Nytt krig förbereds – diktatur offrar hela ekonomin
2026 02 10
Ryssland, en av världens värsta diktaturer, förbereder sig inför nästa krig.
Det fastslår den estniska utrikesunderrättelsetjänsten Välisluureamet i sin nya säkerhetsrapport, rapporterar Yle.
Enligt rapporten genomför Ryssland en omfattande upprustning inför en lång och utdragen konflikt. Den estniska underrättelsetjänsten beskriver en massiv industriell mobilisering som möjliggörs av tre saker:
- Ett kraftigt stärkt militärt samarbete med Nordkorea och Iran.
- Upprustningen sker på bekostnad av civilsamhället. Kreml offrar ekonomin för att kunna rusta upp militären.
- Den ryska propagandan går på högvarv. Hela befolkningen brutaliseras och förbereds på nya konflikter.
Pekar ut två områden
Estlands underrättelsechef Kaupo Rosin konstaterar att Ryssland arbetar hårt för att återuppbygga vapen- och ammunitionslager inför ett nytt krig.
– Den ryska krigsindustrin är effektiv inom två områden. Det ena är storskalig ammunitionsproduktion, som alltså har ökat enormt jämfört med situationen 2022, säger han till Yle och hänvisar till att den ryska ammunitionsproduktionen har blivit 17 gånger större på fyra år.
Vidare framhåller Rosin att Ryssland har skalat upp sin drönarproduktion ordentligt.
– När det gäller obemannade system handlar det om en prioriterad doktrinär utveckling. De spelar en alltmer framträdande roll i rysk militär strategi och organisation.
LÄS MER: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften
Zelenskyj: De har skalat upp produktionen
I somras medgav Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ryssland tillverkar tre gånger fler långdistansdrönare än Ukraina.
– Ukraina producerar cirka 100 långdistansdrönare per dag, medan Ryssland har lyckats skala upp produktionen till 300 per dag, sade han på en pressträff.
Under det över tre år långa kriget har dönartekniken visat sig vara helt avgörande på slagfältet.
Drönarna har förändrat krigföringen genom att vara billiga, effektiva, svårupptäckta och flexibla. Exempelvis använder båda länderna små beväpnade drönare för slå ut trupp och fordon.
Både Ryssland och Ukraina använder också mängder av långdistansdrönare i storskaliga luftanfall.
LÄS OCKSÅ: Stor ukrainsk attack
Foto: F Andrejevic
Text: Redaktionen


