NYA RÖN: Så lite sömn kan vara farligt

2023 03 14

Vuxna människor bör sova minst sex timmar per natt.

Mindre sömn än så medför flera risker.

Det varnar franska och amerikanska forskare för i en rapport som publicerats i tidskriften Current Biology.

Svarar sämre på vacciner

Enligt rapporten svarar personer – som sover mindre än sex timmar per natt – sämre på olika vacciner.

Det handlar bland annat om vacciner mot hepatit och influensa.

Personer med sömnbrist uppvisar överlag ett sämre immunförsvar jämfört med personer som sover tillräckligt på natten – även mot sjukdomar och virus som de vaccinerat sig mot. 

– Vi vet att människor reagerar olika på vaccination beroende på ålder, kön, medicinska tillstånd och andra faktorer som inte går att ändra. Att du kan justera något så enkelt som dina sömnvanor ger alla en möjlighet att respondera bättre på vacciner, framhåller forskarna i rapporten.

Experterna uppmanar personer, som inte uppfyller sömnkravet, att sova mer på natten. 

– Vacciner är ett viktigt verktyg för att förebygga och minska effekterna av infektionssjukdomar. Vi tror att en enkel beteendeförändring - att få tillräckligt med sömn – kan ge en omedelbar fördel, står det i rapporten. 

Flera risker

I studien framgår det även att sömnbrist medför fler risker än ett minskat immunförsvar.

Oregelbunden sömn ökar risken för att utveckla fetma, diabetes och högt blodtryck.

Risken för att drabbas av en stroke eller en hjärtinfarkt ökar även markant vid sömnbrist, framhåller forskarna.

Risken för att drabbas av en stroke ökar med 120 procent och risken för att drabbas av en hjärtinfarkt ökar med hela 140 procent, enligt studiens resultat.

Folkhälsomyndigheten rekommenderar

Folkhälsomyndigheten rekommenderar att vuxna personer sover cirka 6-9 timmar per natt. Ungdomar bör sova 8-10 timmar.

Myndigheten betonar dock att olika personer har olika sömnbehov.

– Känner du dig pigg och välfungerande på dagtid så får du troligen tillräckligt med sömn, framhåller Folkhälsomyndigheten.

Så kan du få bättre sömnvanor

- Försök att ha regelbundna sovtider där du stiger upp och går och lägger dig vid ungefär samma tider varje dag.

- Att vara aktiv och röra på sig under dagen, särskilt på förmiddagen, hjälper kroppen att hålla en jämn dygnsrytm. Motionera och vistas gärna i dagsljus.

- Undvik alkohol, nikotin och koffein som kan försämra sömnen.

- Skapa en rutin för att varva ner innan läggdags. Undvik jobb och annat som stressar upp dig.

- Försök att ha svalt, tyst och mörkt i sovrummet. Stäng av TV och mobil så att du inte blir störd.

Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto: J, Street

Text: Redaktionen


11 dec 2025

Bidraget sänks “radikalt” – “orimligt att man ska leva på det”

2025 12 13

Tidigare i år infördes nya regler för såväl a-kassan som bidraget aktivitetsstöd.

Sedan den 1 oktober baseras arbetslöshetsförsäkringen på inkomst istället för arbetad tid.

Aktivitetsstödet, som är ett bidrag finansierat av staten, trappas även ned var hundrade dag. En arbetslös kan till slut behöva leva på 8 030 kronor i månaden före skatt om man inte får jobb, rapporterar Aftonbladet. Förändringen beskrivs av tidningen som “radikal".

Både från oppositionen och arbetslösa svenska individer har kritiserat ändringen.

Nu svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) på kritiken.

Han försvarar timingen och menar att Sverige tidigare har haft ett system som “passiviserat” människor.

– Vi har länge haft en situation där människor kunnat leva utan att försörja sig själva och ändå få ganska höga ersättningar – ersättningar som ligger i nivå med lönerna för flera av de lägst avlönade jobben enligt kollektivavtal. Så kan vi inte ha det, säger Johan Britz till Aftonbladet.

"Orimligt"

En uppmärksammad del i frågan har varit äldre personer som står utanför arbetsmarknaden och kan behöva samla på sig nya studieskulder vid 60 års ålder för att utbilda sig till ett nytt yrke.

En rimlig åtgärd, menar Johan Britz.

Ja, det är orimligt att man ska leva på bidrag till dess att man blir pensionär. Det tycker jag är oacceptabelt.

Antalet inskrivna minskar

Den senaste siffran från Arbetsförmedlingen visade att 356 000 personer var inskrivna som arbetslösa, vilket motsvarar en arbetslöshet på 6,7 procent.

Andelen har minskat i fyra månader i rad. Även antalet varsel har minskat.

Det är fortfarande en hög nivå av arbetslöshet. Men det är självklart positivt att se att antalet inskrivna minskar och har gjort det under några månader. Färre varsel rimmar med färre nyinskrivna, säger Lars Lindvall, prognoschef på Arbetsförmedlingen, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Ica-handlare förbannad – ”Förvånad och bestört”

Här är nya reglerna

I korthet innebär de nya reglerna alltså att a-kassan baseras på inkomst istället för hur länge du har arbetat.

För att få ersättning ska du nu ha tjänat minst 120 000 kronor de senaste tolv månaderna, varav minst 11 000 kronor under fyra av de månaderna.

Undantaget är om du har haft en inkomst på minst 11 000 kronor i fyra månader i rad, vilket dock enbart ger ersättning i 66 dagar.

I det gamla systemet skulle du ha jobbat minst sex månader under den senaste tolvmånadersperioden och minst 60 timmar varje månad för att få a-kassa, alternativt 450 timmar under en sammanhängande period på sex månader med minst 45 timmar i varje enskild månad.

Även aktivitetsstöd påverkas

Utöver att a-kassan ska baseras på inkomst ändras även reglerna om ersättning för deltagare i Arbetsförmedlingens program, vilket påverkar aktivitetsstödet.

– Du som deltar i Arbetsförmedlingens program kan efter den 1 oktober få aktivitetsstöd som är baserat på dina tidigare inkomster. Försäkringskassan får uppgifter från a-kassan om din ersättningsgrundande inkomst. Den kan vara högst 34 000 kronor i månaden före skatt, förklarar Försäkringskassan.

LÄS MER: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Foto: Svante Rinalder resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ukrainsk motoffensiv har lyckats – Zelenskyj i staden

2025 12 13

Ukraina har genomfört en lyckad motoffensiv kring Kupjansk.

Den 20 november sade Rysslands stabschef Valerij Gerasimov att Ryssland hade intagit staden Kupjansk i Kharkiv oblast.

Idag – fredagen den 12 december – står Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i staden.

Detta efter en lyckad ukrainsk motoffensiv, rapporterar ukrainska medier.

Lyckad motoffensiv

I Kupjansk har mycket intensiva strider rasat.

Zelenskyjs besök sker samtidigt som Ukrainas nationalgarde meddelar att dess 2:a Khartiia-kår genomförde en framgångsrik motoffensiv norr om Kupjansk, en utveckling som rakt motsäger Rysslands senaste påståenden om att ha intagit staden, rapporterar Kyiv Independent.

“Är i Kupjansk”

Volodymyr Zelenskyj har själv spelat in ett filmklipp och lagt ut på sociala medier där han tackar Ukrainas väpnade styrkor.

– Idag är jag i Kupjansk-sektorn, tillsammans med våra krigare som utför uppdraget för Ukraina här, skriver den ukrainske presidenten på X på fredagen.

Läs mer: Putin trotsar Trump – Kreml bekräftar

“Verkligheten talar för sig själv”

Zelenskyjs meddelande fortsätter.

– Ryssarna fortsatte att prata om Kupjansk – verkligheten talar för sig själv. Jag besökte våra trupper och gratulerade dem. Tack till varenda krigare! Jag är stolt över er! Och jag tackar alla våra markstridskrafter – idag är er dag!

Blockerade vägarna

Den 2:a Khartiia-kåren meddelar att de har lett en motoffensiv i Kupjansk efter att situationen där blev kritisk i september.

Kåren uppger att enheter i dess "sök- och anfallsgrupp" nådde floden Oskil norr om staden och “fullständigt blockerade landvägarna” för ryska styrkor att närma sig Kupjansk.

Intensiva strider pågår fortfarande i synnerhet nära stadskärnan.

Kupjansk är en av de städer som de ryska styrkorna har prioriterat i Kharkiv – ungefär som Pokrovsk i västra Donetsk.

Läs mer: Ursula von der Leyen varnar Donald Trump

Foto: Volodymyr Zelenskyj X-konto

Text: Redaktionen