Nytt utspel från Donald Trump – uppmanar till aktion

2023 03 18

Donald Trump menar att han kommer gripas nästa vecka.

I ett nytt inlägg på sin sociala plattform Truth Social menar den tidigare presidenten att han kommer gripas på tisdag nästa vecka.

Han förtydligar inte anledningen till varför han tror att han kommer gripas, men uppmanar sina anhängare att protestera.

Samtidigt anklagar han distriktsåklagaren för att vara korrupt och politisk.

“Ta tillbaka vår nation”

Trump insisterar på att han inte begått något brott och vill se sina följare protestera mot hans kommande gripande.

– DEN LEDANDE REPUBLIKANSKA KANDIDATEN & TIDIGARE PRESIDENTEN I USA, KOMMER ATT GRIPAS PÅ TISDAG NÄSTA VECKA. PROTESTERA, TA TILLBAKA VÅR NATION!, framhåller han på Truth Social med versaler.

Kan handla om skandal

En av händelserna som utspelet kan handla om är att Trump betalat porrstjärnan Stormy Daniels för att hålla tyst om en affär.

Trump uppges ha betalat 130 000 dollar, motsvarande nästan 1,5 miljoner kronor för Daniels tystnad.

– Under de senaste fem åren har distriksåklagarens kontor varit på häxjakt och undersökt alla aspekter av president Trumps liv, och de har inte hittat någonting  - och nu detta, säger en av Trumps talespersoner enligt The Guardian.

“Ingen affär”

Under en konferens i Maryland för ett par veckor sedan uttryckte sig Trump angående händelsen.

– Ingen attraktion, ingen affär. Jag säger att det inte var någon affär, där det ändå inte finns något brott. Och åtal har aldrig väckts i ett sådant fall tidigare, och det här fallet har tittats på av varje åklagare - de tittar alla, de har tittat på det i flera år nu... och allt de gör är att de orsakar ilska och problem för vårt land, för vårt folk kommer inte att ta det här, sade han.

Har anklagats

Trump har tidigare anklagats för att ha uppmanat till våldsamheter i samband med stormningen av Kapitolium i USA den 6 januari 2021.

– Vi kämpar. Vi kämpar som bara den och om du inte kämpar så kommer du inte att ha ett land längre. Så låt oss gå nerför Pennsylvania Avenue, sade Trump innan stormningen enligt BBC.

Foto: Donald Trump FB

Text: Redaktionen


Ryssland får Finland att dra sig ur – Sverige står kvar

2026 04 25

Finland gör ett starkt ställningstagande.

Finland har valt att inte längre arrangera internationella mästerskap.

Landets handling är en protest mot att ryska och belarusiska idrottare tillåts tävla fullt ut igen, rapporterar Reuters.

Tar tydlig ställning

– Aquatics Finland har beslutat att inte ansöka om att arrangera internationella simmästerskap så länge kriget pågår, säger finska simförbundets ordförande Ville Riekkinen.

Beslutet markerar en tydlig protestlinje inom Norden för vattensporter där Finland menar att det handlar om etik och solidaritet med Ukraina.

Idrottare från både Ryssland och Belarus har varit avstängda från internationella tävlingar inom World Aquatics, det internationella simförbundet, sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina i februari 2022, men fick börja delta igen från den 14 april.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Sverige väntar

Till skillnad från Finland har Sverige ännu inte tagit ställning i frågan.

Reuters uppger att det svenska simförbundet respekterar Norges beslut, men att landet inte fattat någon egen ståndpunkt ännu.

Sverige beskriver även frågan som hypotetisk eftersom landet inte planerar några större internationella mästerskap inom den närmaste tiden.

Därmed väljer Sverige en mer avvaktande linje jämfört med flera grannländer.

Splittring i Norden

Samtidigt har Norge och Polen redan valt att inte arrangera tävlingar under nuvarande regler, vilket skapar en tydlig spricka i för de nordiska länderna, menar Reuters.

Flera länder uttrycker oro över beslutet från det internationella simförbundet World Aquatics.

De står dock fast vid sin linje och menar att idrotten ska fungera som en mötesplats även i en tid av konflikt.

– Vi är fortsatt fast beslutna att säkerställa att bassänger och öppna vatten förblir platser där idrottare från alla nationer kan mötas och tävla i fred, säger organisationen i ett uttalande.

LÄS MER: 12 ryska FSB-agenter döda

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


Pensionspengar pausas – nästan en miljon svenskar drabbas

2026 04 25

Planerade pensionsflyttar i landet stoppas.

En planerad omfördelning av över 100 miljarder kronor i premiepensionssystemet har stoppats.

Detta påverkar omkring en miljon svenska pensionssparare, rapporterar EFN.

Stopp för miljardflytt

En stor förändring i premiepensionen (PPM) har nu satts på paus.

Det handlar om att 127 miljarder kronor skulle omfördelas i nya upphandlade fonder, men processen har stoppats i väntan på beslut i Förvaltningsrätten i Stockholm.

Bakgrunden är att fondbolaget Indecap har överklagat upphandlingen av globala aktiefonder.

Bolaget menar att reglerna inte har följts korrekt.

– Ur ett större perspektiv handlar det här om att säkerställa att upphandlingar i den här storleksordningen genomförs korrekt och i det här specifika fallet får ett utfall som gynnar pensionsspararna, säger Mats Lagerqvist, vd på Indecaps, till EFN.

Totalt berörs omkring 900 000 pensionssparare av beslutet.

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Kritiken: svenska pengar flyttas utomlands

Syftet med det nya upphandlingsförfarandet var att förbättra kvaliteten och ge spararna ett starkare skydd.

Men enligt Indecaps vd Mats Lagerqvist har resultatet blivit ett stort misslyckande – och han varnar för att betydande summor riskerar att flyttas från den svenska börsen till utlandet.

Så länge processen är igång får spararna vänta.

– En process som kommer bli lönsam för sparbankerna som äger fonderna, men dyr för pensionsspararna, skriver Patrick Siegbahn på Småspararguiden.

Avgörs i domstol

Indecap är det första bolaget som formellt har tagit frågan till domstol.

Bolaget betonar också att deras kritik inte handlar om att de själva missat upphandlingen, utan om hur hela systemet fungerar.

För vanliga pensionssparare innebär stoppet att osäkerhet uppstår kring hur pengarna ska placeras framöver, vilket kan påverka framtida avkastning.

127 miljarder kronor står nu stilla tills domstolen har sagt sitt.

– Förlorarna är inte bara Indecaps kunder som sitter i fonder som är dubbelt så dyra som de som är på väg att ersätta dem, utan det drabbar även andra pensionssparare som inväntar beslutet om att ta in nya bättre och billigare fonder, skriver Patrick Siegbahn.

LÄS MER: Ryssland skrattar åt Europa – ”Ni blir lurade”

Foto: Anaterate AI genererad

Text: Redaktionen