Ny upptäckt: oväntad hälsoeffekt drabbar folk som jobbar hemifrån

2024 06 25

Hela 26 procent av Nordens befolkning jobbar hemifrån minst en eller två dagar i veckan.

Det visar en färsk undersökning från försäkringsbolaget If.

Majoriteten av hemmajobbarna menar dessutom att upplägget har positiv effekt på deras upplevda hälsa.

– Men här finns en tydlig paradox, framhåller dock försäkringsbolaget.

Enligt samma undersökning upplever nämligen de som delvis jobbar hemifrån mer negativ stress än de som arbetar hemma – trots att de flesta hävdar antingen en "definitiv förbättring” av hälsan eller att den åtminstone blivit “något bättre”.

"Ett glapp"

I Sverige upplever 65 procent av hemmajobbarna negativ stress. Motsvarande siffra för de som aldrig jobbar hemma är 61 procent.

– Här har vi identifierat ett viktigt glapp i det nya hybrida arbetslivet. Hybridarbete upplevs ofta som något positivt för att minska stressnivåerna i vardagen, säger Kristina Ström Olsson, nordisk hälsostrateg på If, i en kommentar.

– Samtidigt kan det vara utmanande att hitta balansen mellan jobb och privatliv på hemmakontoret. Det är stressande om det finns oklara förväntningar, känslor av att tappa det sociala sammanhanget och svårigheter att stänga av jobbet.

Arbetsgivaren har ansvar: "Varningsflagg"

If understryker att arbetsgivaren har ett ansvar att säkerställa en hälsofrämjande arbetsmiljö för sina anställda – även om de jobbar hemifrån.

Det står i arbetsmiljölagen.

Bland annat ska anpassningar erbjudas vid behov och riskerna för olycksfall och ohälsa ska minimeras.

– Det här är en varningsflagg som visar att det krävs ett tydligt ledarskap, kommunikation och riktlinjer på arbetsplatsen oavsett var jobbet utförs, säger Kristina Ström Olsson.

– Om det fanns ett stigma att prata om psykisk ohälsa på arbetsplatsen förut är det ännu viktigare att våga lyfta de här frågorna nu när de fysiska mötena inte är lika givna.

Oroande siffror

Enligt försäkringsbolaget är de nya siffrorna oroande.

Över hälften, 52 procent, av de som upplever negativ stress har känt så i mer än ett halvår. Det är en ökning med förbluffande 30 procent från 2023. 

Sverige är bland länderna där ökningen är som störst (+42 procent).

Allt fler upplever långvarig stress vilket ökar risken för längre sjukskrivning. Regelbunden dialog mellan chef och medarbetare kan förebygga ohälsa. Nu inför sommarsemestern och inte minst vid ett hybridarbetsliv är det viktigt att göra ett tydligt avslut inför semestern. Om ledigheten inleds med ouppklarad långvarig stress riskerar den välbehövliga återhämtningen att gå förlorad. Här kan ett strukturerat och varmt samtal göra skillnaden, säger Kristina Ström Olsson.

Foto: Dai KE

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland på väg att rekrytera från nytt land

2025 07 05

Ukrainas underrättelsetjänst har gjort nya upptäckter.

Det har gått tre år och fyra månader sedan Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Sedan dess har landet tagit hjälp av Nordkorea för att bedriva sin krigföring.

Nu kommer uppgifter från ukrainsk underrättelsetjänst om att Ryssland är på väg att rekrytera från ett nytt land, rapporterar Kyiv Independent.

Nya uppgifter

Ryssland försöker dra in Laos i sitt krig mot Ukraina under förevändning av humanitärt samarbete.

Moskva organiserar utplaceringen av en kombinerad enhet av militära ingenjörer från Laos som ska placeras i Kursk.

De laotiska myndigheterna har enligt uppgift gått med på att skicka ett antal ingenjörer för att stödja de ryska insatserna. 

Dessutom sägs Laos erbjuda gratis rehabiliteringstjänster till skadade ryska soldater.

“Använder dem”

Så här lyder ett utdrag från rapporten sammanställd av Ukrainas underrättelsetjänst HUR:

– Ryssland försöker under täckmantel av humanitär retorik legalisera närvaron av utländsk militär närvaro på sitt territorium och använder dem i praktiken för att föra krig mot Ukraina.

Läs mer: Trump varnar för Vladimir Putin

Lavrov tackar

Sergej Lavrov har tidigare tackat Laos för deras “balanserade förhållningssätt till Ukraina och dess hjälp med att lösa humanitära frågor”.

– Vi är tacksamma mot våra laotiska vänner för deras objektiva och balanserade förhållningssätt till Ukrainakrisen och för deras hjälp med att lösa humanitära frågor, inklusive rehabiliteringen av våra soldater i Demokratiska folkrepubliken Laos, säger Lavrov enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi är också tacksamma för deras förståelse för behovet av att eliminera de grundläggande orsakerna till den ukrainska krisen.

Det är Laos

Laos är ett av de fattigaste länderna i Asien, geografiskt beläget mellan Thailand och Vietnam.

Dåliga kommunikationer och brist på såväl kapital som utbildad arbetskraft gör att landets naturrikedomar ännu till stor del förblivit outnyttjade, något som nu dock håller på att ändras. 

En stor majoritet av befolkningen är sysselsatt inom jordbruket, uppger UI.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


18 skadade – fullständigt kaos på Ryanair-plan

2025 07 05

Falskt brandlarm på ett Ryanair-plan har lett till flera skador.

På lördagen kommer uppgifter om att minst 18 personer har skadats vid en flygplats i Spanien.

Ett Ryanair-plan var på väg att lämna Palmas flygplats och sätta kurs mot Manchester i Storbritannien när brandlarmet plötsligt utlöstes.

Fullständigt kaos utbröt efter det, rapporterar The Mirror.

18 skadade

Brandlarmet – som senare skulle visa sig vara falskt – ledde till panik bland passagerarna.

Vissa beslutade sig i kaoset för att ta sig ut på flygplansvingarna för att hoppa av planet.

Passagerare filmades när de lämnade planet via vingarna innan de hoppade ner på asfalten medan brandmän och polis skyndade till platsen. 

Medicinska team som var involverade uppger att 18 personer behövde hjälp med olika former av skador.

Sex av dem fick föras till sjukhus. 

Tre av dem fördes till en privatklinik i Palma, Clínica Rotger, och de övriga tre till Hospital Quironsalud Palmplanas, som också ligger i öns huvudstad.

Det ska inte röra sig om några allvarliga skador.

Vittnar om kaoset

En anställd på flygplatsen vittnar om hur han upplevde situationen.

– Planet är på väg att lyfta från ramp tio eller åtta och nu hoppar folk från vingen ner på marken. Något händer, något händer, de evakuerar planet. Nu kommer brandmännen.

Ryanair kommenterar

En talesperson för Ryanair har kommenterat händelsen.

– Denna flygning från Palma till Manchester avbröts på grund av ett falskt brandlarm, säger personen enligt The Sun.

– Vi ber uppriktigt om ursäkt till berörda passagerare för eventuella olägenheter.

Oklart varför

Det är i nuläget oklart varför brandlarmet gick igång på det berörda flygplanet.

Ingen brand hade utbrutit.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att det skulle finnas några andra problem med planet.

Läs mer om Ryanair:

Ryanair ställer in flyg för 30 000 resenärer

Ryanair presenterar förändring – glädjebesked för resenärer

Foto: N. Soklic

Text: Redaktionen