Nytt rekord för Teslas elbilar

2021 10 02

Megamiljardärden Elon Musks elbilsföretag Tesla slår nytt rekord – igen. Under de senaste tre månaderna har 241 300 Teslabilar sålts världen över.

Tesla överträffar ännu en gång förväntningarna och elbilföretagets nya framgångar kommer efter att Elon Musk bett personalen om att göra sitt allra superbästa rapporterar Reuters.

Teslas nya Y-modell

Det råder brist på så kallades halvledare världen över men Tesla har klarat av hantera krisen bättre än sina rivaler. Satsningen på Teslas nya Y-modell har bidragit till succén liksom ökad export från Kina till Europa.

Ökning med 15 %

Tesla levererade 232 000 exemplar av sina populära Modell 3-bilar och Modell Y-bilar vilka rönt stora framgångar tack vare att de har lägre pris än tidigare Teslabilar. Elbilsföretaget har även tillverkat över 9 000 av sina Modell S och Modell X-bilar. Totalt ökade produktionen med 15 %.

Elon Musk stor vinnare

Teslachefen Elon Musk väntas även tjäna storkovan på en ny satsning som går ut på att öppna upp Teslas nätverk av laddstationer för andra elbilar. De så kallade superchargers där alla Teslabilar kan laddas extra smidigt och snabbt jämfört med anda elbilar har tidigare bara varit tillgängliga för Teslabilister men nu är tanken att alla elbilar ska få använda laddstationerna.

Lyxig exklusivitet

Det väntas leda till att Teslaföraren blir av med sin lyxiga exklusivitet till Teslas laddstationer men för Elon Musk innebär det sannolikt stora pengar då alla som äger andra elbilmärken väntas få betala lite extra. Intäkterna väntas leda till att Tesla kan investera i ännu fler laddstolpar världen över vilket i sin tur kan gynna Tesla att öka elbilsmarknaden och därefter få ännu fler kunder att välja just Tesla.

Norge, Tyskland och Sverige

Norska myndigheter uppges redan ha beviljat etableringsstöd till nya Teslaladdare förutsatt att de kan användas av alla sorters elbilar.

Norge, Tyskland och Sverige uppges vara de marknader där Tesla först vill öppna sitt laddnätverk för andra rapporterar DN.

Foto: Tesla Inc.

[yop_poll id="714"]

Natoland går emot Trump – “Ska bli till ruiner”

2026 10 11

Estland går emot Donald Trump.

USA:s president har nått en överenskommelse med Vladimir Putin. USA och andra marknader ska få hundratusentals ton dieselbränsle från Ryssland.

Beskedet får Estlands premiärminister Kristen Michal att få i taket.

Michal beskriver USA:s drag som ett “stort misstag”, och framhåller att diskussioner ska fortgå gällande hur “Rysslands oljeinfrastruktur ska bli till ruiner”, rapporterar Ukrainska Pravda.

Går emot Trump

USA lättar på sanktioner mot rysk dieselexport fram till april nästa år.

Estlands Kristen Michal säger att beslutet går emot västvärldens mångåriga ansträngningar att skära av flödet av energiintäkter till Kreml.

– Detta är ett stort misstag, eftersom avtal med diktatorer är en väg till helvetet. Oskyldiga människor dödas med de pengar som fås från gas och bränsle. 

“Ruiner”

Michal understryker att Estland inte tänker göra som USA. Istället kommer Natolandet att verka för ytterligare förstörelse av rysk oljeinfrastruktur.

– I Estland och vid Europeiska rådets möte denna vecka bör vi diskutera om vi snabbt kan öka stödet till Ukraina så att det förvandlar ryska oljeraffinaderier till ruiner. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har också protesterat mot beslutet.

Läs mer: Trump pekar ut ny ”fiende”

Trump: Avgå Zelenskyj

Trump-administrationen har flera gånger uppmanat Kyjiv att upphöra med sina attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Tidigare idag attackerade Ukraina Ryssland på nytt. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Donald Trump blir allt mer frustrerad på Volodymyr Zelenskyj, och säger på lördagskvällen att den ukrainske presidenten bör avgå.

“Borde sluta”

Trump går till attack mot den ukrainske ledaren, rapporterar Reuters.

– Han gör bäst i att sluta. Jag föreslår att de skaffar en ny ledare som kan få till ett avtal, säger den amerikanska presidenten.

Ryssland och Ukraina bedöms alltjämt stå för långt ifrån varandra i flera frågor för att kunna sluta en överenskommelse.

Läs mer: Stormakt överger Putin

Foto: By Daniel Torok - White HouseFacebook, Public Domain resp sociala medier resp By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Text: Redaktionen


11 oktober

S ger nytt besked till väljarna – “Inte optimalt”

2026 10 11

De rödgröna är överens om att stoppa tonårsutvisningarna.

Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Centerpartiet är överens om att sätta stopp för tonårsutvisningar.

Men det finns fortfarande inte någon regering på plats. Socialdemokraterna meddelar nu väljarna att det därför kan ta tid innan en stopplag blir till verklighet, rapporterar Sveriges Radio.

Kan ta tid

Det är svårt för riksdagen att driva den lagstiftningsprocess som regeringen vanligtvis hanterar.

Därmed ser det inte ut att bli något stopp på tonårsutvisningarna inom någon nära förestående framtid.

– Det är inte optimalt att riksdagen gör den här uppgiften, det optimala är ju att en regering gör uppgiften. Det är där alla resurser finns. Så det kan ta ett tag, säger Socialdemokraternas migrationspolitiska talesperson Ida Karkiainen. 

Vill ha Forssells hjälp

I syfte att skynda på stopplagen kommer Karkiainen på tisdag att bjuda in migrationsminister Johan Forssell (M) för att få hans hjälp.

– Bland annat genom att bjuda in migrationsminister Johan Forssell till socialförsäkringsutskottet försöker vi nu få till en bred överenskommelse, det hade varit bra för alla som väntar på besked, säger hon.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Är överens

Redan i februari meddelade Centerpartiet att de kräver ett stopp på tonårsutvisningarna.

Partiet beskrev det då som “ett omänskligt systemfel som sliter tonåringar från sina familjer”.

– Ibland till länder de knappt varit i eller ens kan språket i. Det är djupt inhumant. 

“Självklar del”

I juni gick Miljöpartiet och Vänsterpartiet ut med ett liknande meddelande. Annika Hirvonen, migrationspolitisk talesperson för Miljöpartiet, menade att det är “grymt och ineffektivt”.

– Det här är människor som är en självklar del av vårt samhälle. 

Läs mer: Då ställs S inför det stora testet

Foto: A. Stuber, Socialdemokraterna, Vänsterpartiet Miljöpartiet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen