Nytt avslöjande angående de ryska dödstalen

2023 04 13

Läckta dokument visar att det råder oegentligheter vad gäller de ryska dödstalen.

De läckta amerikanska dokumenten har fått stor internationell uppmärksamhet under den senaste tiden.

Hemligstämplad information om bland annat kriget i Ukraina och situationen i såväl Kina som Mellanöstern har läckt.

Nu avslöjar dokumenten ny information angående de ryska dödstalen från kriget.

Ryssland undviker att räkna in dödsfall från Wagnersoldater och soldater från landets nationalgarde, rapporterar BBC.

Hundratusentals soldater

Den ryska säkerhetstjänsten FSB uppges beräkna att omkring 110 000 ryska soldater dött eller skadats allvarligt under kriget.

Enligt de läckta dokumenten ligger siffran mellan 190 000 och 223 000 ryska soldater, varav uppemot 43 000 dött i strid.

Den senaste officiella siffran från ryskt håll kommer dock från september då omkring 6 000 dödsfall bekräftats.

Informationskrig

Ytterligare ett läckt dokument visar att det råder ett “informationskrig” mellan den ryska försvarsministern och chefen för Wagnergruppen.

USA:s president Joe Biden säger under torsdagen att landets regering är nära att kunna identifiera vem som är ansvarig för läckan, rapporterar CNN.

– Det pågår en fullständig utredning som ni vet. Ansvariga för underrättelse och justitiedepartementet arbetar med det. Och de närmar sig, menar Biden.

Inte nödvändigtvis oroad

Vidare menar den amerikanske presidenten att han inte nödvändigtvis är oroad över läckans innehåll. 

– Jag är inte orolig för läckan. Jag är orolig över att det hände, men det finns ingenting just nu som jag är medveten om som har några konsekvenser, säger han.

Stort problem

Olika bedömningar av läckorna menar att Rysslands stora förluster i Ukraina förmodligen skapar stora problem i Putins försök att säkra de annekterade regionerna.

Ryssland hävdar att USA kan ha publicerat dokumenten med mening.

Washington Post har tidigare rapporterat om att personen som är ansvarig för läckan är “en vapenentusiast i 20-årsåldern som arbetat på en amerikansk militärbas”.

Foto: Polisen Malmö, FB

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


19 januari 2026

Jättefabriker stängs ned – rysk gigant drar i handbromsen

2026 01 20

Larmen från den ryska ekonomin avlöser varandra.

Den inhemska produktionen har lidit stor skada av hårda sanktioner från väst och svikande efterfrågan på grund av den haltande ekonomin i landet.

Nu kommer beskedet att en av Rysslands företagsgiganter tvingas att stänga ner produktionen i två fabriker.

Rysslands största producent

Det är Ryssland störst producent av cement som nu tvingas till ett krisdrag.

Cemros holding har stängt produktionen i två fabriker i regionerna Belgorod och Ulyanovsk, rapporterar The Moscow Times med hänvisning till ett uttalande från en representant för företaget.

– En annan fabrik i regionen Lipetsk har gått över till begränsad produktion.

Brist på efterfrågan

Bakom beslutet att stänga produktionen ligger minskad efterfrågan.

Anledningen är den stora nedgången i bostadsbyggandet, men också att utländska producenter konkurrerar ut de ryska.

Bland annat producenter från Belarus och Iran.

– Cemros betonar att utländska företag sänker priserna till nivåer under kostnaden för rysk produktion, vilket gör driften av vissa anläggningar ekonomiskt olönsam, uppger tidningen.

LÄS MER: Uppgifter: Putin redo – ska kalla in hundratusentals

Cemros

Cemros är den största cementproducenten i Ryssland och står för ungefär en tredjedel av marknaden med en produktion på omkring 21 miljoner ton varje år.

Företaget har 18 fabriker och 30 stenbrott i 13 olika ryska regioner. 

Redan i oktober 2025 tvingade den minskade efterfrågan företaget att minska arbetsveckorna till fyra dagar för sina anställda på grund av arbetsbrist och ekonomiska svårigheter.

Varnade i december

I förra månaden gick Cemros avdelningschef Denis Usoltsev ut och varnade för att den minskande efterfrågan skulle tvinga ryska cementföretag att stänga.

Han efterfrågade också statligt stöd till industrin, vilket ännu inte har kommit.

Cementförbrukningen i Ryssland minskade, enligt företaget, med omkring tio procent under 2025, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Polen kan agera mot Ryssland – inom 48 timmar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen