Nya regler på Systembolaget – ”Sätter ned foten”

2023 09 30

Från och med våren 2024 gäller nya förbud på Systembolaget.

I Systembolagets sortiment går det att hitta dryck i alla möjliga förpackningar: aluminiumburkar, pet-flaskor, bag-in-box och glasflaskor.

Men när det gäller den sistnämnda lämnar den betydligt större klimatavtryck än de förstnämnda alternativen, framför allt på grund av dess vikt som kräver mycket energi och tunga transporter.

Det ställer till bekymmer för Systembolaget – som har lovat att halvera sin klimatpåverkan till 2030 jämfört med hur det såg ut för bara fyra år sedan.

Och det ska göras med ett nytt förbud, rapporterar Svenska Dagbladet.

"Sätter ned foten"

Från och med 1 mars 2024 förbjuds därför tunga glasflaskor.

Förbudet omfattar samtliga engångsglasflaskor som överskrider viktgränsen – oavsett innehåll.

– Vi kände att det viktiga var att komma igång, sätta ner foten och kommunicera att det här är något som kommer att stramas åt framöver, säger Gad Pettersson, som jobbar som enhetschef på Systembolaget, till SvD.

Förankrat med leverantörerna

Reglerna för maxvikten är olika beroende på dryck. Gränsen är till exempel högre för mousserande vin än vad det är för “vanligt” vin eller öl.

En flaska vin av normal storlek på 75 centiliter får max väga 750 gram.

Det innebär att Systembolaget redan har en del marginal då snittet nu ligger på 470 gram i butikens sortiment.

Förbudet är redan förankrat med leverantörerna.

Och det är egentligen inte funktionaliteten som kommer att påverka kunderna.

– Svårigheten för vin är att det för kunden finns något instinktivt med att en stor, tung flaska är lika med högre kvalitet. Därför finns en rädsla och farhåga hos vissa producenter, säger Gad Pettersson.

Stoppar även klassiker

Nyligen gick Systembolaget ut med en annan uppmärksammad förändring.

Det handlade om den klassiska “systemetkassen” som ska sluta säljas – efter att ha funnits vid kassorna i 56 års tid.

– Hej då plastpåsen. För att minska vårt miljö- och klimatavtryck tar vi snart farväl av plastpåsen. Ta gärna med en egen påse när du handlar hos oss, framhöll Systembolaget i sina sociala mediekanaler i augusti.

Gör det för klimatet

Beslutet fattades redan under hösten 2022. 

Först elva månader senare gick dock det statliga bolaget ut med informationen. 

– Den 1 oktober 2022 tog försäljningsledningen beslut om att sluta sälja plastpåsar till kunderna. Syftet med beslutet är att vi ser en möjlighet att minska vår miljö- och klimatpåverkan ännu mer, säger Sofia Akhter, presskommunikatör på Systembolaget, till Expressen.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


JUST NU: Stora problem för Telia – anmälningar väller in

2025 09 22

Telia upplever omfattande tekniska problem under måndagen.

Telejättens mobilnät har drabbats av störningar.

Kunder över hela landet påverkas.

– Just nu förekommer störningar i mobilnätet på grund av ett tekniskt fel, vilket kan påverka samtal, sms och surf spritt över landet, framhåller Telia i ett uttalande.

Anmälningar väller in

Sajten Downdetector överöses av anmälningar från Telias kunder.

Vid 14-tiden har över 800 anmälningar kommit in. Problemen uppges ha startat strax efter klockan 13, enligt Downdetector.

Oklara omständigheter

Det finns ingen prognos för när problemet kan vara åtgärdat.

– Våra tekniker jobbar med högsta prioritet för att lösa detta så snabbt som möjligt, uppger Telia.

”Över hela landet”

Företagets presstalesperson William Fröding bekräftar att hushåll runt om i hela Sverige påverkas av de tekniska problemen.

– Det kan påverka samtal, sms och surf över hela landet, säger han till Expressen.

– Det är oklart vad som ligger bakom problemet och det saknas i nuläget prognos för när det kan vara avhjälpt, fortsätter Fröding.

Även Halebops kunder påverkas av störningarna.

LÄS MER: Coop lägger ner byggbutiker

FAKTA Telia

- Grundades 1853.

- Aktien är noterad på börserna Nasdaq Stockholm och Nasdaq Helsinki.

- Cirka 470 000 aktieägare.

- Finns i följande länder: Danmark , Estland , Finland , Lettland , Litauen , Norge , Sverige.

- Ingår i en av världens kändaste hållbarhetsindex, FTSE4Good , samt oekomPrime.

- 20 000 anställda.

- 18,1 miljoner mobila abonnemang 

- 1,0 miljoner fasta abonnemang 

- 2,9 miljoner bredbandsabonnemang 

- 3,4 miljoner tv-kunder

Källa: Telia 

LÄS OCKSÅ: Turistort attackerad – ”Viktiga ryska gäster” på plats

Foto: Telia 

Text: Redaktionen


22 september 2025

Natojätte har fått nog: Kommer skjuta ned allt

2025 09 22

Polen har fått nog av ryska luftrumskränkningar.

Landet premiärminister Donald Tusk uppger att Polen kommer att skjuta ned ”alla föremål” som kränker landets luftrum.

– Vi har fattat beslut om att skjuta ned alla föremål som flyger över Polen och kränker vårt luftrum, säger han enligt Reuters.

Tusk betonar att det inte ”råder några som helst tvivel” om att Polen kommer att öppna eld mot alla främmande föremål i luften.

Premiärministern tillägger att det är viktigt att Polen får stöd av sina Natoallierade vid potentiella nedskjutningar.

– Jag måste kunna känna mig säker på att samtliga allierade kommer att behandla detta på exakt samma sätt som vi gör.

Ryssland blånekar

Donald Tusks utspel sker kort efter att tre ryska stridsflygplan befunnit sig i Estlands luftrum i tolv minuter. Några dagar tidigare skickade Ryssland in omkring  20 drönare över Polen.

Kreml förnekar båda incidenterna. Den ryska regimens talesperson Dmitrij Peskov hävdar att Estland sprider desinformation.  

– Vi anser att det rör sig om tomma ord. Det är ogrundade anklagelser och en fortsättning på en politik som syftar till att trappa upp spänningarna och provocera fram en konfronterande atmosfär, säger han enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

Lagt fram bevis

Den estländska försvarsmakten har presenterat grafik som visar hur de ryska stridsflygplanen flög in i landets luftrum på fredagen.

– De stannade kvar i nästan 12 minuter utan transpondrar och utan radiokontakt, framhåller militären i ett uttalande.

LÄS MER: UPPGIFTER: Direkt order från Kreml – Moldaviens öde avgörs nu

”Turkiet satte ett exempel”

Litauen har tidigare öppnat för att skjuta ned ryska stridsflygplan som befinner sig i Natos luftrum.

–  Vi måste mena allvar. PS. Turkiet satte ett exempel för 10 år sedan. Något att tänka på, skrev landets försvarsminister Dovilė Šakalienė på X i slutet av förra veckan.

Kommentaren anspelar på en händelse 2015 – då Turkiet sköt ned ett ryskt stridsflygplan.

LÄS MER: Rysk vd död i Moskva

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen