NYA SIFFROR: Svenskarna rekordsatsar på egen energikälla

2023 04 18

Rekordmånga svenskar väljer att installera solceller. 

Även om elpriserna har sjunkit så är intresset högt för solceller bland villaägare. 

I år är det rekordmånga som har valt att skaffa solceller, rapporterar SR. 

– Det är den högsta noteringen någonsin för ett kvartal. Bara under mars månad anslöts 9 700 anläggningar, säger vd för Svensk Solenergi

Anna Werner till DI. 

År 2022

Det var i samband med förra årets energikris i Europa som elpriserna i Sverige skenade iväg. Svenskarna valde då att satsa på den egna elproduktionen i form av solceller. 

År 2022 blev ett rekordår och totalt 55 000 nya solcellsanläggningar installerades. 

Installationen av solpaneler fortsätter att öka även i år. 

Ökning med 160 procent 

Enligt branschorganisationen Svensk Solenergi så har redan under det första kvartalet 23 200 nya solcellsanläggningar anslutits. Det är en ökning med 160 procent jämfört med samma period förra året. 

Höjning av skatteavdrag

En bidragande faktor till det ökade intresset kan vara höjningen av det gröna skatteavdraget från 15 till 20 procent för installation av nya solceller. Detta tillsammans med hög inflation och stigande räntor.

– Men vi ser inga tecken på avmattning i intresset. Och även om elpriserna sjunkit en del senaste tiden är det fortsatt många, både hushåll och företag, som efter fjolårets elchock känner osäkerhet och därför nu med hjälp av egna solceller vill minska exponeringen mot volatila elpriser och öka sin självförsörjning, säger Anna Werner. 

Göteborg är bäst 

Den stad i Sverige som är bäst på solpaneler är Göteborg. Kommunen har störst installerad solcellseffekt på 83 MW. Det är nästan 3,5 procent av hela Sveriges effekt. 

– I och med det höga intresset för klimatomställningen i kombination med de svängande stundvis höga elpriserna vi såg under förra året, kommer vi sannolikt att få se ännu fler solpaneler på våra tak i framtiden, säger elmarknadsanalytiker Elin Larsson, vid Energimyndigheten.

Framtidens intresse 

Intresset för att installera solceller tros fortsätta att växa. Det sätter ett tryck på utvecklingen och elnätsföretagen kommer att behöva bygga ut elnäten och införa fler flexibla lösningar för att kunna möta efterfrågan. 

Foto: Vivint Solar och Sungrow EMEA

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


16 okt 26

Allt är slut i Ukraina – nu aktiveras Putins brutala plan

2026 10 16

Ukraina uppges ha slut på robotar till det amerikanska luftförsvarssystemet Patriot.

Ett mardrömsbesked för det krigsdrabbade landet.

Systemet är avgörande för Ukraina förmåga att bekämpa ryska ballistiska robotar.

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har i flera månader varnat för lagren av de amerikansktillverkade robotarna håller på att tömmas.

Nu ska robotarna till Patriotsystemen tagit helt slut, rapporterar CNN med hänvisning till källor med insyn.

Fler dödas

Uppgifterna väcker oro för att Ukraina blir ännu mer sårbart för ryska luftattacker.

Landets brist på Patriotrobotar har blivit tydlig under de senaste robotattackerna mot landet.

Under natten mot onsdag avfyrade Ryssland en våg av robotar mot den ukrainska huvudstaden Kyjiv. Fyra personer dödades och ytterligare 25 skadades i attacken.

Läs också: Natoland närmar sig Moskva – kan bli ”nya Ungern” 

Putins otäcka plan

Samtidigt förbereder Rysslands diktator Vladimir Putin en massiv eskalering i kriget. Enligt uppgifter till The New York Times planerar diktatorn att slå ut viktiga delar av Ukrainas energiförsörjning inom loppet av en månad.

Målsättningen uppges vara att slå ut tillgången till grundläggande samhällsfunktioner som el, värme och vatten i tre av landets största städer:

- Huvudstaden Kyjiv

- Landets näst största stad Charkiv

Tidningens hänvisar till uppgifter från den ukrainska underrättelsetjänsten, som uppges ha kommit över ryska dokument som bekräftar den brutala planen. Om Ryssland lyckas genomföra den kan Ukraina stå inför en omfattande humanitär kris.

– Kyjiv, Charkiv och Odesa kan förlora 90 procent av sin kapacitet att förse städerna med el och värme. Dessutom kan städerna drabbas av allvarliga störningar i vattenförsörjningen och avloppssystemen, rapporterar oberoende Moscow Times.

Andra läser: Skarp uppmaning till alla med lån – gör det innan vintern

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen