NYA SIFFROR: Katastrof för Rysslands armé

2022 05 15

Av de uppskattningsvis minst 90 000 ryska soldaterna i Ukraina har nu upp emot en tredjedel dödats eller på annat sätt slagits ut.

Det är kontentan av en ny underrättelserapport från Storbritanniens försvarsdepartement.

Utbrända ryska stridsfordon

– Oavsett om det gäller vägarna mot Kyiv, i byarna utanför [Ukrainas näst största stad] Kharkiv eller på Siversky Donetsflodens stränder så har utbrända skal av ryska militärfordon blivit talande bilder för det här kriget, rapporterar BBC News Ukrainakorrespondent Joe Inwood från Lviv i västra Ukraina.

Och det råder inget tvivel om att det rör sig om ett mycket stort antal döda ryska soldater bakom alla utbrända fordon från ryska armén.

Skakande läsning

Nya uppgifter från Storbritanniens försvarsdepartement utgör skakande läsning – inte minst för Rysslands statsledning och försvarsmakt och definitivt för alla berörda ryska familjer.

– Ryssland har nu sannolikt förlorat en tredjedel av sina marktrupper som sattes in i februari, uppger rapporten.

190 000 soldater

Enligt uppgifter vid krigsutbrottet utgjordes de ryska styrkorna av någonstans mellan 90 000 till 120 000 soldater och enligt en del uppgifter ytterligare tiotusentals fler.

Amerikanska utrikesdepartementet klargjorde att hela 190 000 ryska soldater fanns vid Ukrainas gräns sex dagar för krigsutbrottet.

Det motsvarade den största mobiliseringen i Europa sedan andra världskriget.

Enligt ukrainska uppskattningar fanns 90 000 ryska soldater inne i landet i april.

30 000 ryska soldater utslagna

Uppskattningsvis kan det alltså handla om upp emot 30 000 ryska soldater som har dödats i Putinregimens anfallskrig mot Ukraina eller på annat sätt slagits ut.

– Påståendet att Moskva har förlorat en tredjedel av sina marktrupper är extraordinärt – men det är inte bortom möjlighetens ramar, enligt BBC News korrespondent.

Den 26 april uppgav Ukraina att 22 000 ryska soldater dödats rapporterade Forbes och i början av maj var siffran uppe i 25 000. Sedan dess har Ukraina gjort flera framryckningar och antalet dödade ryska soldater har stigit ytterligare.

Det exakta dödsantalet är dock okänt och brittiska försvarsdepartementet använder termen förlorade vilket inte preciserar om alla är dödade eller på annat sätt slagits ut från slagfältet.

Nya vapen

I april rapporterade Daily Telegraph att över 20 000 ryssar stupat och sedan dess har Ukraina fått in mycket nya vapen och även mer avancerade vapen för att skydda sig mot Putins soldaters brutala angrepp.

Brittiska försvarsdepartementet framhåller även att Rysslands armé lider kritisk brist på material och övervakningsdrönare.

Dessutom är det låg stridsmoral hos de ryska styrkorna varav många sannolikt inte ens vill vara med om kriget mot sitt grannland.

Rysk offensiv tappar

Den brittiska rapporten framhäver också att ryssarna tappar allt mer fart i sin offensiv i Donbassregionen i östra Ukraina.

– Ryssland har misslyckats att åstadkomma nämnvärda territoriella framsteg den senaste månaden samtidigt som de bibehållit en fortsatt hög nivå av press [på Ukraina], fastslår rapporten.

Låg moral

– Ryska styrkor begränsas i tilltagande styrka av försämrad kapacitet, fortsatt låg moral och förminskad stridseffektivitet. En stor del av dess kapacitet kan inte snabbt ersättas eller återupprättas och kommer sannolikt att fortsätta att hindra ryska operationer i Ukraina.

– Under rådande villkor får Ryssland svårt att dramatisk accelerera sina framryckningar de kommande 30 dagarna, slår britterna fast.

Foto: General Staff of Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


4 sep 2026

UPPGIFTER: Planerar avsluta Ukrainakriget

2026 09 04

USA kraftsamlar för att avsluta kriget i Ukraina.

Inför presidentvalet 2024 lovade Donald Trump att han skulle få ett slut på kriget, som nu är inne på sitt femte år.

Hittills har försöken inte gett resultat och sedan USA gick in i strider med Iran har frågan hamnat i skymundan.

Nu händer det dock saker.

För första gången sedan Trump inledde sin andra mandatperiod skickar han USA:s specialsändebud Steve Witkoff samt samt sin svärson Jared Kushner till Kyiv i helgen, erfar Axios.

Redan idag uppges Witkoff och Kushner dessutom resa till Moskva för att personligen träffa och samtala med Rysslands diktator Vladimir Putin.

Syfte: få slut på kriget

Det stora syftet med resan är att få till samtal om ett slut på kriget, uppger amerikanska tjänstemän till Axios.

Besöket av Trumps sändebud kommer tio dagar efter att CIA-chefen John Ratcliffe träffade cheferna för den ryska underrättelse- och säkerhetstjänsten i Moskva, konstaterar den amerikanska nyhetssajten och tillägger:

– Ratcliffe försökte ta reda på om de ryska underrättelsecheferna kunde övertala Putin att fortsätta diplomatiskt med målet att avsluta kriget.

Läs mer: USA skyller på Ukraina – deras fel

Ukrainsk oro

Från ukrainskt håll möts resan med viss fruktan att den kan komma att ställas in, enligt källor till Kyiv Independent. Anledningen är att det befaras att Witkoff kan ge efter för alternativa planer på grund av att han “börjar bli rädd”.

Ryssarna vill inte att de ska komma hit till Kyiv, och Witkoff är alltid lyhörd för den ryska inställningen. De får höra att det är farligt, säger en uppgiftslämnare till tidningen.

Enligt Kyiv Independent kan logistiska hinder stoppa sändebuden från att resa till Kyiv med flyg, och en källa uppger att Witkoff inte är bekväm med att resa till huvudstaden med tåg.

Läs mer: Moskvas nya vapen totalförstört

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


4 sep 2026

Fyll tanken idag – chansen snart över

2026 09 04

Bensin- och dieselpriset har höjts vid flera tillfällen den senaste veckan.

Den senaste höjningen kom igår, torsdag, och innebar att bensinpriset därmed uppgick till 17,89 kronor litern och dieselpriset till 21,84 kronor per liter, enligt Circle K:s listpriser.

Nu bryts trenden.

Inför helgen sänks dieselpriset med 15 öre litern hos de stora kedjorna, och på flera håll har även bensinpriset sänkts med 40 öre litern, enligt bilsajten Carup.

Och det är kanske nu du ska passa på att tanka bilen full. För trots sänkningen på fredagen lär det knappast fortsätta i den riktningen, menar Christian Kopfer, råvaruanalytiker på Arctic Capital.

Han syftar på kraftigt höjda priser på naturgas och olja som driver upp även de svenska drivmedelspriserna till följd av kriget mellan USA och Iran.

– Vi ska förvänta oss att drivmedelspriser fortsätter upp om inte situationen förbättras, vi ska förvänta oss att elpriser blir betydligt högre nu i vinter än vad de var förra vintern, säger Christian Kopfer till SVT.

Dubbelsmäll

Enligt experterna står svenska hushåll därmed inför en dubbelsmäll inför hösten och vintern. 

Redan i augusti flaggade SEB:s råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop att det framöver kommer att bli betydligt dyrare att tanka bilen. Han pekade främst ut att Hormuzsundet fortsatt håller stängt som den främsta anledningen.

Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di. 

Andra läser: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

"Kört fast militärt"

Priset för brentolja ligger idag på cirka 94 dollar per fat, en liten minskning från igår men fortsatt på väg mot 100 dollar fatet.

De senaste dagarna har USA och Iran intensifierat attackerna mot varandra.

Militärt sett har vi väldigt tydligt kört fast. Det råder ingen tvekan om det, säger Pat Harrigan, republikansk kongressledamot från North Carolina, enligt Bloomberg.

Andra läser: Två nya skattesatsningar från regeringen

Foto: Circle K

Text: Redaktionen