Ny video får Donald Trump att rasa – se klippet här

2024 08 19

En video som publicerats av Kamala Harris kampanjkonto på X har fått Donald Trump att gå i taket.

Filmklippet visar publiken från Trumps valmöte i Wilkes-Barre, Pennsylvania, i helgen.

Se klippet genom att scrolla längst ned i artikeln.

Men på filmen syns hur platserna ekar tomma och hur delar av publiken tycks överge läktaren när den republikanska kandidaten talar.

– Trumps exalterade publik medan han pladdrar på osammanhängande, ännu fler platser lämnas tomma, framhåller Harris-konot ironiskt på X.

Trump rasar: en bluff

I skrivande stund har videon fått nästan fem miljoner visningar.

Trump själv uppskattar den dock inte. På sin sociala medieplattform Truth Social rasar presidentkandidaten mot publiceringen och avfärdar videon som en bluff.

Han hävdar att videon filmades innan mötet började och lokalen i själva verket var fullsatt.

– Vi var tvungna att avvisa massor av människor igår i Wilkes-Barre, men kamrat Kamala Harris verksamhet på sociala medier visade tomma platser, långt innan mötet startade, tidigt på eftermiddagen när vi i själva verket var tvungna att avvisa 11 500 personer! dundrar Trump.

"Allt hon rör blir dåligt"

Donald Trump fortsatte därefter att gå till attack mot demokraternas kandidat.

– Hon är en kriminell, radikal vänsterpolitiker och kommer alltid att vara det. Allt hon rör vid blir dåligt.

– Hon borde aldrig ha varit vicepresident (...) Hon kommer misslyckas och om hon inte gör det kommer vårt land att upphör att existera som vi känner det och förvandlas till en kommunistisk, kriminell soptipp, uttrycker 78-åringen.

Slog tillbaka

Ordväxlingen tog dock inte slut med Trumps motattack.

Efteråt slog Harris kampanjkonto tillbaka och hävdade att videon visst är äkta.

– Nej, Donald Trump, vi postade en video från ditt tomma möte “medan” du talade. Amerikaner är trötta på dina lögner och smutsfyllda vanföreställningar. Det börjar bli… gammalt.

Se videon som kampanjkontot för Kamala Harris lagt upp från Donald Trumps möte genom att klicka här (länk till X, tidigare Twitter).

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


22dec25

Stor förvirring – Kreml förnekar helt

2025 12 22

USA:s utrikesminister JD Vance hävdar att ett ”genombrott” har skett i samtalen mellan Ukraina, Ryssland och USA.

– Det genombrott som jag känner att vi har gjort är att alla problem nu faktiskt ligger öppet på bordet, säger han till den brittiska tidningen UnHerd.

I intervjun säger Vance också att parterna ”gjort framsteg” i förhandlingarna.

Nu slår Ryssland tillbaka.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att han inte har en aning om vad USA:s vicepresident menar med ett ”genombrott”.

– Ärligt talat har jag ingen aning om vad det betyder, säger han till den ryska tv-kanalen Rossiya-1.

Inte säker på fredlig lösning

I helgen förde den amerikanska delegationen samtal med både ryska och ukrainska företrädare.

Enligt JD Vance har Ryssland och Ukraina olika prioriteringar som måste hanteras.

– Jag tycker att vi har gjort framsteg, men jag kan inte med säkerhet säga att vi kommer att nå en fredlig lösning, säger vicepresidenten till UnHerd.

– Jag tror att det finns en god chans att vi gör det och jag tror att det finns en reell risk att vi inte gör det, tillägger han.

Största hindret

Territoriella eftergifter är fortfarande den svåraste nöten att knäcka, uppger JD Vance.

– Jag tror att ryssarna verkligen vill ha territoriell kontroll över Donetsk, säger han och fortsätter:

– Ukrainarna ser det, fullt begripligt, som ett stort säkerhetsproblem. Samtidigt erkänner de privat att de så småningom förmodligen kommer att förlora Donetsk – men det kan dröja 12 månader eller längre än så.

Vances påstående om att Ryssland kan erövra hela Donetsk inom ett år saknar stöd. En kartläggning från tankesmedjan Institute for the Study of War och tidningen The Economist har tidigare fastslagit att det skulle ta omkring fem år för Ryssland att ta över Donetsk i nuvarande takt.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Viktigaste försvarsställningarna

Ukrainska styrkor kontrollerar omkring 30 procent av Donetsk och landets viktigaste försvarsställningar finns i regionen. Om Donetsk överlåts till Ryssland ligger vägen mot Kyiv öppen för ryska styrkor, enligt flera bedömare och experter.

LÄS OCKSÅ: Sju svenskar har dragit in 790 miljoner kronor

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen