Nytt avslöjande angående de ryska dödstalen

2023 04 13

Läckta dokument visar att det råder oegentligheter vad gäller de ryska dödstalen.

De läckta amerikanska dokumenten har fått stor internationell uppmärksamhet under den senaste tiden.

Hemligstämplad information om bland annat kriget i Ukraina och situationen i såväl Kina som Mellanöstern har läckt.

Nu avslöjar dokumenten ny information angående de ryska dödstalen från kriget.

Ryssland undviker att räkna in dödsfall från Wagnersoldater och soldater från landets nationalgarde, rapporterar BBC.

Hundratusentals soldater

Den ryska säkerhetstjänsten FSB uppges beräkna att omkring 110 000 ryska soldater dött eller skadats allvarligt under kriget.

Enligt de läckta dokumenten ligger siffran mellan 190 000 och 223 000 ryska soldater, varav uppemot 43 000 dött i strid.

Den senaste officiella siffran från ryskt håll kommer dock från september då omkring 6 000 dödsfall bekräftats.

Informationskrig

Ytterligare ett läckt dokument visar att det råder ett “informationskrig” mellan den ryska försvarsministern och chefen för Wagnergruppen.

USA:s president Joe Biden säger under torsdagen att landets regering är nära att kunna identifiera vem som är ansvarig för läckan, rapporterar CNN.

– Det pågår en fullständig utredning som ni vet. Ansvariga för underrättelse och justitiedepartementet arbetar med det. Och de närmar sig, menar Biden.

Inte nödvändigtvis oroad

Vidare menar den amerikanske presidenten att han inte nödvändigtvis är oroad över läckans innehåll. 

– Jag är inte orolig för läckan. Jag är orolig över att det hände, men det finns ingenting just nu som jag är medveten om som har några konsekvenser, säger han.

Stort problem

Olika bedömningar av läckorna menar att Rysslands stora förluster i Ukraina förmodligen skapar stora problem i Putins försök att säkra de annekterade regionerna.

Ryssland hävdar att USA kan ha publicerat dokumenten med mening.

Washington Post har tidigare rapporterat om att personen som är ansvarig för läckan är “en vapenentusiast i 20-årsåldern som arbetat på en amerikansk militärbas”.

Foto: Polisen Malmö, FB

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 14

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 augusti 2026

Skatt för bilister höjs igen på måndag – detta gäller

2026 08 14

På måndag höjs trängselskatten igen.

Skatten berör som bekant fordon som kör in och ut ur Stockholms innerstad samt på Essingeleden.

Den så kallade lågsäsongen är nu över, och högsäsongen är igång.

Det innebär att trängselskatten nu höjs.

Skatt höjs igen

Under lågsäsongen har trängselskatten legat på max 105 kronor om dagen.

Men från och med måndag så höjs den till max 135 kronor – alltså en 29-procentig ökning.

– Den 19 juni började trängselskattens lågsäsong. Högsäsongen börjar igen den 15 augusti, meddelar Transportstyrelsen.

Fram till november

Trängselskatten används för att minska trängseln och förbättra framkomligheten i trafiken. 

Eftersom att skatt inte tas ut på helgdagar så kommer den nya nivån att börja gälla på måndag.

– Högsäsong är perioden 1 mars–dagen före midsommarafton och 15 augusti–30 november. Lågsäsong är övrig tid, förklarar myndigheten.

Läs mer: Arbetslösheten minskar

Detta gäller

Här är tiderna och beloppet som tas ut för trängselskatt i innerstaden:

Tid

Högsäsong

Lågsäsong

06:00–06:29

15 kr

15 kr

06:30–06:59

30 kr

25 kr

07:00–08:29

45 kr

35 kr

08:30–08:59

30 kr

25 kr

09:00–09:29

20 kr

15 kr

09:30–14:59

11 kr

11 kr

15:00–15:29

20 kr

15 kr

15:30–15:59

30 kr

25 kr

16:00–17:29

45 kr

35 kr

17:30–17:59

30 kr

25 kr

18:00–18:29

20 kr

15 kr

 

För Essingeleden

Och detta gäller på Essingeleden:

Tid

Högsäsong

Lågsäsong

06:00–06:29

15 kr

15 kr

06:30–06:59

27 kr

22 kr

07:00–08:29

40 kr

30 kr

08:30–08:59

27 kr

22 kr

09:00–09:29

20 kr

15 kr

09:30–14:59

11 kr

11 kr

15:00–15:29

20 kr

15 kr

15:30–15:59

27 kr

22 kr

16:00–17:29

40 kr

30 kr

17:30–17:59

27 kr

22 kr

18:00–18:29

20 kr

15 kr

Skatt tas enligt Transportstyrelsen inte ut helgdag, vissa dagar före helgdag eller under juli månad, förutom de första fem vardagarna. 

Läs mer: Så mycket kostar det att äga en stuga – varje år

Foto: A. Hunko

Text: Redaktionen