JW

Nya metoden – så luras äldre på pengar

2024 01 24

Bedrägerier mot äldre blir allt vanligare.

Bedrägerier har utförts under längre tid, genom exempelvis kapade konton och identiteter.

Men nu har ytterligare en metod uppmärksammats.

– De här bedragarna är ju oerhört skickliga, säger Björn Sidenhjärta som är förundersökningsledare vid polisen.

Så går det till

Bedrägerier mot äldre genomförs ofta genom något som kallad vishing.

Vishing innebär att bedragaren i fråga ringer upp en person och försöker lura denne genom att utge sig för att vara någon annan.

Exempelvis kan personen utge sig för att vara en släkting, sjukvårdspersonal eller något som arbetar inom banken.

Uppgifterna som behövs

Bedragaren vill få tillgång till den äldre personens olika uppgifter.

Det handlar ofta om kortuppgifter eller inloggningsuppgifter, exempelvis till banken.

Syftet med att komma åt denna information är att kunna komma över pengar.

Ofta är bedragaren i fråga ett proffs på att få den äldre att lämna ifrån sig sina personliga uppgifter, så som koder och inloggningsuppgifter.

Ny metod

Nu har en ny metod uppmärksammats avseende hur äldre utsätts för bedrägerier.

Det handlar om flera äldre personer som övertalats att köpa presentkort från Apple för stora summor.

– Det skulle inte förvåna mig om orsaken till att de här gamlingarna går in och köper de här presentkorten, och sen skickar iväg koderna till bedragarna, beror helt enkelt på att man har tutat i dem till exempel att ens livs kärlek måste opereras och det här kommer att kosta 200 000, och om du bara köper presentkort och skickar så ska bi lösa det där, säger Björn Sidenhjärta som är förundersökningsledare vid polisen, till P4 Gävleborg.

Så skyddar du dig

Men det finns sätt för att skydda sig från sådana bedrägerier och liknande.

Exempelvis har IT-företaget ESET på sin hemsida tagit fram fem tips för hur seniorer kan skydda sig från bedrägerier:

– Ta aldrig för givet att en främling på nätet går att lita på.

– Aldrig klicka på länkar eller öppna bifogade filer i e-post, även om meddelandet ser ut att komma från en känd och betrodd källa.

– Tacka nej till ”gratispresenter”.

– Skicka aldrig pengar till främlingar.

– Ge aldrig någon främling fjärråtkomst till din dator, inte ens om de hävdar att de representerar någon tillverkare med gott rykte.

Foto: JW. Smith

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen