NYTT FÖRSLAG: Så ska Storbritannien minska invandringen rejält

2023 03 05

Strömmen av migranter till Storbritannien behöver minska rejält.

Det anser landets nya regeringschef Rishi Sunak som nu går ut med nya förslag för hur åtstramningen ska genomföras.

Betydande stöd

– Alla som anländer på olaglig väg till Storbritannien ska förhindras att stanna kvar [i landet].

Det framhåller premiärminister Sunak i ett uttalande i dag söndag, enligt BBC News.

Att dra ner på invandringen är en av Sunaks fem toppfrågor som han gått ut med som ny ledare för landet. Och han har ett betydande stöd i frågan från högerfalangen i sitt parti De Konservativa.

Storbritannien har haft många illegala invandrare som anländer till landet i småbåtar och som sedan har laglig möjlighet att få sin asylansökan prövad.

Stoppa småbåtarna

Men nu vill Sunak stoppa småbåts-problemet och se till att illegala invandrare inte längre kan få sin ska prövad.

– Vi ska införa nya lagar som stoppar småbåtarna, säger han.

– Kommer du till det här landet illegalt så ska du gripas och snabbt flyttas [tillbaka där du kom ifrån], framhåller premiärministern.

Regeringen Sunak väntas presentera ett nytt lagpaket för minskad invandring under den kommande veckan.

De andra fyra punkterna

Utöver minskad invandring består Rishi Sunaks fem toppfrågor av följande punkter:

- Halvera inflationen under 2023 för att minska folks levnadskostnader

- Stärka ekonomin och skapa bättre betalda jobb

- Minska landets skulder för att säkra välfärdens framtid

- Minska vårdköerna och ge en snabbare vård

Just minskad invandring har länge varit en het fråga i Storbritannien och ex-premiärministern Boris Johnson drev igenom ett förslag som innebär att asylsökare ska skickas till Rwanda.

Förslaget har dock fastnat i diverse domstolsförfaranden.

Ska skickas tillbaka

I fjol kom hela 45 000 asylsökande till Storbritannien, uppger BBC News. Att stoppa alla som kommer med småbåtar från att söka asyl skulle vara en stor förändring avseende migrationen till landet.

– Om folk kommer till det här landet olagligen så ska de skickas tillbaka, säger Rishi Sunaks Nordirlandsminister till Sky News.

Att illegala invandrare snabbt skickas tillbaka väntas leda till att andra som funderar på att ta sig in illegalt i Storbritannien inte ens försöker.

10 främsta länderna

– Enda rutten till Storbritannien ska vara säker och laglig, säger inrikesminister Suella Braverman till The Sun på söndagen.

Här är de främsta nationaliteterna som sökte asyl i Storbritannien 2022:

15 900 Albanien

10 900 Afghanistan

9 900 Iran

6 300 Irak

4 500 Syrien

3 500 Bangladesh

3 300 Eritrea

3 300 Indien

3 200 Sudan

2 600 Pakistan

Källa. Home Offcie UK

Foto: R. Sunak Campaign

Text: Redaktionen


19 okt 2026

Här är Sveriges “sämsta” bredbandsbolag – 3 miljoner kunder

2026 10 19

Missnöjet med de svenska bredbandsbolagen ökar bland landets kunder.

Det visar en ny konsumentundersökning av Svenskt Kvalitetsindex, SKI. 

Framför allt ökar missnöjet bland företagskunder, men även bland privatkunder minskar tillfredsställelsen något med internetleverantörerna.

– Operatörerna förbättrar den tekniska leveransen men kundrelationen utvecklas inte i samma takt. När uppkopplingen fungerar blir pris, flexibilitet och agerandet när något går fel mer avgörande för helhetsbetyget, säger Johan Parmler, vd på SKI, i en kommentar.

Bäst och sämst i klassen

SKI möter kundnöjdheten på ett index mellan 0 och 100. Företag som når under 60 bedöms ha stora svårigheter att motivera sina kunder att bli kvar. Precis på den gränsen, längst ned på listan, hittas jättebolaget 3 som med mobilkunder inräknat har drygt tre miljoner kunder.

Det är tredje året i rad som 3 skvalpar i botten av listan. För två år sedan hamnade man också sist men lyckades 2025 klättra en placering och peta ned Tele2 till jumboplatsen.

Bäst i klassen är uppstickaren Ownit. För femte året i rad kammar bolaget hem förstaplatsen.

– Det fina med det här resultatet är att det bygger på kundernas egna upplevelser. Det är deras betyg på det vi levererar varje dag. Vår ambition är att fortsätta utvecklas och göra det ännu enklare att vara kund hos Ownit, säger Erik Linde, Chief Marketing Officer, Fixed Division, i ett uttalande.

Handlar om servicen

När det gäller hastighet och stabilitet levererar bredbandsbolagen. Det kunderna snarare anmärker på är servicen. Proaktivitet och hur värdesatt man är som kund är faktorer som höjer eller sänker företagen. Har kunden behövt kontakta leverantören tenderar nöjdheten att sjunka, medan kunder som aldrig behövt höra av sig är nöjdare.

Dessutom får informationen kring prishöjningar låga betyg.

–  Återkommande höjningar, kampanjer för nya kunder och behovet av att själv förhandla om bättre villkor skapar irritation. Samtidigt försvagas lojaliteten inom både privat- och företagsbredband. Andelen kunder som uttryckligen planerar att byta leverantör ökar däremot inte, skriver SKI.

Andra läser: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Här är hela listan

Här är hela listan på SKI:s uppmätta kundnöjdhet bland privatkunders bredbandsbolag. Över 75 innebär stark relation mellan företag och kund. Under 60 innebär att företaget inte kan räkna med att kunderna stannar kvar.

  1. Ownit (70,9)
  2. Övriga (67,6)
  3. Telia (65,9)
  4. Branschen (64,5)
  5. Bahnhof (63,7)
  6. Telenor (63,2)
  7. Tele2 (62,7
  8. Bredband2 (61,3)
  9. 3 (60,4)

Så här såg listan ut 2025:

  1. Ownit (74,3)
  2. Bredband2 (70,2)
  3. Bahnhof (69,7)
  4. Övriga (67,0)
  5. Telia (65,1)
  6. Branschen (65,0)
  7. Telenor (64,4)
  8. 3 (62,5)
  9. Tele2 (60,2)

Läs mer: Lågprisjätte storsatsar i Sverige – ny plan för 92 varuhus

Foto: ACWells

Text: Redaktionen


19 okt 26

SD släpps in i regeringssamtalen

2026 10 19

Talmannen Andreas Norlén ger sonderingsuppdraget till Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist.

Thand Ringvist kommer att föra samtal med alla partier, inklusive Sverigedemokraterna som Centern vägrar att samarbeta med.  

Det innebär att SD släpps in i regeringssamtalen för första gången.

– Centerpartiet vill se en handlingskraftig regering som skapar fler jobb, minskar utsläppen och stärker välfärden. Nu kommer jag att bjuda in alla partiledare till samtal, skriver Thand Ringqvist på X.

Centerledaren betonar att hon inte har några ambitioner att själv bli statsministerkandidat.

– Jag är ödmjuk inför att ha fått talmannens uppdrag att sondera möjligheterna till en regering i mitten. Min ambition är att bidra till en lösning på regeringsfrågan, inte att själv bli statsminister.

Efter Åkessons inbjudan

Beskedet om Sverigedemokraterna kommer efter att Jimmie Åkesson (SD) bjudit in Elisabeth Thand Ringqvist till samtal.

– Elisabeth, vi behöver inte vara överens om Sveriges politiska vägval för att kunna tala med varandra om Sveriges parlamentariska situation. Tvärtom är det kanske just när motsättningarna är som störst som behovet av att mötas är som mest påtagligt, skriver Åkesson i ett öppet brev till C-ledaren.

Samtidigt betonar han att SD:s hållning i regeringsfrågan ligger fast: partiet kommer antingen att ingå i en regering eller gå i opposition.

– Denna hållning utgör emellertid inget hinder för samtal. Det har den aldrig gjort. Att kunna samtala är inte detsamma som att vara överens och att vara politiska motståndare måste inte innebära att man vägrar mötas och samtala, framhåller Åkesson.

Andra läser: Tio F-16-plan till Ukraina – ska skicka hela flottan

Deadline nästa vecka

Andreas Norlén beskriver valet av Elisabeth Thand Ringqvist som ”lite speciellt”.

– Det här sonderingsuppdraget blir lite speciellt jämfört med Magdalena Andersson och Ulf Kristersson som är de tydliga statsministerkandidaterna, säger han enligt Expressen.

Talmannen har inte fattat beslut om när nästa statsministeromröstning ska genomföras. Thand Ringqvist ska rapportera sitt sonderingsuppdrag senast måndagen den 26 oktober. 

Läs också: Barack Obama rasande – ”så vidrigt”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen