Nya regler införs snart i trafiken – svenskarna splittrade

2024 09 04

En ny undersökning visar hur svenskarna känner om kommande miljözoner.

Mot slutet av året införs nya miljözoner i Stockholm.

Det kommer att innebära att bensinfordon inte får röra sig hur som helst.

Nu visar en ny undersökning vad svenskarna tycker om det.

Det rapporterar Teknikens värld.

Så tycker svenskarna

Svenska folket tycks vara splittrade i frågan.

34 procent anser att det är en positiv sak eftersom luftkvaliteten förbättras i stadskärnan.

Samtidigt tycker 29 procent att det är negativt, då vissa kommer behöva göra omvägar.

Det visar siffror från undersökningsföretaget M3 Panel.

Mot slutet av året

Mot slutet av året införs miljözon klass 3 i en del av Stockholm.

– Det utvalda området ligger i City och är av stor betydelse för stockholmarna och stadens turistnäring, förklarar Stockholms stad.

– I området vistas många gångtrafikanter som exponeras av dålig luft från motorfordonstrafikens avgaser. Det är ett av Sveriges mest tillgängliga områden för resor utan bil.

Bättre gatumiljö

Stockholms stad fortsätter.

– Miljözon klass 3 förväntas även medföra en säkrare och trevligare gatumiljö att vistas, gå och cykla i samt mer utrymme för liv och verksamhet på marken. 

– Den förväntas även bidra till en snabbare omställning till elbilar, lägre buller och minskade utsläpp. Det vill säga bidra till en attraktivare innerstad för fler.

Det gäller

Miljözon klass 3 kommer att innebära att rena elfordon, gasfordon med utsläppsklass Euro 6 och bränslecellsfordon är tillåtna.

Beslutet gäller flera gator i centrala Stockholm.

Bland annat gäller det Malmskillnadsgatan mellan broarna över Hamngatan respektive Kungsgatan, Regeringsgatan mellan Hamngatan och bron över Kungsgatan, Biblioteksgatan och flera andra.

– Miljözonen gäller även för Klaratunnelns in- och utfart vid Mäster Samuelsgatan. 

– Verksamheter som har ingång eller angöring mot Kungsgatan, Birger Jarlsgatan, Sveavägen och Hamngatan, och som inte behöver köra in i området för att nå sina verksamheter påverkas inte av miljözonens regler.

Foto: B. Herve

Text: Redaktionen


16mars26

Androidanvändare uppmanas: Ladda ner funktionen nu

2026 03 16

Användare av Androidmobiler uppmanas att agera för att skydda sig.

Alla som använder Androidmobiler uppmanas nu att ladda ner en ny funktion.

Det handlar om ett verktyg som skyddar användaren mot brott.

Får en varning

Företaget NordVPN uppmanar användare att ladda ner den nya funktionen Samtalsskydd.

Det handlar om ett verktyg som varnar i realtid för bedrägliga telefonsamtal.

Varningen kommer innan man svarar, och syftet är att förebygga bedrägerier, nätfiske och identitetsstöld.

– Vår prioritering har alltid varit skydda människors digitala liv och telefonbedrägerier är i dag en stor del av hotbilden, säger Domininkas Virbickas, produktchef på NordVPN, i ett uttalande.

Bedrägerisamtal har blivit allt vanligare både i Sverige och globalt de senaste åren. Hälften av världens vuxna befolkning har blivit utsatta för bedrägeriförsök, och 23 procent uppger att de har förlorat pengar i ett bedrägeri, enligt siffror från Global Anti-Scam Alliance.

Analyserar samtalsmönster

Den nya funktionen Samtalsskydd informerar mottagaren om ett potentiellt bedrägeriförsök innan samtalet besvaras, enligt NordVPN.

Detta görs möjligt genom att samtalsmönster och metadata analyseras för att identifiera potentiella bedrägerier.

Det sker utan att Samtalsskydd får tillgång till själva samtalsinnehållet, uppger företaget, som understryker att samtalen förblir privata.

– Samtalsskydd är vårt sätt att utöka skyddet bortom enbart webbsurfning, eftersom telefonen inte ska kunna användas som en inkörsport för bedragare, säger produktchefen Domininkas Virbickas.

LÄS OCKSÅ: NÖDLARM UTFÄRDAT: Putin slår till mot Moldavien

Aktivera Samtalsskydd

Samtalsskyddet aktiveras genom NordVPN:s app.

Man öppnar appen på Androidmobilen, och går sedan till fliken ”Threat Protection”, där man kan slå på funktionen.

Därefter guidas man av appen för att göra de rätta inställningarna i telefonen.

När man har installerat funktionen så körs den i bakgrunden, även när VPN-anslutningen inte är aktiv.

LÄS OCKSÅ: Massivt ryskt misslyckande

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


16 mars 2026

Iran bestört – uppmanar hela muslimska världen

2026 03 16

Iran riktar ett meddelande till “hela den muslimska världen”.

Kriget i Iran har nu pågått i över tre veckor.

Oljepriser rusar, börser pressas och det råder stora oklarheter kring hur länge USA och Israel kommer att attackera.

Nu kommer Iran med en uppmaning till “hela den muslimska världen”, rapporterar TV2.

Iran bestört

Irans säkerhetschef, Ali Larijani, har skickat ett meddelande till "hela den muslimska världen” via X.

I meddelandet uttrycker han besvikelse över bristen på stöd från länder med muslimsk majoritet när Iran blev attackerat.

– Vissa nationer har gått ännu längre och förklarat Iran som sin motståndare, bara för att det träffade amerikanska baser – samt amerikanska och israeliska intressen – som finns på deras territorier.

Irans uppmaning

Den iranska säkerhetschefen uppmanar till en enad front.

Han passar även på att skicka med en uppmaning till “hela den muslimska världen” om att fundera på hans fråga.

– Konfrontationen idag står i verkligheten mellan USA och Israel på ena sidan och det muslimska Iran samt motståndsrörelsens styrkor på den andra. Vilken sida står ni då på?

Läs mer: Lavrov hånar Trump – med årets hyckleri

Senaste nytt

Donald Trump säger på måndagseftermiddagen att USA har slagit till mot 7 000 måltavlor i Iran.

Enligt den amerikanska presidenten har USA sänkt så många som 100 iranska fartyg, rapporterar BBC.

– De har bokstavligen blivit utplånade, säger han.

Trump menar att USA på måndagen slagit ut tre fabriker som tillverkar drönare och missiler.

Oklart hur länge till

Trump säger att USA och Israel ”gör det som borde ha gjorts för många år sedan”.

Den amerikanska presidenten har flera gånger indikerat att kriget kan vara över inom en nära förestående framtid.

Exakt hur länge det kommer att pågå har han dock inte velat uttala sig om.

Läs mer: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Foto: khamenei.ir

Text: Redaktionen