Nya regler för alla med trädgård – “många känner inte till det”

2024 04 05

Sedan 1 januari gäller nya regler för folk med trädgård i anslutning till sitt boende.

Regeländringarna inkluderar bland annat ett nytt förbud som många tycks ha missat.

Det handlar om att trädgårdsavfall, som till exempel löv, grenar och ris, nu måste återvinnas.

Med andra ord får man inte längre elda upp det, vilket många trädgårdsägare tidigare gjort till en vana.

– Det är många som inte känner till det och vi får många frågor om det, säger Milla Sundström, som är handläggare på avfall- och kemikalieenheten på Naturvårdsverket, till Sveriges Radio.

Ny EU-lag: Stopp för eldning

Den nya lagen är framtagen genom EU och samtliga medlemsländer har därmed förbundit sig att följa direktiven som nu alltså gäller sedan drygt tre månader.

Lagen är i samma kategori som den som kräver separat insamling av matavfall och bioavfall i stort, där alltså även rester från trädgården ingår.

Därmed är det numera tvärstopp för att elda riset.

– Nej, normalt sett får man inte det. Det ska i första hand materialåtervinnas, det vill säga komposteras. Antingen hemma eller att kommunerna samlar in det, säger Milla Sundström.

Gäller även privatpersoner

Naturvårdsverket betonar att de nya bestämmelserna om utsortering är helomfattande.

– Alla som har bioavfall som ska sorteras ut enligt avfallsförordningen omfattas av kraven, det gäller såväl privatpersoner som verksamheter, understryker myndigheten.

Kommunerna är huvudansvariga i egenskap av tillsynsmyndighet för att insamlingen och behandlingen av bioavfallet går rätt till.

Finns undantag

Det går dock att beviljas undantag från de nya reglerna.

Om man exempelvis har en trädgård på en skärgårdsö kan kommunen anse att det är orimligt att avfallet ska köras in till fastlandet.

Dispensen får ges i fråga om avfall där utsortering inte är genomförbar eller inte ger fördelar som överväger nackdelarna, informerar Naturvårdsverket.

Men man ska alltid kontrollera med sin hemkommun, eftersom grundregeln alltså är att man inte får elda.

Åtgärder som kommunen kan vidta mot den som bryter mot reglerna inkluderar bland annat föreläggande med vite, miljösanktionsavgift och misstanke om brott.

LÄS MER: Hushåll påminns om ny lag hemma – kan kosta tusenlappar att bryta

Foto: P. Shah

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Yrke kan förbjudas – 6 000 svenskar riskerar jobbet

2026 07 09

Tusentals svenskars jobb hänger på en allt skörare tråd.

Över 6 000 personer i Sverige jobbar som telefonförsäljare, enligt siffror från Statistiska centralbyrån.

Inom kort kan samtliga behöva se sig om efter ett nytt arbete.

Regeringen meddelar nämligen på torsdagen att en utredning tillsätts för att se över om telefonförsäljning ska förbjudas.

– Telefonförsäljning upplevs av många som både missvisande och påträngande, säger civilminister Erik Slottner (KD) i ett uttalande.

Kan bli olika slags förbud

Redan för ett år sedan krävde Konsumentverket hårdare tag mot telefonförsäljning. Då förespråkade myndigheten bland annat ett förbud mot försäljning av lån.

– Det är försäljningsmetoden som sådan som är problematisk. Extra svårt är det för utsatta målgrupper som äldre, personer med kognitiva funktionsnedsättningar eller de med låga kunskaper i svenska, framhöll myndighetens generaldirektör Cecilia Tisell på DN Debatt hösten 2024.

Nu hörsammar regeringen uppmaningarna.

Utredningen kommer analysera och ge förslag på hur konsumenter bättre kan skyddas från försäljare där det är företagen som ringer kunden. Utredningen ska bland annat granska om telefonförsäljning bör förbjudas helt, eller om det enbart ska ske inom särskilda branscher eller produkter.

– Vissa grupper i samhället riskerar också att hamna i kläm, inte minst äldre. Vi behöver se över frågan grundligt och om det kan vara motiverat med ett förbud, säger Erik Slottner. 

LÄS MER: Ska bli lättare att komma till Sverige och arbeta

Brett stöd

Om regeringen väljer att gå vidare med att föreslå förbud mot telefonförsäljning kan de sannolikt räkna med stöd från oppositionen.

Vänsterpartiet har tidigare varit tydliga med att man vill se ett totalförbud.

– Vill man att försäljare ska ringa upp en och sälja saker, då förslår vi att man sätter upp sig på en lista för det. En omvänd så kallad ”nix-lista”, sade V-ledaren Nooshi Dadgostar till TV4 för två år sedan. 

LÄS MER: Ersättning till fastighetsägare höjs

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


9 juli 2026

Ryssarna flyr – Ukraina tar kontroll

2026 07 09

Ryska styrkor tvingas lämna ockuperade områden i Ukraina.

Under torsdagsmorgonen kommer beskedet.

En by i regionen Donetsk har befriats från de ryska ockupanterna.

Glädjen var stor när de ukrainska styrkorna pressade undan motståndarna, som tvingades backa från sina positioner, rapporterar RBC-Ukraine.

– Novokhatske är tillbaka under Ukrainas väpnade styrkors kontroll! Genom gemensamma och samordnade insatser har soldaterna från den 37:e marinbrigaden och deras vapenbröder från den 79:e luftlandsättningsbrigaden utplånat de ryska ockupationsstyrkorna i byn Novokhatske i regionen Donetsk, uppger den ukrainska militären i ett uttalande, enligt tidningen.

Steg för steg

Ukraina har avancerat steg för steg genom det kraftigt minerade området.

Slutligen lyckades operationen och de ryska soldaterna tvingades bort från området, efter att ha lidit stora förluster. Det uppger den ukrainska militären.

Samtidigt pågår hårda strider i en annan stad i samma region.

Putin hävdar framgång

I förra veckan gick den ryske diktatorn Vladimir Putin ut och hävdade att Ryssland tagit kontroll över staden Kostiantynivka i regionen Donetsk.

– Rysk kontroll har etablerats över staden, sade han, enligt RBC-Ukraine.

– Jag vill påpeka att erövringen av Kostyantynivka bara är det första, men mycket viktiga, steget i förstörelsen av den ukrainska arméformationen som för närvarande håller området.

LÄS OCKSÅ: Två jättefartyg står i brand

Zelenskyj slår tillbaka

Ukrainas president tillbakavisar uttalandet från den ryske ledaren.

Striderna i staden är långt ifrån avgjorda, menar Volodymyr Zelenskyj.

– Striderna fortsätter också för Kostiantynivka, som Putin redan har gjort anspråk på, men uppenbarligen kommer han aldrig att riskera att dyka upp där. För i verkligheten har han bara Moskva, Sankt Petersburg och sina residens, sade han enligt tidningen.

Svåra förluster

Den ukrainske presidenten passade också på att lyfta de stora ryska förlusterna vid fronten. Ett faktum som Putin ogärna talar högt om.

– I juni var det nästan 30 000 bekräftade förluster bland de ryska ockupanterna vid fronten – döda eller svårt skadade, sade Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nato överens – så mycket får Ukraina

Foto: L. Johnns

Text: Redaktionen