen via sin webbsida.

– När polisen kom till platsen påträffades en blodig man med vissa skador som krävde sjukvård. Skadorna ska dock inte vara av allvarligare art. Ingen person har gripits för brottet, men det finns en eller flera misstänkta i ärendet. Händelsen utreds som grov misshandel.

Grov misshandel

Samtidigt har polisen arbetat med ett fall av grov misshandel i Färgelanda.

– En man larmade polisen med anledning av att han blivit knivskuren. Mannen uppgav att två personer försökte tvinga till sig hans klockan, men han vägrade lämna över den. 

– En av gärningspersonerna knivskar då mannen i benet. Ambulans kom till platsen och vårdade mannen. Polisen upprättade en anmälan om grov misshandel. Ingen person är i nuläget gripen.

Foto: T. Bish

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

“Förrädare” – Putins egna rasar mot Ryssland

2026 07 31

Tidigare i juli kammade Vladimir Putin hem en stor propagandaseger för Ryssland.

Från och med 2028 välkomnas ryska idrottare tillbaka till OS, löd det kontroversiella beskedet från Internationella Olympiska Kommittén, IOK.

Beslutet hyllades av Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Ett viktigt steg, sade Kremltoppen enligt The Moscow Times.

Putins egna rasar mot "sveket"

Reaktionerna, och kritiken, har varit massiv. Västvärlden och Ukraina har protesterat högljutt. 

– Det är ett bedrövligt beslut. Det normaliserar det här anfallskriget som Ryssland bedriver mot Ukraina, har Sveriges idrottsminister Jakob Forssmed (KD) sagt till SVT.

Att väst vädrar sitt missnöje är inte särskilt förvånande. Men nu hörs skarp kritik från ett mer oväntat håll: Putins egna anhängare.

Den ryska olympiska kommittén har nämligen exkluderat idrottsorganisationer i ukrainskt territorium. Det innebär att idrottare i ryskockuperade Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson inte kommer att få tävla för Ryssland.

Regioner som diktatorn 2022 utropade som en del av den ryska nationen.

– Människor som bor i Luhansk och Donetsk, Kherson och Zaporizhzhia blir våra medborgare. För alltid. Och Ryssland kommer inte att förråda dem, sade Putin på en pressträff då.

"Gav upp"

Exkluderingen av de fyra regionerna betraktas av annars Kremlvänliga journalister och bloggare som en eftergift och ett svek, rapporterar Politico.

Den ryska olympiska kommittén gav upp en del av landets territorium bara för att kunna komma till OS, framhåller bland annat den kända krigsvänliga journalisten Dmitirj Stesjin, enligt den amerikanska tidningen.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

"Förrädare"

Rysslands idrottsminister, Michail Degtyarev, har blivit särskild måltavla för raseriet. Det var han som förde förhandlingarna med IOK där de ryska kompromisserna blev ett faktum.

– Detta är en samarbetshandling med fienden och en antistatlig subversion. Det är inte den ryska olympiska kommittén utan en kommitté av förrädare, framför prokrigskanalen Telegram InfoWar.

– Så, den ryska olympiska kommittén har skriftligen bekräftat sin vägran att stödja idrott i Donetsk, Luhansk och Krim? Vad är då kamrat Degtyarevs mycket omtalade seger? frågar sig militärbloggaren Dmitrij Konanykhsin, enligt Politico.

Ukraina har överklagat IOK:s beslut till idrottens skiljedomstol, CAS. 

Andra läser: F16-plan i luften

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen