Nytt styrkebesked från Sverigedemokraterna

2022 10 04

SD är näst störst i hela Sverige på sociala medier.

Det visar en kartläggning från Medieakademin, rapporterar Svenska Dagbladet.

På Facebook, som är den mest välbesökta plattformen i Sverige, innehar SD det konto som fått flest delningar, likes och kommentarer under hela 2022.

Partiledaren Jimmie Åkesson parkerar dessutom på tredje plats bland samtliga av Facebooks svenska konton.

Riksdagsledamoten Jessica Stegruds konto ligger sjua på samma lista.

"Lyckats tveklöst bäst"

Antalet högerpolitiska konton har tiofaldigats de senaste fem åren.

Även vänsterpolitiska konton ökar, men långt ifrån samma utsträckning.

– På den sociala plattform som är störst i Sverige har den svenska högern lyckats tveklöst bäst, både i förra riksdagsvalet och i det senaste, framhåller Medieakademin.

Stark twitterhöger

Högerpolitiker dominerar även på Twitter. På listan över de 100 största kontona på mikrobloggen är 44 uttalade till höger.

Motsvarande siffra för vänstersidan är 20 stycken, skriver SvD.

– Vi har sedan 2016 kunnat se en tydlig profilering av högerpolitiker på svenska Twitter, kommenterar Medieakademin.

SD näst störst i Sverige

Undantaget där vänstern ligger i framkant gentemot SD och andra partier och politiker på högersidan är Instagram.

Den politiska närvaron får dock överlag mindre uppmärksamhet på just Instagram, eftersom plattformen framför allt också är en kanal för influencers och humorkonton.

Totalt är Sverigedemokraterna dock tvåa på hela listan när samtliga sociala medier slås samman – en klättring från förra årets femteplats.

Listan toppas av influencerduon Jocke och Jonna.

"Inte så enkelt"

SD själva tror dock inte att partiet drar några fördelar av algoritmerna.

 Jag vet att det pratas om att vi skulle gynnas av algoritmerna, men jag har aldrig sett något sakligt argument kring det. Jag tror inte att algoritmen gör det lättare för oss bara för att vi är SD. Moderaterna och Socialdemokraterna kan göra på samma sätt som vi, om det är så enkelt, har SD:s kommunikationschef Joakim Wallerstein tidigare uttryckt till tidningen Resumé.

Unga väljer höger

Betydelsen av att vara stora på sociala medier var en återkommande fråga under valrörelsen, inte minst hur det påverkar unga personer.

Bland just den yngre befolkningen var det också partier på högra sidan som hamnade i topp. I skolvalet 2022 blev Moderaterna största parti på 27 procent och Sverigedemokraterna näst störst med 20,9 procent.

Någonting som förvånade statsvetaren Marja Lemne vid Södertörns högskola, skriver Aftonbladet.

– Jag måste säga att det är något överraskande. Nu är det ju inte alla skolor som har skolval, så det kan ju vara några snedheter. Men visst är det överraskande, säger hon till tidningen.

– Nu har vi haft åtta år av rödgrönt styre – då är det något nytt man letar efter.

Hela listan

Här är årets makthavare 2022 (förändring i placering från 2021 anges inom parantes)

1. Jocke och Jonna (0)
2. Sverigedemokraterna (+3)
3. JLC (0)
4. Therése Lindgren (-2)
5. I just want to be cool (+4)
6. Viral king (+16)
7. Situationer (-1)
8. Sampev2 (+2)
9. Jimmie Åkesson (+2)
10. Newsner (-3)

Källa: Medieakademin

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


Jätteras mellan Sverige och USA

2026 04 21

Sveriges export till USA störtdyker.

Under 2025 sjönk exporten med 9,2 procent jämfört med föregående år.

Det visar en färsk undersökning från Länsförsäkringar, rapporterar DN.

Nedgången markerar en historisk vändpunkt.

– 2025 blev året då USA gick från att driva till att dämpa svensk export. Det för exporten negativt påverkande smörgåsbordet med tullar, ökad geopolitisk osäkerhet och en svagare dollar drog ned exporten till USA, säger Länsförsäkringars chefekonom Alexandra Stråberg till tidningen.

Tullarna pekas ut

Efter USA:s president Donald Trumps kraftiga tullhöjningar i april 2025 har svensk varuexport haft en nedåtgående trend.

– Sveriges samlade varuimport har sjunkit något sedan tullarna infördes, fastslår Kommerskollegium i en analys.

Den minskade exporten till USA ligger bakom nedgången. Svensk export till andra länder är relativt oförändrad.

Allvarligt för flera län

Att exporten minskar till USA är extra allvarligt för regioner som är beroende av en stor exportvolym till den amerikanska marknaden. 

– Effekterna blir särskilt tydliga i län där USA utgör en stor andel av exporten. I Västra Götaland, Uppsala och Västernorrland väger USA tungt som exportmarknad, vilket gör att minskad export slår hårt mot ekonomin i dessa län, säger Alexandra Stråberg till DN. 

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas 

Varnar för läkemedelsbranschen

Alexandra Stråberg har tidigare fastslagit att läkemedelsbranschen är extra känslig för handelsbarriärer på grund av intensiva globala konkurrensförhållanden och komplexa produktions- och distributionskedjor.

– Läkemedelsindustrin kännetecknas av omfattande investeringar i forskning och utveckling, samt regulatoriska krav som gör snabba omställningar svåra. Höga tullar kan snabbt leda till minskad konkurrenskraft och påverka investeringarna negativt, vilket i sin tur kan leda till färre arbetstillfällen i regionen, sade hon i somras.

LÄS OCKSÅ: Ukrainskt genombrott – första gången någonsin

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 april 26

Dieselpriset förändras kraftigt – här är nya prislappen

2026 04 21

Dieselpriset sjunker ordentligt under måndagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som ger en indikation på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker dieselpriset med 1,50 kronor till 20,59 kronor per liter. Prisraset markerar en nedgång på nästan tre kronor sedan i tisdags, då dieselpriset låg på 23.39 kronor litern.

Även bensinpriset sjunker. Den nya prislappen blir 18,29 kronor liter efter en sänkning med 30 öre.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,29 kr/l (-0,30)

- Miles 98: 19,59 kr/l (-0,30)

- Miles+ 98: 19,89 kr/l (-0,30)

- Miles Diesel 20,59 kr/l (-1,50)

- Miles+ Diesel 21,18 kr/l (-1,50)

- HVO100 28,54 kr/l (-1,70)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,24 kr/l (-0,45)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas |

Oljepriset stiger

Snart kan dock drivmedelspriserna vända uppåt igen.

Under måndagen lyfter oljepriset kraftigt efter ökade oroligheter i Mellanöstern.

Brentoljan är upp 2,96 procent till 91,56 dollar per fat och WTI-oljan med 4,29 procent till 87,31 dollar per fat.

Prisuppgångarna sker efter en orolig helg.  USA attackerade ett iranskt fartyg i Hormuzsundet på söndagen, vilket ledde till att Iran anklagade USA för att ha brutit mot vapenvilan.

Samtidigt är Hormuzsundet fortfarande blockerat av både Iran och USA. Under de senaste tre dagarna har det ekonomiskt viktiga sundet varit nästan tomt på fartyg.

LÄS OCKSÅ: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Circle K

Text: Redaktionen