Nya regler för dricksvatten – över en miljon svenskar påverkas

2025 09 10

I dag har över en miljon svenskar enskild vattenförsörjning.

Siffran innebär att omkring 15 procent av landets befolkning har en egen brunn, enligt Sveriges geologiska undersökning, SGU.

Nu ändras direktivet för hushållens dricksvatten.

Livsmedelsverket föreslår en sänkning av riktvärdet för fluorid i dricksvatten från egna brunnar. Detta eftersom den europeiska livsmedelssäkerhetsmyndigheten Efsa fastslagit att för höga halter av fluorid kan skada spädbarn, småbarn och gravida kvinnor.

Livsmedelsverket föreslås att riktvärdet för fluorid sänks till 1,5 milligram per liter dricksvatten från brunnar – samma värd som gäller för kommunalt dricksvatten.

– Fluorid är ett ämne som finns i berggrunden och därmed också i grundvattnet. I Sverige har vi på en del ställen naturligt höga halter av fluorid och därför kan halterna i vissa egna brunnar vara höga, säger Vendela Roos, toxikolog på Livsmedelsverket.

Eget ansvar

Brunnsägare ansvarar själva för att kontrollera att dricksvattnet håller god kvalité.

– Det är viktigt att den som har egen brunn provtar sitt dricksvatten regelbundet, inte minst om gravida eller små barn ska dricka av vattnet. För den som har små barn är vårt råd att provta vattnet varje år, annars minst vart tredje år, säger Vendela Roos.

”Även låga halter kan ha negativa effekter”

En studie från Karolinska institutet har fastslagit att exponering för fluorid under fosterlivet eller uppväxten kan kopplas till försämrad kognition hos barn.

– Tillsatsen av fluorid i dricksvatten är omdebatterad eftersom det finns farhågor om hälsorisker. Våra resultat stödjer hypotesen att även relativt låga halter fluorid kan ha negativa effekter på barns tidiga utveckling, säger Maria Kippler, huvudförfattare till studien och docent vid Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

LÄS MER HÄR: Forskare slår larm om vanligt vatten: Barn kan ta skada

FAKTA: Fluorid i dricksvatten

- Fluorid är ett grundämne som finns naturligt i miljön, främst i berggrunden. Vi får framför allt i oss fluorid från dricksvatten, te och naturligt mineralvatten samt från tandvårdsprodukter som sväljs.

- För kommunalt dricksvatten är det EU-gemensamma gränsvärdet för fluorid 1,5 milligram per liter vatten. På de allra flesta håll i Sverige är fluoridhalterna i det kommunala dricksvattnet betydligt lägre än gränsvärdet.

-  Om fluoridhalten når 6 mg/l eller över, bedöms vattnet som "Otjänligt”.  

Källa: Livsmedelsverket

LÄS MER: Aldrig hänt tidigare – rekordbesked om Ica Maxi

Foto: A. Siimon

Text: Redaktionen


13 februari 2026

Bank ID-varning utfärdas inför helgen – tusentals anmälningar

2026 02 13

På lördag är det Alla hjärtans dag.

Ungefär varannan svensk uppmärksammar dagen och konsumtionen brukar gå upp i anslutning till kärlekshögtiden.

I år väntas dock en liten nedgång i jämförelse med förra året.

– Förra året var ett toppår vad gäller konsumtion inför alla hjärtans dag, säger Brill Ivarsson på Svensk Handel, i ett uttalande.

– I år ser vi att fler håller igen, men det är inte samma sak som att intresset försvinner.

Bedrägerier ökar

I samband med Alla hjärtans dag ökar också risken för bedrägerier, eftersom sociala medier och dejtingappar används i högre utsträckning.

– Nu när alla hjärtans dag närmar sig finns det skäl att vara extra uppmärksam. Det kan bli en period då bedragare intensifierar sina försök, säger försäkringsexpert Mia Winberg på Dina Försäkringar.

– Kontakten byggs ofta upp stegvis och när förtroendet väl finns på plats kommer förfrågningar om exempelvis pengar eller bankuppgifter.

Över 50 000 förra året

Anmälningarna om bedrägerier kopplat till social manipulation har ökat kraftigt de senaste åren, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet.

– 2019 anmäldes 14 760 fall. Under 2025 uppgick antalet till 50 535 anmälningar, uppger Dina Försäkringar.

– Det innebär att antalet anmälningar har ökat med cirka 242 procent mellan 2019 och 2025.

En liknande trend syns för den delen av anmälningarna som har koppling till romansbedrägerier.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Id-kapning

Social manipulation kan ibland leda vidare till id-kapning, där någon använder personuppgifter för att köpa varor eller ta lån i någon annans namn.

– En vanlig varningssignal är oväntade fakturor, kreditupplysningar eller handlingar som inte känns igen. Försök till id-kapning kan också inledas via telefon, exempelvis genom att någon uppmanar mottagaren att verifiera sig med BankID eller påstår att bankkontot är utsatt för misstänkta transaktioner, säger Mia Winberg.

Vid misstanke om att man drabbats av bedrägerier är uppmaningen att agera snabbt.

– Kontakta banken omedelbart och gör en polisanmälan. Ju snabbare åtgärder, desto större möjlighet att begränsa skadorna, säger Mia Winberg.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: BankID

Text: Redaktionen


13 februari 2026

S vill införa totalförbud – berör hundratusentals svenskar

2026 02 13

Socialdemokraterna går ut med ett besked inför valet i höst.

Om partiet får mandatet att leda landet vill man införa ett totalförbud.

Förbudet gäller vinster i skolan och planen är att det kommer införas stegvis vid en vinst för oppositionen.

– Jag ser framför mig att vi då får en lagstiftning som förbjuder vinster i svensk skola, säger Anders Ygeman (S), rapporterar SVT.

Stegvis

Under mandatperiodens första period vill Socialdemokraterna införa ett totalförbud mot värdeöverföringar från skolan.

Vinstdrivande friskolor ska stoppas från att föra skolpengen från bolaget och bli återbetalningsskyldiga om de bryter mot det.

Partiet vill också tillsätta en utredning, som ska redovisas halvvägs in i mandatperioden, för att ta fram ytterligare lagförslag i frågan.

– Det kommer innebära att pengarna stannar i klassrummen, säger Anders Ygeman.

Hundratusentals i friskolan

Idag finns det fristående grundskolor i 186 kommuner av Sveriges totalt 290 kommuner.

När det kommer till fristående gymnasieskolor är siffran 97 kommuner.

– Mer än 417 000 barn och elever går i en fristående för-, grund-, eller gymnasieskola. Det är 19,9 procent av drygt 2 miljoner barn och elever i svenska förskolor och skolor, uppger Friskolornas riksförbund.

Riksförbundet anser att vinster i skolverksamheten är något som behövs.

– Om du som friskola kan attrahera elever, klarar av myndigheternas krav på kvalitet och ändå lyckas driva din skola mer effektivt än kommunen så får friskolan ett överskott, en vinst, uppger riksförbundet.

– Överskott är en självklar del av en seriös verksamhet.

LÄS MER: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

Undersökning visar folkligt stöd

För ett par veckor sedan presenterades en undersökning som visar att de flesta svenska väljarna tycker att det är ett bra förslag att förbjuda vinster i skolan, uppger SR.

Det gäller väljare som stöder något av oppositionspartierna, men också bland de som sympatiserar med något av Tidöpartierna.

– Det har ett brett folkligt stöd, säger Indikators opinionschef Per Oleskog Tryggvason, till SR.

LÄS OCKSÅ: Hamburgerkedja expanderar – fem nya restauranger i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen