NYA RÖN: Så lite sömn kan vara farligt

2023 03 14

Vuxna människor bör sova minst sex timmar per natt.

Mindre sömn än så medför flera risker.

Det varnar franska och amerikanska forskare för i en rapport som publicerats i tidskriften Current Biology.

Svarar sämre på vacciner

Enligt rapporten svarar personer – som sover mindre än sex timmar per natt – sämre på olika vacciner.

Det handlar bland annat om vacciner mot hepatit och influensa.

Personer med sömnbrist uppvisar överlag ett sämre immunförsvar jämfört med personer som sover tillräckligt på natten – även mot sjukdomar och virus som de vaccinerat sig mot. 

– Vi vet att människor reagerar olika på vaccination beroende på ålder, kön, medicinska tillstånd och andra faktorer som inte går att ändra. Att du kan justera något så enkelt som dina sömnvanor ger alla en möjlighet att respondera bättre på vacciner, framhåller forskarna i rapporten.

Experterna uppmanar personer, som inte uppfyller sömnkravet, att sova mer på natten. 

– Vacciner är ett viktigt verktyg för att förebygga och minska effekterna av infektionssjukdomar. Vi tror att en enkel beteendeförändring - att få tillräckligt med sömn – kan ge en omedelbar fördel, står det i rapporten. 

Flera risker

I studien framgår det även att sömnbrist medför fler risker än ett minskat immunförsvar.

Oregelbunden sömn ökar risken för att utveckla fetma, diabetes och högt blodtryck.

Risken för att drabbas av en stroke eller en hjärtinfarkt ökar även markant vid sömnbrist, framhåller forskarna.

Risken för att drabbas av en stroke ökar med 120 procent och risken för att drabbas av en hjärtinfarkt ökar med hela 140 procent, enligt studiens resultat.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar

Folkhälsomyndigheten rekommenderar att vuxna personer sover cirka 6-9 timmar per natt. Ungdomar bör sova 8-10 timmar.

Myndigheten betonar dock att olika personer har olika sömnbehov.

– Känner du dig pigg och välfungerande på dagtid så får du troligen tillräckligt med sömn, framhåller Folkhälsomyndigheten.

Så kan du få bättre sömnvanor

- Försök att ha regelbundna sovtider där du stiger upp och går och lägger dig vid ungefär samma tider varje dag.

- Att vara aktiv och röra på sig under dagen, särskilt på förmiddagen, hjälper kroppen att hålla en jämn dygnsrytm. Motionera och vistas gärna i dagsljus.

- Undvik alkohol, nikotin och koffein som kan försämra sömnen.

- Skapa en rutin för att varva ner innan läggdags. Undvik jobb och annat som stressar upp dig.

- Försök att ha svalt, tyst och mörkt i sovrummet. Stäng av TV och mobil så att du inte blir störd.

Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto: J, Street

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen