Nytt körkort lanseras i Sverige – första gången någonsin

2024 06 18

Förra veckan meddelade Digg – myndigheten för digital förvaltning – att en statlig e-legitimation ska införas i Sverige.

Den införs 2026 och kommer att vara ett fysiskt plastkort.

– Du lägger kortet mot telefonen, så läses den av trådlöst. Så det innebär att det blir enklare att hjälpa till exempel sin gamla mamma, berättade Lotta Hämäläinen, ansvarig på Digg, för SR Ekot.

Nu kommer ytterligare ett id-besked till svenska folket.

Ett förslag om en digital identitetsplånbok ska beredas i Regeringskansliet.

Det meddelar civilminister Erik Slottner (KD) på måndagen.

– Exempelvis kommer körkort, pass och utbildningsbevis kunna användas på ett säkert sätt i en digital plånbok.

– I stället för att ha körkortet i en plånbok i bakfickan så kommer det vara möjligt att ha det i mobilen. Regeringen välkomnar utredningens slutbetänkande och de förslag som lämnas, säger ministern.

Första gången någonsin

Regeringens besked innebär att det för första gången någonsin kommer bli möjligt att ladda ner sitt körkort digitalt. Därmed följer Sverige övriga nordiska länder. I Finland, Danmark, Norge och Island har det sedan några år tillbaka varit möjligt att ladda ner sitt körkort i mobilen och lämna det fysiska kortet hemma.  

Det är oklart när det digitala körkortet införs i Sverige, men regeringen uppger att förslaget om en digital identitetsplånbok är i "slutbetänkandet". 

Flera funktioner

Beskedet om ett digitalt körkort är en del av EU-kommissionens förslag till ändring av den så kallade eIDAS-förordningen. Förslaget innebär bland annat att varje medlemsstat ska utfärda en europeisk digital identitetsplånbok.

Den digitala identitetsplånboken ska kunna användas i flera fall, till exempel för att:

- använda offentliga tjänster för att t.ex. få personbevis och läkarintyg eller anmäla adressändringar

- öppna bankkonto

- göra sin inkomstdeklaration

- söka till universitet och högskolor i hemlandet eller i ett annat EU-land

- spara läkemedelsrecept som kan användas i ett annat EU-land

- styrka sin ålder

- hyra en bil med hjälp av ett digitalt körkort

- checka in på ett hotell.

Foto: W. Kei

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Kraftig förändring för svenska kronan – värst av alla

2026 08 31

För mindre än ett år sedan stod sig kronan allt starkare mot den amerikanska dollarn.

I början av 2026 närmade sig dollarn 9 kronor, den lägsta kursen mätt i kronor på cirka fyra år.

Dessutom hade Sveriges valuta presterat bäst av alla valutor i den så kallade G10-gruppen under 2025, enligt Bloomberg.

Sedan dess har det varit mörkare tongångar. I maj hamnade kronan istället i botten av samma lista.

Och nu sjunker kronan ytterligare.

Enligt Bloombergs veckovisa dollarindex har kronan i år backat 4,15 procent. Nu står kursen till 9,61 kronor mot dollarn och Sverige ligger kvar i botten.

Norska kronan lyfter

G10, Group of Ten, är ett samarbete mellan länderna med de mest handlade valutorna i världen.

Det är dock inte bara kronan som går svagt bland gruppens valutor.

Även japanska yenen, ned 2,11 procent mot dollarn, bedöms underprestera precis som schweiziska francen som backar 2,04 procent mot samma valuta.

Bättre går det för exempelvis norska kronan som lyft 7,61 procent mot dollarn. 

Varningen: håll nere förväntningarna

I våras flaggade flera experter för att folk inte ska förvänta sig för mycket av kronan i år. Samtliga faktorer som drev upp kronan förra året har tappat kraft, menar DNB Carnegie, Nordens ledande investeringsbank.

– SEK kommer endast stärkas marginellt från nuvarande nivåer, sade Ulf Andersson, chefekonom DNB Carnegie, till Realtid, i maj tidigare i år.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Då kan kronan lyfta

Enligt Bank of America väntar dock ljusare tider för Sveriges valuta. Kronan kommer bli starkare gentemot euron och dollarn, men först i slutet av året.

Amanda Sundström, valutaanalytiker på SEB, sade nyligen att att kronan kan ta ett skutt uppåt om kriget mellan Iran och USA tar slut.

– Om vi får en lösning på konflikten och lägre oljepriser och inflation gör det att centralbankerna inte behöver höja räntan lika mycket, då tror jag absolut att vi kan se en betydligt starkare krona, säger SEB:s valutaanalytiker Amanda Sundström till SvD.

Fakta: Medlemsländerna i G10

  • Belgien
  • Kanada
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Japan
  • Nederländerna
  • Sverige
  • Storbritannien
  • USA
  • Schweiz

Andra läser: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen