NYA SIFFROR: Sveriges vaccinationsgrad klart sämst i Norden

2022 02 01

Sverige har i särklass flest dödsoffer per capita i Norden och samtidigt den klart lägsta vaccinationsgraden.

Det är det dystra beskedet som ges av Europeiska Smittskyddsmyndighetens nya siffror.

Kraftig smittspridning

Coronaviruset härjar nu med full kraft i Sverige och sedan i fredags har ytterligare 106 dödsoffer med covid-19 registrerats, uppger SVT idag.

Många dödsfall i Sverige

Därmed har 15 961 personer avlidit med coronaviruset i Sverige. Det kan jämföras med övriga länder i Norden som klarat sig betydligt bättre. Här är den nya statistiken.

◾15 961 döda i Sverige

◾  3 757 döda i Danmark

◾  1 990 döda i Finland

◾  1 440 döda i Norge

◾       46 döda i Island

Detta rapporter norska VG i sin Nordenstatistik.

Färre döda i grannländerna

Utslaget på befolkningen sett till antal döda per 100 000 invånare så ligger Sverige klart sämst till och har drabbats av till exempel 4,4 gånger så många dödsfall som Finland.

◾157 Sverige

◾  65 Danmark

◾  36 Finland

◾  27 Norge

◾  13 Island

Andelen på sjukhus

Andelen personer som vårdas på sjukhus enligt VG:s senaste siffror per 100 000 invånare ser ut så här.

◾20 Sverige

◾18 Danmark

◾12 Finland

◾  9 Island

◾  5 Norge

Vaccinationsgraden i Norden

En stapel där Sverige dock inte står för de högsta värdena är andelen fullvaccinerade sett på hela befolkningen enligt Europeiska Smittskyddsmyndighetens senaste siffror. Siffrorna avser två doser och gäller för myndighetens publicerade siffror avseende 1 februari.

◾81 % Danmark

◾78 % Island

◾75 % Finland

◾74 % Norge

◾70 % Sverige

Att siffrorna skiljer sig åt jämfört med de värden som ofta presenteras i Sverige beror på att siffrorna avser hela befolkningsunderlaget.

Sämre än Italien och Spanien

En jämförelse med övriga Europa visar att Sverige även ligger sämre till än en rad av de stora länderna.

◾83 % Portugal

◾76 % Spanien

◾76 %Frankrike

◾76% Italien

◾73 % Tyskland

Östeuropa dock sämst

Däremot ligger flera länder i Östeuropa sämre till än Sverige. Vaccinationsgraden i Rumänien och Bulgarien är på en mycket låg nivå.

◾57 % Polen

◾49 % Slovakien

◾41 % Rumänien

◾29 % Bulgarien

Text: Redaktionen


16nov2025

”2 500 mindre i plånboken” – arbetande svenskar uppmanas hålla koll på detta

2025 11 16

Länsförsäkringar går ut och uppmanar arbetande svenskar att se över sin ekonomiska situation.

Med start den 1 oktober i år har a-kassan fått nya regler.

En av förändringarna är att ersättningen trappas ner snabbare än tidigare.

Länsförsäkringar går nu ut och varnar att detta kommer slå hårt mot svenska arbetstagare, särskilt de som inte har så hög inkomst.

–  Ersättningen blir klart lägre för alla som tjänar under 31 500 kronor och är arbetslösa en längre tid. Det kan dessvärre bli förödande för hushållsekonomin, säger Länsförsäkringars privatekonom Stefan Westerberg, i ett uttalande.

”2 500 kronor mindre i plånboken”

Enligt försäkringsbolagets beräkningar kommer alltså de nya reglerna innebära ett hårt slag mot många människors privatekonomi.

– En person med en månadslön på 25 000 kronor får 2 500 kronor mindre i plånboken efter bara 100 dagar i arbetslöshet, och efter 200 dagar uppgår tappet till 1 250 kronor i månaden jämfört med de gamla reglerna, uppger bolaget.

Idag är omkring 500 000 personer arbetslösa i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Saab får jätteorder

Baseras på inkomst

Till skillnad från tidigare så baseras nu regler och ersättning på inkomst snarare än arbetad tid.

Under de senaste tolv månaderna krävs att man har haft en inkomst på minst 120 000 kronor, med minst 11 000 kronor i fyra av månaderna.

– Det innebär att du behöver planera din ekonomi mer aktivt och se till att du har koll på din inkomstnivå, särskilt i den mån du arbetar deltid, har timanställning, sjukperioder eller föräldraledighet, säger Stefan Westerberg.

Ökat behov av planering och andra skydd

För att kompensera för risken att drabbas av de lägre inkomsterna från a-kassa rekommenderar Länsförsäkringar att man agerar på förhand.

–  De nya reglerna innebär att många med lägre inkomster får betydligt sämre skydd vid längre arbetslöshet. Det ökar behovet av en buffert och andra kompletterande skydd, säger Stefan Westerberg. 

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

Foto: Emil Kalibradov

Text: Redaktionen


16 november 2025

Partisaner slår till – bakom ryska frontlinjer

2025 11 16

Partisaner har slagit till mot ett område ockuperat av Ryssland.

Ukraina fortsätter att stå emot det ryska krigsmaskineriet med olika metoder.

Man genomför ofta attacker djupt inne i Ryssland – men också på ukrainska områden som är ockuperade av Putins styrkor.

Nu har pro-ukrainska partisaner slagit till i den ockuperade Zaporizhzhia-regionen.

Slår till bakom fiendens linjer

Partisangruppen Atesj har utfört attacker och sabotage i närheten av Novobohdanivka i Melitopol-distriktet, som tillhör den ockuperade Zaporizhzhia-regionen.

Partisanerna, som alltså agerar bakom fiendens linjer, har lyckats stoppa ryska militärtåg genom omfattande sabotage.

Atesj uppger att de har lyckats sabotera en ”nyckelsektion” av järnvägen i det aktuella området, rapporterar Kyiv Post.

Det har gjort det möjligt för ukrainska styrkor att slå till mot stillastående tåg, enligt tidningen, som hänvisar till Atesj egna uppgifter.

– Eftersom sabotageplatsen bara ligger 50 kilometer från frontlinjen blev de blockerade tågen ett perfekt mål, säger Atesj i en kommentar, enligt tidningen.

– Ukrainas försvarsstyrkor (DFU) kunde snabbt leverera precisa missil- och artilleriattacker mot dem, tillägger partisangruppen.

Atesj är en underjordisk motståndsrörelse grundad av krimtatarer, som agerar bland annat genom att infiltrera den ryska armén och slå till bakom fiendens linjer.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

”Varje meter är vårt ansvarsområde”

Partisangruppen uppger att sabotaget och attackerna har lett till stora svårigheter för de ryska styrkorna.

Skador på järnvägen har gjort det svårare för ryssarna att skicka leveranser till ryska styrkor i Cherson och delar av Zaporizjzja.

Detta har medfört att de ryska styrkorna har drabbats av brist på ammunition och bränsle, vilket bland annat innebär att de har saktats ner, uppger partisangruppen.

– Atesj bevisar: vi kontrollerar fiendens transportartärer, hävdar partisangruppen, enligt tidningen.

– Varje meter järnväg är vårt ansvarsområde, tillägger Atesj.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Foto: V. Razom

Text: Redaktionen