JW

Nya metoden – så luras äldre på pengar

2024 01 24

Bedrägerier mot äldre blir allt vanligare.

Bedrägerier har utförts under längre tid, genom exempelvis kapade konton och identiteter.

Men nu har ytterligare en metod uppmärksammats.

– De här bedragarna är ju oerhört skickliga, säger Björn Sidenhjärta som är förundersökningsledare vid polisen.

Så går det till

Bedrägerier mot äldre genomförs ofta genom något som kallad vishing.

Vishing innebär att bedragaren i fråga ringer upp en person och försöker lura denne genom att utge sig för att vara någon annan.

Exempelvis kan personen utge sig för att vara en släkting, sjukvårdspersonal eller något som arbetar inom banken.

Uppgifterna som behövs

Bedragaren vill få tillgång till den äldre personens olika uppgifter.

Det handlar ofta om kortuppgifter eller inloggningsuppgifter, exempelvis till banken.

Syftet med att komma åt denna information är att kunna komma över pengar.

Ofta är bedragaren i fråga ett proffs på att få den äldre att lämna ifrån sig sina personliga uppgifter, så som koder och inloggningsuppgifter.

Ny metod

Nu har en ny metod uppmärksammats avseende hur äldre utsätts för bedrägerier.

Det handlar om flera äldre personer som övertalats att köpa presentkort från Apple för stora summor.

– Det skulle inte förvåna mig om orsaken till att de här gamlingarna går in och köper de här presentkorten, och sen skickar iväg koderna till bedragarna, beror helt enkelt på att man har tutat i dem till exempel att ens livs kärlek måste opereras och det här kommer att kosta 200 000, och om du bara köper presentkort och skickar så ska bi lösa det där, säger Björn Sidenhjärta som är förundersökningsledare vid polisen, till P4 Gävleborg.

Så skyddar du dig

Men det finns sätt för att skydda sig från sådana bedrägerier och liknande.

Exempelvis har IT-företaget ESET på sin hemsida tagit fram fem tips för hur seniorer kan skydda sig från bedrägerier:

– Ta aldrig för givet att en främling på nätet går att lita på.

– Aldrig klicka på länkar eller öppna bifogade filer i e-post, även om meddelandet ser ut att komma från en känd och betrodd källa.

– Tacka nej till ”gratispresenter”.

– Skicka aldrig pengar till främlingar.

– Ge aldrig någon främling fjärråtkomst till din dator, inte ens om de hävdar att de representerar någon tillverkare med gott rykte.

Foto: JW. Smith

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen