Obehaglig upptäckt på flygplan: ”Trodde jag sett allt”

2023 07 06

En flygplanspassagerare gjorde en horribel upptäckt på ett Parisflyg nyligen.

Flyget hade lämnat den franska huvudstaden och var på väg mot Toronto den 30 juni, då en man plötsligt kände en märklig stank från golvet under platserna där han satt med sin fru.

– Det luktade gödsel, säger han till CNN.

"Vad tusan?"

Paret, som reste med två katter, misstänkte först att djuren hade gjort ifrån sig.

Men allt var som det skulle i burarna.

Istället hukade sig mannen och upptäckte en halvmeter lång mörk fläck – som stank.

– Vad tusan är det här? berättar mannen att han tänkte och började torka upp vätskan samtidigt som han kallade till sig en flygvärdinna. 

Var människoblod

Det visade sig att fläcken bestod av blod.

Människoblod.

Kabinpersonalen hade dubbelkollat med huvudkontoret i Paris som bekräftade att en man hade hade drabbats av vad besättningen kallade en “blödning” på just den platsen dagen innan.

Det ska även ha funnits rester av avföring i blodfläcken.

– Jag har bevakat Beirut i 20 år som journalist. Jag har upplevt krig, flyganfall, sett mord, bilbomber och med nöd och näppe överlevt hamnexplosionen. Jag trodde att jag hade sett allt, jag förväntade mig inte att hitta mer blod än jag sett i Beirut på ett Air France-plan säger mannen som upptäckte fläcken.

"Biologisk fara"

Blodet hade trängt igenom passagerarens personliga tillhörigheter, däribland kattväskan, och han beskriver att han hamnade i “chocktillstånd”.

Framför allt är resenären kritisk till hur personalen hanterade händelsen.

– Jag tog med mig blodet hem. De skickade hem mig med en biologisk fara säger han till CNN.

Bekräftar incidenten

Air France har bekräftat händelsen för den amerikanska nyhetskanalen.

Flygbolaget kan dock inte svara på var och när den första städningen efter blödningen ägde rum.

Nu kritiseras flygbolaget även av hälsoexperter.

– Det här är en mycket ohygienisk situation och vi vet inte vad passageraren led av eller om det var smittsamt, säger läkaren Richard Dawood till CNN.

– Det kan ha varit blod och diarré från en infektion. I en sjukhusmiljö skulle detta ha behandlats som kontaminering och en biologisk fara.

Erbjöd kupong

Efter händelsen har Air France hört av sig till den drabbade och erbjudit mannen en kupong värd 500 dollar samt att betala ut ersättning för att få katterna rengjorda.

Mannen tackade nej till erbjudandet.

Arkivfoto: G. van der Walt

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen