Nytt bakslag för väst – “en mardröm”

2023 04 08

Ett stort antal hemliga dokument har läckt.

Sedan tidigare har topphemlig information angående en planerad ukrainsk våroffensiv läckt.

Nu uppges ännu fler uppgifter ha kommit ut, den här gången om amerikanska säkerhetshemligheter om såväl Ukraina som Mellanöstern och Kina.

Så många som 100 olika dokument kan ha hamnat i fel händer, rapporterar New York Times.

– Det är en mardröm för de fem ögonen, säger en person inom underrättelsetjänsten.

De fem ögonen handlar om fem länder som delar underrättelser med varandra, nämligen USA, Storbritannien, Kanada, Australien och Nya Zeeland.

“Anmärkningsvärt brott”

Mick Mulroy, en tidigare tjänsteman vid Pentagon, menar att läckan innebär ett “anmärkningsvärt brott mot säkerheten”.

Han menar att det kan innebära problem för planeringen för den ukrainska militären.

– Eftersom många av dessa var bilder av dokument verkar det som om det var en avsiktlig läcka gjord av någon som ville skada Ukraina, USA och Natos ansträngningar, säger Mulroy.

Känslig information

Säkerhetsanalytiker som gått igenom dokumenten menar att den nya läckan inte bara handlar om Ukraina.

Den här gången innefattas även mycket känslig information om bland annat Kina, Mellanöstern och terrorism.

Bland annat har dokumenten funnits på den populära sociala medie-appen Twitter.

Skakat underrättelsetjänsten

De läckta dokumenten uppges ha skakat den amerikanska underrättelsetjänsten.

Den nya läckan kommer inte långt efter att dokument om den ukrainska våroffensiven spridits, någonting som ställer till det för den militära planeringen.

Fick komma hem

Striderna fortsätter i Ukraina i det krig som nu pågått i över ett år.

Under fredagen kom uppgifter om att 31 barn som olagligt förts till Ryssland nu fått återvända hem till Ukraina.

– Barn som förts bort av ryssar från regionerna Cherson och Charkiv har äntligen korsat gränsen med sina familjer och är nu säkra, säger grundaren av organisationen Rädda Ukraina, Mykola Kuleba.

Mängden barn som tvingats lämna Ukraina och tagits till Ryssland tros vara mycket stor.

Foto: St. Abraham

Text: Redaktionen


Norge vänder sig till hela världen: “Helt fruktansvärt”

2025 04 28

Norges utrikesminister Espen Barth Eide påkallar hela världens uppmärksamhet.

Det har gått ett och ett halvt år sedan Hamas terrorattack mot Israel den 7 oktober 2023, som dödade över 1 000 personer, och det efterföljande eskalerande kriget i Gaza.

Men världen har tystnat trots att konflikten pågår för fullt, anser Espen Barth Eide.

– Det är en helt fruktansvärd situation. Situationen i Gaza är nu faktiskt värre än den var innan vapenvilan, som bröts av Israel, säger han enligt Dagbladet som hänvisar till en intervju med nyhetsbyrån NTB.

"Alldeles för tyst"

Enligt palestinska hälsomyndigheter har över 51 000 människor i Gaza dödats av israeliska attacker sedan oktober 2023.

Av dessa uppges minst 16 000 vara barn. Tusentals personer saknas i ruinerna.

Både FN:s särskilda sändebud Francesca Albanese och Amnesty International hävdar att kriget är ett pågående folkmord.

– Världssamfundet är alldeles för tyst. Det finns en stark kontrast mellan det som händer i Gaza och det fokus det får, säger Espen Barth Eide.

Han menar att den stora politiska diskussionen istället handlar om tullar numera.

– Samtidigt har situationen i Gaza gått från dåligt itll värre, säger utrikesministern.

Israel: kritiskt skede

När den norska statsministern Jonas Gahr Støre och hans finansminister Jens Stoltenberg var på besök i Vita huset häromveckan fanns inte kriget i Gaza på agendan.

USA:s president Donald Trump har ställt sig helhjärtat på Israels sida. Nyligen bad Israels premiärminister Benjamin Netanyahu om tålamod då kriget går in i en “kritisk fas” för att få hem gisslan som tagits av Hamas.

– Vi befinner oss i ett kritiskt skede av operationen, och vid denna tidpunkt behöver vi tålamod och beslutsamhet för att vinna, säger Netanyahu enligt norska Sol.

Hamas hade då nyligen avvisat ett nytt förslag om vapenvila.

Frankrike: "oacceptabelt"

Flera världsledare, däribland Frankrikes president Emmanuel Macron, har de senaste veckorna kritiserat att nödsändningar till Gazas befolkning till stor del stoppats efter att förhandlingarna om en vapenvila brakat samman.

Det israeliska beslutet att blockera bistånd från att komma in i Gaza är oacceptabelt, framhåller den franska regeringen i ett uttalande.

Sedan tidigare har Internationella brottmålsdomstolen, ICC, utfärdat en arresteringsorder mot Netanyahu för misstänkt krigsbrott i Gazaremsan.

Foto: WTO/Prime Vision

Text: Redaktionen


Enorm prishöjning i USA – ökar med 377 procent

2025 04 28

Den kinesiska e-handelsplattformen Shein chockhöjer priserna för amerikanska konsumenter. 

Priserna på allt från kläder till köksprodukter höjs för amerikanska kunder, rapporterar Bloomberg.

Enligt en sammanställning från nyhetsbyrån har genomsnittspriserna för de 100 mest sålda skönhets- och hälsoprodukterna ökat med 51 procent.  

Dessutom har priserna mer än fördubblats för flera populära varor – exempelvis har priset på kökshanddukar ökat med hiskeliga 377 procent.

Trumps tullar pekas ut

De kraftiga prisökningarna är en direkt följd av handelskriget mellan USA och Kina. Shein och andra kinesiska e-handelsplattformar har belagts med tullar på 120 procent. 

USA:s president Donald Trump hävdar att inflationen inte kommer att stiga i USA, trots höga importtullar mot omvärlden. På sina sociala medier skriver Trump att ”sjunkande energi- och livsmedelspriser visar att det i praktiken inte finns någon inflation”.

Men Bloombergs nya sammanställning ger en annorlunda bild.

– Sheins prishöjningar är det senaste exemplet på ansträngningar från kinesiska företag för att överföra åtminstone en del av de ökade importkostnaderna på amerikanska konsumenter, skriver nyhetsbyrån.

Läs mer: UPPGIFTER: Trump kan slopa dessa tullar | Ekonomibladet

Finansministern: Inga diskussioner

För närvarande pågår inga samtal om tullarna mellan USA och Kina.

Det uppger den amerikanske finansministern Scott Bessent i en intervju med ABC News.

– Jag hade kontakt med min kinesiska motsvarighet, men det handlade mer om traditionella frågor som finansiell stabilitet och tidiga varningar om den globala ekonomin, säger han till nyhetskanalen.

LÄS MER OM TULLKRIGET HÄR:

Kinesiska fabriker pausar produktion | Ekonomibladet

Japans drag – för att lindra tullsmärtorna | Ekonomibladet

Foto:

Text: Redaktionen