Nytt utspel från Donald Trump – uppmanar till aktion

2023 03 18

Donald Trump menar att han kommer gripas nästa vecka.

I ett nytt inlägg på sin sociala plattform Truth Social menar den tidigare presidenten att han kommer gripas på tisdag nästa vecka.

Han förtydligar inte anledningen till varför han tror att han kommer gripas, men uppmanar sina anhängare att protestera.

Samtidigt anklagar han distriktsåklagaren för att vara korrupt och politisk.

“Ta tillbaka vår nation”

Trump insisterar på att han inte begått något brott och vill se sina följare protestera mot hans kommande gripande.

– DEN LEDANDE REPUBLIKANSKA KANDIDATEN & TIDIGARE PRESIDENTEN I USA, KOMMER ATT GRIPAS PÅ TISDAG NÄSTA VECKA. PROTESTERA, TA TILLBAKA VÅR NATION!, framhåller han på Truth Social med versaler.

Kan handla om skandal

En av händelserna som utspelet kan handla om är att Trump betalat porrstjärnan Stormy Daniels för att hålla tyst om en affär.

Trump uppges ha betalat 130 000 dollar, motsvarande nästan 1,5 miljoner kronor för Daniels tystnad.

– Under de senaste fem åren har distriksåklagarens kontor varit på häxjakt och undersökt alla aspekter av president Trumps liv, och de har inte hittat någonting  - och nu detta, säger en av Trumps talespersoner enligt The Guardian.

“Ingen affär”

Under en konferens i Maryland för ett par veckor sedan uttryckte sig Trump angående händelsen.

– Ingen attraktion, ingen affär. Jag säger att det inte var någon affär, där det ändå inte finns något brott. Och åtal har aldrig väckts i ett sådant fall tidigare, och det här fallet har tittats på av varje åklagare - de tittar alla, de har tittat på det i flera år nu... och allt de gör är att de orsakar ilska och problem för vårt land, för vårt folk kommer inte att ta det här, sade han.

Har anklagats

Trump har tidigare anklagats för att ha uppmanat till våldsamheter i samband med stormningen av Kapitolium i USA den 6 januari 2021.

– Vi kämpar. Vi kämpar som bara den och om du inte kämpar så kommer du inte att ha ett land längre. Så låt oss gå nerför Pennsylvania Avenue, sade Trump innan stormningen enligt BBC.

Foto: Donald Trump FB

Text: Redaktionen


19 oktober 2025

JUST NU: Tyska folket uppmanas att förbereda sig för krig

2025 10 19

Tyskland uppmanar befolkningen att förbereda sig.

Den tyska myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp varnar nu för att krig inte längre verkar lika osannolikt som det gjorde för några år sedan.

– För första gången på 35 år varnar den federala myndigheten för civilskydd och katastrofhjälp för krig. Myndigheten publicerar nu en ny guide för att ge råd i händelse av kris, uppger Euronews.

Uppmanar till förberedelse

Uppmaningen kommer mot bakgrund av Rysslands nästan fyra år långa krig mot Ukraina, och det hot som den ryska krigsmakten fortsätter att utgöra mot europeisk säkerhet.

– Det lönar sig alltid att vara väl förberedd i förväg, förklarar myndighetens chef Ralph Tiesler, rapporterar Euronews.

– Rekommendationen är att man har en beredskap så att man kan upprätthålla livsmedelsförsörjningen i tre till tio dagar.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

”Att förbereda sig för kriser och katastrofer”

Den nya guiden, som heter "Att förbereda sig för kriser och katastrofer", innehåller bland annat information om hur man känner igen desinformation och var man hittar skydd vid explosioner eller andra attacker i stadsområden.

Den tar också upp hur man kan hantera rädslor och oro i extrema situationer.

– Sedan den första guiden publicerades i Tyskland 1990 har militära scenarier inte nämnts i dessa broschyrer. Fokus låg till största delen på naturkatastrofer och tekniska fel, uppger nyhetskanalen.

Nämns för fösta gången

Nu nämns för första gången även cyberattacker mot kritisk infrastruktur, desinformationsstrategier, sabotage och krig.

– Vi upplever en global situation som oroar många, säger Ralph Tiesler.

– Med vår nya guide vill vi erbjuda stöd och vägledning där människor är oroliga eller behöver information.

Den nya guiden som uppmanar det tyska folket att förbereda sig för ett eventuellt krig kommer efter att Tyskland också utreder införande av värnplikt och utökad användning av drönare.

Den tyska underrättelsetjänsten går också ut och varnar för att risken för krig inte längre är så långsökt.

– Vi är redan i skottlinjen, man får inte slappna av, säger underrättelsechefen Martin Jäger, rapporterar Euronews.

LÄS OCKSÅ: "Det här är riktigt dåliga nyheter för Zelenskyj"

Foto: C. Lue

Text: Redaktionen


19okt2025

Nya regler på gång för sambos

2025 10 19

Nya regler kring arv och testamente presenteras.

I början av 2024 beslutade regeringen att de svenska reglerna kring arv och testamente i ärvdabalken skulle utredas.

– Syftet är att åstadkomma en anpassning till den digitala och ekonomiska samhällsutvecklingen och till hur människor bildar familj i dag, samt att åstadkomma en modern, tydlig och trygg arvs- och testamentsrätt, uppger regeringen.

Ärvdabalken är från 1959 och reglerna har inte ändrats i någon större omfattning på över 30 år.

Nu presenteras en rad nya förslag.

Gällande regler

Nuvarande arvsregler skiljer sig åt beroende på om man som sambos har gift sig eller inte.

– Ett samboförhållande innebär, till skillnad från vad som gäller för äktenskap, att särskilda rättsregler blir tillämpliga på samlevnaden utan någon uttrycklig önskan eller viljeförklaring om detta från sambornas sida, uppger utredningens författare.

– I samboförhållanden uppkommer, till skillnad från i äktenskap, ingen rätt för den efterlevande att ärva den avlidna.

Finns sätt att skydda ändå

Utredningen lyfter att det finns sätt att skapa trygghet för en efterlevande i ett samboförhållande redan idag.

Att testamentera sin egendom är ett sätt.

– Ett annat sätt att tillgodose en efterlevande sambos ekonomiska skydd än genom testamente, är att använda eller teckna försäkring eller individuellt sparkonto med sambon som förmånstagare, framhåller utredningen.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Utredningens bedömning

Utredningens bedömning, som nu också föreslås träda i kraft den 1 januari 2027, är att skyddet för en efterlevande sambo bör stärkas.

– Skyddet bör särskilt stärkas i förhållande till gemensamma barn. Beträffande särkullbarn bör en efterlevande sambo ha samma skydd som en efterlevande make, föreslår utredningen.

Övriga förslag i utredningen

- Ett frivilligt testamentsregister i offentlig regi, som ska förvaltas av Skatteverket.

- Möjlighet att skriva testamenten digitalt via en säker statlig tjänst.

- Fler sätt att skriva nödtestamenten, till exempel via sms eller ljudinspelning.

- Begränsningar i arvsrätten för bröstarvingar som dömts för allvarliga brott mot arvlåtaren.

Källa: Regeringen

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Format arw

Text: Redaktionen