Nya regler på Gröna Lund – det här gäller

2024 05 12

Gröna Lund inför nya regler inför sommarsäsongen.

Polisen har sedan tidigare gett besked om väskförbud på större evenemang i Sverige.

Det gäller även på Gröna Lund, som nu informerar om att det råder väskförbud på nöjesparker under de dagar då det är konsert på stora scenen.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Vill följa reglerna”

Den som vill ha en väska får i uppgift att köpa Gröna Lunds egna gymväska inne på området.

– Vi vill självklart följa regelverket, säger Gröna Lunds informationschef Annika Troselius till tidningen.

Det här gäller

Det är av säkerhetsskäl som de nya reglerna införs.

Gröna Lund förklarar att förbudet gäller när konserter hålls i parken, och att det görs för att följa polisens anvisningar.

– Polismyndigheten har fattat beslut om väskförbud på större evenemang i Sverige, förklarar nöjesparken.

– På Gröna Lund innebär det att väskförbud kommer att råda alla dagar vi har konserter på Stora Scen. Alla som passerat in genom grindarna på Gröna Lund har möjlighet att stanna hela dagen och ta del av konserterna på Stora Scen.

Finns undantag

Det finns dock undantag som gäller de som har medicinska skäl.

– Undantag får göras för personer som av medicinska skäl har behov av att ta med en väska in i parken, samt för personer med barn som har behov av skötväska. Väskorna kommer att kontrolleras av behörig personal innan du går in i parken.

Går att köpa

Parken uppmanar de som vill eller behöver ha en väska, och inte har medicinska skäl, att köpa på plats.

– Väl inne i parken har vi prisvärda ryggsäckar, gympapåsar, till försäljning som du kan lägga dina tillhörigheter i, förklarar Gröna Lund via sin webbsida.

– En begränsad väskförvaring kommer att finnas tillgänglig utanför parken, men vi rekommenderar våra gäster att i första hand inte ta med väskor de dagar vi har väskförbud.

– Det går självklart bra att ta med dina tillhörigheter i jackfickor eller byxfickor. Plånböcker och mindre necessärer som får plats i fickan omfattas inte av väskförbudet.

Foto: Daniel S

Text: Redaktionen


30 november 2025

Tandhygienist varnar: ”Tandköttet lossnar”

2025 11 30

En tandhygienist varnar för skador på tandköttet.

En skadlig vana har lett till att allt fler svenskar drabbas av allvarliga problem med tandköttet.

I många fall kan tandköttet till och med lossna, enligt en tandhygienist.

”Kan inte äta eller borsta tänderna”

Vitt snus har blivit allt mer populärt bland svenska folket.

Men många som använder produkten drabbas av allvarliga besvär och får väldigt ont, varnar tandhygienisten Birgitta Enmark, som är ansvarig för Folktandvården i Gävleborgs tobaksförebyggande arbete.

– Många som kommer till oss kommer för att de har så ont i tandköttet så att de inte kan äta, de kan inte borsta tänderna – när man skrapar lite, då lossnar lite tandkött, säger Birgitta Enmark till SR.

Oavsett var man lägger prillan så blir det en kraftig inflammation, varnar hon.

Inflammationen drabbar dessutom både över- och underkäken.

Det finns också en risk att problemen består – även om man slutar använda det vita snuset, enligt tandhygienisten.

– Vi har alltså de som har hållit uppe med det vita snuset i ett år, de är fortfarande inte besvärsfria, säger Birgitta Enmark till radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: "Erbjuder falska lån" - Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

Stor ökning – populärt bland unga

Men trots de många varningarna är det vita snuset fortsatt populärt bland svenska folket, visar en kartläggning från CAN (Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning).

Konsumtionen av vitt snus uppges ha ökat med 20 procent mellan 2023 och 2024, enligt rapporten.

Det vita snuset är framför allt populärt bland yngre konsumenter.

Inom åldersgruppen 17-29 år uppger 1 av 4 att de har snusat vitt snus den senaste månaden.

Under 2024 var det totalt 21 procent av befolkningen som snusade minst en gång i månaden, vitt eller brunt snus. Dagligt användande av snus (18 procent) var betydligt vanligare än sporadiskt användande (3 procent).

Totalt har 30 procent av befolkningen använt någon nikotinprodukt den senaste månaden. Bland 17-29-åringar är 40 procent nikotinanvändare, enligt kartläggningen.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Diana Polekhina

Text: Redaktionen


30 november 2025

JUST NU: Trump ger ut skamlista

2025 11 30

Trump lanserar ett ”Hall of Shame”.

President Donald Trump befinner sig på ständig kollisionskurs med dem han betraktar som sina fiender.

Nu lanserar Vita husets hemsida en skamlista – en ”Hall of Shame” bestående av medier och journalister som ogillas av presidenten.

”Veckans förbrytare”

Vita huset har lanserat en ny sektion på sin hemsida där man riktar offentlig kritik mot medieorganisationer och journalister, rapporterar The Guardian.

”Vilseledande. Partisk. Exponerad” står det högst upp på sidan, där olika medier anklagas för förvrängd rapportering.

Den här veckan är det Boston Globe, CBS News och Independent som pekas ut som ”veckans medieförbrytare”.

Dessa anklagas för att ha rapporterat felaktigt om Trumps uttalanden om sex demokratiska politiker som släppte en video där de uppmanar militärer att inte följa olagliga order.

Förutom ”veckans mediförbrytare” presenteras också ett ”Hall of Shame”, där en lång rad medier och journalister pekas ut och anklagas.

LÄS OCKSÅ: "En aggressionshandling" - asiatiskt land till rasande attack mot Ukraina

Stämplas som ”vänstergalenskap”

I detta ”Hall of Shame” listas bland annat Washington Post, CBS News, CNN och MSNBC.

Besökare kan söka i en hel databas full av artiklar som stämplas med ord som ”partiskhet”, ”felbehandling” eller ”vänstergalenskap”. Även enskilda journalister pekas ut.

Det finns också en topplista på sajten, där Washington Post pekas ut som den största ”förbrytaren”. MSNBC och CBS News ligger på andra respektive tredje plats.

– Lanseringen av webbsidan är den senaste upptrappningen i Trumps långvariga attacker mot medierna. Den följer på stämningar mot Wall Street Journal och New York Times, rättsliga uppgörelser med ABC och CBS, samt hans upprepade hänvisningar till stora nyhetsmedier som "folkets fiende", konstaterar tidningen.

”Ful inuti och utanpå”

Trump har också gått till allt hårdare attacker mot kvinnliga journalister den senaste tiden, enligt tidningen.

Han har bland annat kallat en kvinnlig korrespondent från Bloomberg News för ”gris” sedan hon ställt en fråga om Epsteindokumenten.

Förra veckan beskrev han också en journalist från New York Times som ”en tredje rangs reporter som är ful, både inuti och utanpå”, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Trumps största brott hittills" - världen i gungning

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen