Nya krav på hushåll i Stockholm – inför obligatorisk förändring

2022 12 08

Från och med 1 januari 2023 är det slut på att kasta mat i restavfallet för stockholmarna.

Redan idag är det obligatoriskt för restauranger och storkök att sortera matavfall, men vid årsskiftet utökas kravet till att också omfatta stadens hushåll, rapporterar SVT.

Även andra verksamheter och företag utanför restaurangbranschen måste följa de nya direktiven.

Många kan inte möta kraven

Men förändringen är inte enkel. Stockholm vatten och avfall har gått ut med att 10-15 procent av fastigheterna i Stockholm stad sannolikt inte kommer att lyckas möta de nya kraven.

Då återstår att hitta andra avfallslösningar, alternativt att söka dispens. Flera hundra ansökningar om det sistnämnda har kommit in till Miljöförvaltningen.

– Det mest vanliga är att man uppger att man har platsbrist. Avfallsutrymmet är för trångt, det går inte att ha flera olika kärl, säger Peter Brådenmark, enhetschef på Miljöförvaltningen, till tv-kanalen.

Lätt att få dispens

Enligt Peter Brådenmark får de flesta som har ansökt om dispens också sin ansökan beviljad.

Avslagen ges när Miljöförvaltningen visst anser att det finns möjligheter att separera maten från övrigt avfall, och då ligger ansvaret på fastighetsägaren att ta fram ett annat sätt för att möjliggöra sopsorteringen.

Även om inte alla kan vara med är det försvarbart med de nya kraven, anser Miljöförvaltningen i Stockholm.

– Om vi ändå kommer upp i 80-90 procent som kan separera sitt matavfall så gör vi stor nytta, säger Peter Brådenmark.

Knappt 30 procent sorteras

Skulle hushållen och företagen i Stockholm följa de nya direktiven vore det en enorm förändring jämfört med hur rådande situation ser ut.

– Idag sorteras knappt 30 procent av det matavfall som vi stockholmare skapar. Sverige har som mål att minst 75 procent av matavfallet ska sorteras ut för att bli biogödsel och biogas. Att göra det obligatoriskt är ett steg i det arbetet, framhåller Stockholm vatten och avfall i ett pressmeddelande.

Ansvaret på hyresvärdar

Den som bor i lägenhet ska kunna förvänta dig att hyresvärden eller styrelsen i bostadsrättsföreningen gör det möjligt för dig att sortera ut matavfallet.

För villa- och radhusägare krävs att man börjar använda ett nytt kärl i soptunnan om man redan inte använder sig av ett sådant, skriver Stockholm vatten och avfall.

Foto: F. Ibrahimzade

Text: Redaktionen


Populär vara rusar i pris – slår 45-årigt rekord

2025 09 11

En populär investeringsvara ökar i värde och når rekordnivåer.

Årets stora turbulens på aktiemarknaden har fått allt fler att söka efter alternativa investeringar för sina pengar.

Traditionellt har guld gett en stabiliserande effekt i en investeringsportfölj.

– Guld betraktas som en säker lagring av rikedom, dess värde tenderar att hålla sig stabilt eller stiga i tider av osäkerhet eller ekonomisk turbulens, uppger brittiska The Independent.

Drivs av flera faktorer

Guldpriset har ökat i stadig takt under året.

Det har stigit med närmare 40 procent hittills i år, och med 112 procent de tre senaste åren.

– Centralbankerna, och särskilt Kina, har bidragit till prisökningarna eftersom de köper mer av metallen som värdebevarare, framhåller tidningen.

– En svagare dollar, spekulationer om räntesänkningar och den geopolitiska oron har alla varit bidragande faktorer till att priset på guld stigit kraftigt i år.

Läs också: Polismeddelande till bilister – ”Det ger faktiskt böter”

Rekordnivåer

De senaste veckorna har uppgången accelererat.

I veckan nådde priset 3 675 dollar per uns, vilket motsvarar 31 gram.

Det är den högsta prisnivån som har uppmätts om man justerar för inflationen.

Det tidigare rekordet var från 21 januari 1980.

– Då kostade guldet 850 dollar, men justerat för inflationen sedan dess motsvarar det 3 590 dollar i dagens penningvärde, uppger Bloomberg.

Skydd mot inflation

Det stigande guldpriset tros ha fler orsaker.

Sedan länge har det varit en populär investering i oroliga tider och perioder av inflation.

– Guldpriset speglar att vi återigen inser att inflationen kan bli ett problem, men också att det råder stor osäkerhet i världen, säger Carmen Reinhart, tidigare chefsekonom på Världsbanken, till The Independent.

– Guldets roll som inflationsskydd var något som gjorde det populärt på 1970- och 80-talen, men även före dess har guld alltid haft en viktig roll när tiderna varit osäkra.

Läs mer: Svenskt börsbolag går i konkurs

Foto: Shane

Text: Redaktionen


JUST NU: Polen skickar soldater till Ukraina – gemensam stridsövning

2025 09 11

Polen och Ukraina utökar sitt militära samarbete.

Detta efter att 19 ryska drönare kränkt polskt luftrum tidigare i veckan.

Av drönarna som flög in på polskt territorium sköts fyra ner av landets militär.

– En operation pågår på grund av flera kränkningar av polskt luftrum. Militären har skjutit mot objekten, uppgav Polens premiärminister Donald Tusk på X i samband med kränkningen.

Zelenskyjs erbjudande

Efter incidenten gick Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ut och kommenterade händelsen.

– Det här är en annan nivå av upptrappning från Rysslands sida och måste mötas med ett lämpligt svar, sa han, rapporterar Euronews.

Den ukrainske presidenten erbjöd också Polen hjälp att stärka sitt försvar mot ryska drönare.

Läs mer: ”Är bara början” – motståndsgrupp till attack i Ryssland

Skickar soldater

Nu har Zelenskyj pratat i telefon med Polens president Karol Nawrocki.

Samtalet handlade om kränkningarna av luftrummet, och båda ledarna anser att incidenten var i en större skala än tidigare incidenter, uppger nyhetskanalen.

Den ukrainske presidenten erbjöd också Polen utbildning i hur man bekämpar ryska drönare, som den ukrainska armén har lång erfarenhet av att försvara sig emot.

– Vi har kommit överens med Donald Tusk om lämpligt samarbete på militär nivå. Vi kommer också att samordna med alla Natos medlemsstater, skriver Zelenskyj i ett inlägg på X.

Polska soldater kommer nu åka till Ukraina för att delta i träning i att bekämpa drönarattacker.

Starka reaktioner

Den ryska kränkningen har skapat stora reaktioner i väst.

Sverige är ett av länderna som har fördömt händelsen.

– Rysslands kränkningar av polskt luftrum i natt är oacceptabla, framhåller statsminister Ulf Kristersson på X.

– Det ryska aggressionskriget mot Ukraina utgör ett hot mot hela Europas säkerhet. Polen har all rätt att förvara sitt luftrum. Vi ger vårt fulla stöd till Polen, som Nato-allierad och EU-medlem. Sverige och Polen står enade i vårt stöd till Ukraina.

Läs också: USA varnar Ryssland: ”Då blir det action”

Foto: Nato

Text: Redaktionen