“Nya Trump” som hyllat Hitler kan väljas till president idag

2022 06 19

Skillnaden mellan de två kandidaterna är mycket stor när Colombia idag går till ett historiskt presidentval.

Vallokalerna har öppnat i Sydamerikas näst folkrikaste nation där den andra omgången av två hålls i presidentvalet.

Kan bli första vänsterledaren

Colombias konservativa president Iván Duque kan inte ställa upp för omval eftersom landets vallagar klargör att man endast får sitta max en mandatperiod. Och de två kandidater som gick vidare från första valomgången kunde knappt vara mer olika varandra.

På vänstersidan finns Gustavo Petro som kan bli landets första vänsterpresident. Den 62-årige Petro dömdes som ung för vapeninnehav med anledning av sitt engagemang för vänstergerillan M-19.

Första afroamerikanska

Han vill höja skatten för Colombias elit och investera i sjukvården och i sociala program för de fattiga. Colombia med sina 52 miljoner invånare slits isär av enorma klyftor och stor brottslighet.

Vänsterkandidaten har också fått stor uppmärksamhet för sin vicepresidentkandidat Francia Márquez.

 Hon är en blott 40-årig miljöaktivist och skulle om hon väljs bli landets första afrocolombianska kvinna på en så hög politisk post.

Högerkandidaten har gått förbi

Vänstersidan stöds av många ungdomar och låginkomsttagare som tröttnat på de stora klyftorna.

Gustavo Petro har haft en betydande ledning i mätningarna men i valets slutspurt har nu istället högerkandidaten kommit ikapp och gått förbi.

Han heter Rodolfo Hernández och är en 77-årig affärsman som är känd för sitt extrema språkbruk och sina högerpopulistiska utspel, uppger BBC News.

Hyllat Hitler

Vid en hetsig debatt med en oppositionspolitiker vräkte Hernández ur sig en mängd grovheter och det hela slutade med att han dessutom smällde till honom kraftfullt med handen i ansiktet. Allting fångades på en video som fått stor spridning inför valet.

Han är även känd för sin förminskande syn på kvinnor och för att ha hyllat Adolf Hitler som en stor tysk tänkare.

I efterhand har han framhållit att han sa fel och i själva verket menade Albert Einstein.

Bar överkropp

I början av valrörelsen sågs Hernández som en lustigkurre utan någon som helst chans. Men efter en spektakulär kampanj i sociala medier och framförallt på Tik Tok har han nu gått upp i ledningen i mätningarna.

I en av hans kampanjvideor poserar han med bar överkropp med modeller och katolska kors. Han utreds också för korruption samtidigt som ett av hans vallöften är att motverka just landets omfattande korruption, rapporterar The Guardian.

Bombastiska utspel

Han har gynnats av att näringslivet och eliten inlett en massiv mediekampanj mot Gustavo Petro som man är rädd kommer att missgynna landets företagare.

Hernández beskrivs som en ”ny Trump” med sina bombastiska utspel som ofta helt saknar detaljer och sakpolitisk uppbackning.

Men i ett land där många tröttnat på den konservativa politiska eliten har Hernández vilda stil blivit allt populärare.

Även Hernández vicekandidat är en afrocolombiansk kvinna men hon har varit mycket osynlig i valrörelsen.

Mycket jämnt

Vänsterkandidaten Petro skrämmer dock också en hel del väljare i det konservativa Colombia som ser med oro på hans förflutna i vänstergerillan som stridit mot staten.

De senaste mätningarna ger 47,1 % till vänsterkandidaten Gustavo Petro och 48,2 % till högerkandidaten Rodolfo Hernández.

Då Hernández har ökat mest i valkampanjens slutspurt bedömer flera experter att han ser ut att ha störst chanser att vinna valet.

Foto: Petro Campaign resp Hernández Campaign

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen