Oansvarigt! Lekstuga! Maktspelet för att tygla Sveriges Bernie Sanders

2021 06 17

Oansvarigt anser Löfven (S). Lekstuga anser Lööf (C). Men partiet som vill ha ett ”Sverige för alla – Inte bara för de rikaste” är starkare än vad många hade räknat med.

För att vinna statsministeromröstningen och bilda regering behövde Stefan Löfven S-MP-regering 175 mandats stöd efter valet 2018. Och i utbyte mot stort inflytande och budgetsamverkan fick han Centerns och Liberalernas stöd och kunde öka från 116 till 167 mandat. Men det räckte inte – han behövde ett parti till och lyckades till slut få över Vänsterpartiet som med sina 28 mandat lyfte S-MP-C-L-sidan över den magiska 175-gränsen vilket gav valseger.

Skjuter skarpt

Men till skillnad från C och L fick inte Vänsterpartiet någonting. Förutom ett krav på nej till så kallade marknadshyror men inte ens det gick det nya S-MP-C-L-styret med på. Tanken var att Vänstern helt enkelt bara skulle hålla sig på mattan, för de ville väl inte rösta på M-KD-SD-sidan.

När Vänsterpartiet nu skjuter skarpt så handlar det inte bara om hyresfrågan utan även om att man vägrar att agera dörrmatta. Till valet 2022 vill partiet vara med på samma villkor som alla andra partier i svensk politik – ska man ge sitt stöd så ska man också få något tillbaka. Det var en självklarhet för Centern och Liberalerna och från och med nu är det allt tydligare för alla att även Vänsterpartiet ställer motsvarande krav. Väljare lär uppfatta det som avgörande för partiets existensberättigande.

Skall tyglas

Men det är inget som tilltalar Stefan (S) och Annie (C).

– Att kasta in Sverige i en politisk kris i detta läge är inte ansvarsfullt, sa S-ledaren idag. Och C-ledaren var ännu tuffare.

– Det här visar varför ytterkantspartier inte ska ha inflytande i svensk politik. Det går inte att styra Sverige som en lekstuga, säger Annie.

S och Centern gör nu allt för att tygla Vänsterpartiet – partiet med sloganen ”Ett Sverige för Alla – Inte bara de rikaste.” Det är slående likt vänsterkungen i amerikansk politik Bernie Sanders slogan – ”An America that is not only for the Top 1 per cent”, vilket syftar på den rikaste procenten av USA:s befolkning.

Sveriges Bernie

Och likheterna mellan Bernie och Nooshi är betydligt fler än så. I årtionden har Bernie Sanders kämpat utan att nå yttersta makten men han har aldrig givit upp. Precis som Vänsterpartiet. I årtionden har Demokraterna inte haft en chans utan att få stöd av Bernies väljare. Precis som S beroende av Vänsterpartiet. Men de senaste 4-5 åren har Bernies popularitet exploderat i USA och tillsammans med den progressiva arvtagerskan Alexandria Ocasio-Cortez, känd som AOC, har han nu ett betydande inflytande i maktens korridorer i Washington DC och hela vägen upp i Vita Huset.

En ljus framtid

Och hemma i Sverige har Vänsterpartiet de senaste 4-5 åren lyckats med det nästintill omöjliga –Jonas Sjöstedt blev Sveriges populäraste partiledare enligt flera mätningar och arvtagerskan Nooshi Dadgostar har lyft partiet ännu mer sedan hon tog över.

Bernie Sanders och Alexandra Ocasio-Cortez gick till slut inte att tygla längre. Och min prognos är att det blir likadant i Sverige. Vänsterpartiets framtid är ljus.

[yop_poll id="220"]

29 aug 26

Nytt åskoväder drar in – dessa län drabbas

2026 08 29

Nya åskoväder och stora regnmängder väntar på flera håll.

Ett nytt lågtryck drar in över Sverige med regn, skurar och åska.

Samtidigt varnar SMHI för kraftiga vindbyar på flera håll i landet.

Regn och åska väntar

Helgen bjuder på ostadigt väder när ett lågtrycksområde breder ut sig över Skandinavien.

– Idag sträcker sig ett regnområde från mellersta Norrland och söderut ner över landets östra landskap. I Östersjölandskapen och främst på Gotland kan det tidvis bli kraftigt regn med inslag av åska. Under dagen rör sig regnet sakta åt nordost, meddelar vädermyndigheten.

SMHI varnar även för kraftiga vindbyar i flera delar av landet.

Västkusten , Skåne och Norrland drabbas av vindinslag, som sedan kommer avta under söndagen.

På söndagen ligger regnområdet kvar över norra Norrland och mattas successivt av.

I övriga landet väntas fortsatt skurar och bara kortare glimtar av sol.

LÄS MER: Polen säger nej – ”inte på vårt territorium”

Brakade loss igår

Ovädret började redan under fredagen att märkas på flera håll i landet.

Ett omfattande nederbördsområde drog in från sydväst och förde med sig både kraftigt regn och åska.

Under fredagseftermiddagen nådde frontzonen Västkusten innan den fortsatte vidare över Götaland, Svealand och sydvästra Norrland.

Tiotusentals fick evakuera

Ett kraftigt åskoväder drog in över Göteborgsområdet under fredagskvällen samtidigt som SMHI hade utfärdat en gul varning.

I Göteborg blev situationen så allvarlig att tiotusentals konsertbesökare tvingades evakuera Ullevi när Swedish House Mafia fick ställa in sin spelning.

Konserten får dock en ny chans.

Gruppen meddelar att en gratis spelning kommer hållas på Avenyn under lördagseftermiddagen.

Det är dock inte bara helgen som ser blöt ut.

På måndag drar nästa lågtryck in västerifrån över Götaland och för med sig mer regn.

– Under tisdag och onsdag fortsätter regnet vidare norrut över Svealand och Norrland, medan det i Götaland blir mer skurbetonat. Det ostadiga vädret ser sedan även ut att bestå in över nästa helg, uppger SMHI.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen


29 aug 26

Faktura går till inkasso direkt – anmälningar väller in

2026 08 29

En avgift som aldrig når fram kan snabbt få oväntade konsekvenser.

En utebliven faktura har för många svenskar slutat med ett oväntat inkassokrav.

Nu riktas kritik mot ett specifikt bolag som har nästan 60 ärenden hos Allmänna reklamationsnämnden.

Fakturan kom aldrig

Under lång tid fungerade parkeringen smidigt för de boende i Lindas bostadsområde i Årby.

Men efter att parkeringsbolaget APCOA tog över hanteringen av platserna började problemen.

Fakturorna för parkeringen som skulle skickas till de boende uteblev.

I stället fick Linda Astfelt plötsligt ett inkassokrav.

Hon reagerade kraftigt på beskedet.

– Jag ska inte behöva ringa varenda månad för att få en faktura. Inte heller att de skickar mig till inkasso för att de själva inte skickat ut fakturan till mig, säger hon till SR.

Enligt Linda hade hon alltså inte fått den ursprungliga fakturan innan ärendet gick vidare.

LÄS MER: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Många ärenden hos ARN

Linda visar sig samtidigt inte vara ensam om att ha problem med parkeringsbolaget.

Sedan 2021 har 57 ärenden mot APCOA registrerats hos Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Även hos Kronofogden finns ett stort antal ärenden kopplade till bolaget.

Enligt uppgifterna har över 780 ärenden registrerats sedan 2023.

För Linda är det framför allt de äldre grannarna som väcker oro.

– Jag tycker synd om alla gamlingar som bor här, de kanske inte har mejl eller någonting, säger hon.

När en faktura går vidare till inkasso kan ytterligare kostnader tillkomma samtidigt som en ny betalningsfrist börjar gälla.

– Ett inkassokrav ger ingen betalningsanmärkning i kreditupplysningsbolagens register. Men om du varken betalar eller bestrider kravet kan det leda till att du får en betalningsanmärkning i ett senare skede, meddelar Finansinspektionen.

Det kan bland annat påverka möjligheten att få lån eller teckna vissa avtal.

APCOA svarar

APCOA har svarat på kritiken i samband med Sveriges Radios granskning.

Bolaget uppger att fakturorna skickas genom flera olika kanaler, bland annat vanlig post, Kivra och e-post.

Parkeringsbolaget framhåller också att ärenden kan pausas, omprövas eller krediteras om det har blivit fel.

Efter Lindas återkommande kontakter med bolaget började fakturorna till slut komma till hennes e-post som de skulle.

LÄS MER: UPPGIFTER: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen