Obehaglig upptäckt nära statsministerns bostad

2024 02 18

Den organiserade brottsligheten har kommit allt närmare statsminister Ulf Kristersson själv, som bor i en av de mest omstridda städerna.

Gängkriminaliteten har hållit ett hårt grepp om Sverige under de senaste åren.

Brottsligheten kommer närmare inpå vardagslivet – till och med för statsminister Ulf Kristersson.

Statsministern bor i Strängnäs, som har blivit en knutpunkt för kriminaliteten.

– Ingen rör Strängnäs. Strängnäs är mitt område, sade gängledaren Rawa Majid, ”kurdiska räven”, i ett hemligt meddelande som upptäcktes 2023.

Konflikten kretsar kring en adress nära statsministerns bostad.

Bor när gängledare

Statsminister Ulf Kristersson (M) bor knappt två kilometer från en plats där polisen gjorde ett mycket stort narkotikatillslag för cirka ett år sedan.

Dessutom är en av ledarna i Foxtrotnätverket, som kallas ”Greven”, bosatt bara några hundra meter från statsministerns bostad, rapporterar SVT.

– Ganska få tror jag förknippar Strängnäs med grov brottslighet. Men nu finns den grova brottsligheten överallt, och jag lider verkligen med de grannar i Strängnäs som ser att det sprängs mitt i natten, säger Ulf Kristersson till TV-kanalen.

– Så att vi måste jaga den här grova brottsligheten tills vi blir av med den, helt enkelt, och det håller vi på med just nu, berättar statsministern.

Strider om staden

Olika platser i Strängnäs har också klottrats ned med budskapet ”Fox City”.

De olika sidorna i gängkonflikten strider om kontrollen över staden.

Förra veckan skedde en sprängning, och nu finns en oro över risken för vedergällning.

– Vi har inget som tyder på det just nu, men den risken finns alltid, säger Fredrik Nätterlund, som är gruppchef på områdespolisen i Strängnäs.

Hubb för knark

Just Strängnäs är en av de städer som har blivit en hubb för gängens knark, rapporterade DN förra året.

Några av skälen tros vara lägre polistäthet och mindre risk för att andra kriminella lägger sig i, när man verkar i en mindre stad.

Dessutom ligger Strängnäs nära Stockholm.

Inom några timmar når du ut till en stor marknad för narkotika. Man får ut produkterna snabbt och det är nära kommunikationsmedel både in och ut ur Sverige, sade Mattias Forssten, polisområdeschef i Sörmland, till DN.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 07 31

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen