15 maj 26

Nya regler för pantsystemet – “det känns helt sjukt”

2024 03 21

Nya regler för pantsystemet i Sverige är på väg att sätta företag i konkurs.

Det nya systemet trädde egentligen i kraft från och med januari 2023, men Naturvårdsverket har kunnat tilldela dispens under hela fjolåret och första halvåret 2024 vilket gör att det blir i sommar som förändringen slår om på allvar.

– Plastflaskor och metallburkar för dryck ska ingå i ett godkänt retursystem för att få säljas i Sverige, framhåller myndigheten.

Och det slår nu hårt mot företag som inte haft möjlighet att anpassa sig till de nya reglerna, rapporterar Norrköpings Tidningar.

Riskerar konkurs: “Helt sjukt”

Ett av de drabbade företagen är juicetillverkaren Wellnox, som säljer populära "juiceshots" med bland annat ingefära. Deras flaskor på 65 milliliter är för små för dagens pantsystem och därmed inte godkända.

Av den anledningen kan man tvingas sluta tillverka produkten – och det riskerar att sluta i konkurs.

– Vi vill inget annat än att vara med i pantsystemet, men vi får inte ställa krav på de som har tillverkat det rådande retursystemet. Det känns helt sjukt, säger Wellnox grundare och delägare Thomas Sjölander till NT.

Kan inte ta hänsyn

Enligt Naturvårdsverket är 18 månader tillräckligt lång tid för att anpassa sina produkter till det nya pantsystemet.

Det går inte att ta hänsyn till ett enskilt företags ekonomi, i det här fallet Wellnox.

– Bolaget har åberopat företagsekonomiska eller konkurrensmässiga hänsynstaganden. Då den typen av intressen inte ska vägas in i bedömningen bör dessa inte läggas till grund för bedömningen hur lång dispens som ska beviljas, framhåller myndigheten i ett yttrande.

"Då överlever vi inte"

Wellnox flaskor med juiceshots står för ungefär hälften av hela företagets totala omsättning.

Företaget har nu målats in i ett hörn. Att förändra flaskan skulle höja priset och drabba konsumenterna och eventuellt göra produkten irrelevant. Glas avfärdas av miljöskäl och att det upplevs som ett oattraktivt val för kunderna.

Thomas Sjölander hymlar inte om att det vore en katastrof om man inte får förlängd dispens.

– Realiteten är att om vi inte hittar någon lösning så överlever vi inte… att ta bort halva omsättningen, det finns inte.

Vill minska nedskräpningen

På Naturvårdsverkets hemsida understryker myndigheten att syftet med det nya systemet är att “öka den cirkulera materialåtervinningen samt minska nedskräpningen”.

– Målet är att så många flaskor och burkar som möjligt ska lämnas tillbaka och bli till nya förpackningar eller andra produkter, förklarar Naturvårdsverket.

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen