Nya krav på hushåll i Stockholm – inför obligatorisk förändring

2022 12 08

Från och med 1 januari 2023 är det slut på att kasta mat i restavfallet för stockholmarna.

Redan idag är det obligatoriskt för restauranger och storkök att sortera matavfall, men vid årsskiftet utökas kravet till att också omfatta stadens hushåll, rapporterar SVT.

Även andra verksamheter och företag utanför restaurangbranschen måste följa de nya direktiven.

Många kan inte möta kraven

Men förändringen är inte enkel. Stockholm vatten och avfall har gått ut med att 10-15 procent av fastigheterna i Stockholm stad sannolikt inte kommer att lyckas möta de nya kraven.

Då återstår att hitta andra avfallslösningar, alternativt att söka dispens. Flera hundra ansökningar om det sistnämnda har kommit in till Miljöförvaltningen.

– Det mest vanliga är att man uppger att man har platsbrist. Avfallsutrymmet är för trångt, det går inte att ha flera olika kärl, säger Peter Brådenmark, enhetschef på Miljöförvaltningen, till tv-kanalen.

Lätt att få dispens

Enligt Peter Brådenmark får de flesta som har ansökt om dispens också sin ansökan beviljad.

Avslagen ges när Miljöförvaltningen visst anser att det finns möjligheter att separera maten från övrigt avfall, och då ligger ansvaret på fastighetsägaren att ta fram ett annat sätt för att möjliggöra sopsorteringen.

Även om inte alla kan vara med är det försvarbart med de nya kraven, anser Miljöförvaltningen i Stockholm.

– Om vi ändå kommer upp i 80-90 procent som kan separera sitt matavfall så gör vi stor nytta, säger Peter Brådenmark.

Knappt 30 procent sorteras

Skulle hushållen och företagen i Stockholm följa de nya direktiven vore det en enorm förändring jämfört med hur rådande situation ser ut.

– Idag sorteras knappt 30 procent av det matavfall som vi stockholmare skapar. Sverige har som mål att minst 75 procent av matavfallet ska sorteras ut för att bli biogödsel och biogas. Att göra det obligatoriskt är ett steg i det arbetet, framhåller Stockholm vatten och avfall i ett pressmeddelande.

Ansvaret på hyresvärdar

Den som bor i lägenhet ska kunna förvänta dig att hyresvärden eller styrelsen i bostadsrättsföreningen gör det möjligt för dig att sortera ut matavfallet.

För villa- och radhusägare krävs att man börjar använda ett nytt kärl i soptunnan om man redan inte använder sig av ett sådant, skriver Stockholm vatten och avfall.

Foto: F. Ibrahimzade

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Nya regler för alla som reser till Thailand

2025 01 25

Resenärer till Thailand får nu nya regler att förhålla sig till.

Thailand är som bekant en av svenskarnas favoritdestinationer.

Nu på lördagen kommer uppgifter om att ett nytt system kommer att införas - och det innebär nya regler att förhålla sig till för alla som reser till landet.

Det rapporterar Bangkok Post.

Nya regler

Från och med den första maj i år måste alla utländska medborgare som reser in till Thailand skriva i ett digitalt formulär som kallas TM6.

Där ska besökare bland annat redovisa sin adress under vistelsen.

Natthriya Thaweevong, turistdepartementets ständiga sekreterare, förklarar att onlineformuläret förväntas hjälpa till att spåra turister medan de är i Thailand, vilket ökar förtroendet för säkerheten när landet bekämpar negativa uppfattningar.

Överväger turistavgift

Det ser även ut som att Thailand överväger att införa en turistavgift, även om det inte är helt säkert ännu.

– En källa på ministeriet som begärde att få vara anonym säger att med tanke på att TM6-formuläret snart kommer online är det större sannolikhet att turistavgiften på 300 baht kommer att skjutas upp, uppger Bangkok Post.

Nya resetrender

Svenskarna väntas fortsätta vallfärda till Thailand och får då komma ihåg de nya reglerna.

Resebolaget TUI har i dagarna släppt en ny rapport där de framhåller att det finns en del resetrender som väntas bli påtagliga detta reseår.

– Överflöd och flärd står inte längre högst upp på resenärernas prioriteringslista, framhåller TUI som en av trenderna i ett pressmeddelande.

– Under 2025 söker vi istället lyx i form av bekvämlighet, avkoppling och premiumupplevelser. Mikroäventyr utan pressande scheman och med omsorgsfullt utvalda aktiviteter blir allt mer populärt.

“Kommer vilja bidra”

TUI fortsätter.

– Det kommande året vill resenärer bidra positivt till destinationerna de besöker och de efterfrågar samhällsbaserade upplevelser som gynnar resmålet och lokalbefolkningen, så som naturvårdsprojekt och strandstädningar.

Foto: Myra Pro

Text: Redaktionen