NYTT FÖRSLAG: Omfattande ekonomiskt stöd till vissa hushåll

2023 04 20

Hushåll som satsar på klimatsmarta och energieffektiva åtgärder ska få mer stöd.

Det föreslår Centerpartiet i dag.

Centern vill införa utvidgat grönt avdrag och en klimatkredit för svenska hushåll som satsar på energisnåla lösningar.

Det ekonomiska stödet ska göra det möjligt för privatpersoner och företag att investera i nya, klimatsmarta och energieffektiva åtgärder –  till exempel värmepumpar och solceller.

– Det gröna avdraget är på 50 000 kronor och betalas ut direkt till hushållen som ansöker, framhåller Centern.

Klimatkrediten är på 100 000 kronor och är ett lån med statslåneränta garanterad av staten som betalas tillbaka på 20 år.

– Det har varit ett katastrofalt halvår för Sveriges klimatpolitik. Trots att vi är mitt i en klimatkris så slaktar regeringen viktiga satsningar på miljö och klimatområdet. Ska vi ha något hopp om att kunna nå klimatmålen och minska utsläppen så behöver vi en rad åtgärder redan här och nu, säger Martin Ådahl, ekonomisk-politisk talesperson för Centerpartiet. 

Prislappen

Det gröna avdraget beräknas kosta staten en miljard kronor.

Prislappen för klimatkrediten landar på 100 miljoner kronor.

Utöver det ekonomiska stödet vill Centerpartiet även upprätta en kriskommission som ska arbeta för att öka energiproduktionen i Sverige och ta fram åtgärder för att ”rädda biogasen”.

– Alla tre delar är viktiga för att de kan införas på väldigt kort sikt och får även ner utsläppen kraftigt. Förslagen är precis det både hushållen och företagen efterfrågar för att de ska kunna vara med och ställa om fortare, säger Rickard Nordin (C), energi- och klimatpolitisk talesperson.

Ska få fart på vindkraften

Centern föreslår även att kriskommissionen ska se över en utbyggnad av vindkraften i Sverige.

– Vindkraftsprojekten både på land och till havs är blockerade samtidigt som tillståndsprocesserna är bland världens längsta. Centerpartiet vill tillsätta en kriskommission som får under 6 månader ett mandat att se över samtliga lagar och processer för att få ner tiden för tillstånd och prövningar till max 2 år, skriver partiet.

Projektet beräknas kosta staten 100 miljoner kronor.  

Foto: P. Kapischka

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen