Nytt förbud för flygresenärer – riskerar skyhöga böter

2024 08 13

En ny trend bland resenärer har fått flygbolagen att se rött.

Ekonomin är fortsatt ansträngd för många hushåll.

Trots det är det få svenskar som avstår semesterresor, bland annat har resebyrån Ticket pekat på att blott en av tio är beredda att välja bort utlandssemestern – men att man anpassar den efter ekonomin.

Då är det också många som letar efter kreativa lösningar för att pressa priserna.

"Fejkar" mellanlandning

En trend i sommar har varit att boka flyg med mellanlandningar – men att helt enkelt strunta i att hoppa på det anslutande flyget.

Det kan nämligen ofta vara billigare att flyga till en stad som Madrid via en mellanlandning i exempelvis Paris.

De lägre priserna har då fått folk att vaska den sista sträckan, och istället gå av i Paris och njuta av semestern där.

Fenomenet kallas “skiplagging” eller “hidden city ticket”.

– Det är ett sätt att hitta ett direktflyg utan priset för direktflyg. Att snubbla över ett billigare anslutningsflyg som bara råkar landa i din önskade stad innebär att du tekniskt sett kan ta dig dit du vill åka för avsevärt mindre, säger Katy Nastro, talesperson för söktjänsten Going.com, enligt flygsajten Afar.

Riskerar böter och svartlistning

Flygbolagen uppskattar inte tricket.

Nu har flera av dem agerat med förbud mot beteendet och den senaste tiden även börjat kräva skyhöga böter eller till och med porta passagerare som sysslar med skiplagging, vilket bland annat uppmärksammats av norska Dagbladet.

– Reservationer för att utnyttja eller kringgå biljettpriser och biljettregler är förbjudna, inklusive köp av en biljett utan att ha för avsikt att flyga samtliga flyg för att få lägre priser, framhåller exempelvis American Airlines, enligt Afar.

– Om vi finner bevis för att du utnyttjar en förbjuden praxis förbehåller sig flygbolaget rätten att annullera alla oanvända delar av flygbiljetten, vägra låta passageraren flyga, inte återbetala en annars återbetalningsbar biljett eller ta betalt vad biljetten skulle ha kostat.

Förlorar rättigheter

Förutom att man kan portas eller få böter finns det även flera risker med att använda sig av den här typen av biljetter.

Till exempel förlorar du dina rättigheter vid inställda flyg och du kan inte heller checka in väskor eftersom dessa kommer att skickas till slutdestinationen.

Dessutom går det enbart att boka enkelresor eftersom returresan riskerar att ogiltigförklaras.

Foto: E. Jong

Text: Redaktionen


23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen