Ny trend bland svenskarnas semestervanor

2023 05 09

Allt fler väljer att semestra hemma i Sverige.

Höjda räntor och en inflation som inte tycks försvinna har slagit hårt mot hushållens plånböcker.

Många gör förändringar i sin konsumtion på grund av det ekonomiska läget.

Nu visar sig en ny trend bland svenskarnas semestervanor, då allt fler väljer att semestra hemma i Sverige, rapporterar SvD.

– Tid och pengar är det som avgör, om man ska vara rå. Vi står inför en lågkonjunktur och då är dyra resmål nedvärderade. Dessutom är inte kronan så stark, så att resa utomlands är inte billigt, säger Gustaf Onn, föreståndare för Avdelningen för informatik och turismvetenskap på Södertörns högskola.

Shopping och vandring

På flera håll i landet märks förändringen av.

Bland annat har Böda strand på Öland, Gekås Ullared och Svenska turistföreningen noterat en tydligt uppåtgående trend.

Den sistnämnda har rapporterat om en kraftig ökning av bokade fjällstugor i Jämtland och Härjedalen.

“Prioriterar bort utlandet”

Svenska turistföreningen har sett antalet gästnätter öka ordentligt, och vid Böda strand är bokningsökningen tre procent.

– Det är en stark siffra och den är vi glada över. Det är trots allt inflation och ekonomiskt tufft i Sverige. Man prioriterar bort utlandet mot svenska upplevelser, av ekonomiska skäl, säger Anna Barkevall, vd på Böda strand.

På Gekås Ullared handlar bokningsökningen om tio procent.

Tufft läge

Riksbanken har på nytt höjt styrräntan som i dagsläget ligger på 3,5 procent.

Riksbankschef Erik Thedéen menar att inflationen måste komma ner, men medger att hushåll kommer få det tufft.

– Enskilda hushåll kan det vara oerhört tufft för. Framförallt för yngre hushåll som har lånat till en bostadsrätt och som kanske tog i allt de kunde för att räntorna var låga. När de nu går upp får de dra ned på mycket, sade Thedéen till Aftonbladet efter den senaste räntehöjningen.

“Vi ser konsekvenser”

Vidare understryker riksbankschefen att räntehöjningarna märks av bland svenskarnas konsumtionsbeteende.

– Vi ser konsekvenser av både den höga inflationen och de höjda räntorna. Hushållen köper färre sällanköpsvaror som kylskåp och den typen av varor. Och bilar.

Foto: E. Garrido

Text: Redaktionen


8 jun 26

Mastercard försvinner som betalkort

2026 06 09

Det populära betalkortet är på väg bort.

Mastercard planerar en ny digital betalningsrevolution.

Kortjätten meddelar att de kommer ersätta dagens kortsystem för betalning.

Vill ersätta kort

Betalkorten som idag finns i nästan varje plånbok är på väg att försvinna.

Mastercard arbetar enligt uppgifter med ett nytt system som ska ersätta både kredit- och betalkort helt.

Målet är att gå från fysiska kort till helt digitala betalningar där användaren i stället identifieras med teknik som inte kräver plastkort.

LÄS MER: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Får unika koder

Kärnan i förändringen är så kallade tokens – unika engångskoder som skapas för varje enskild betalning.

I stället för att ett kortnummer används flera gånger ska det ersättas av en tillfällig kod som bara gäller för ett köp.

Det gör att känsliga kortuppgifter inte behöver delas mellan butik och bank på samma sätt som idag.

– Tillsammans påskyndar dessa funktioner övergången till en tokeniserad och autentiserad betalningsupplevelse i kassan över olika enheter och plattformar, och lägger grunden för smidiga och pålitliga betalningar, uppger bolaget om utvecklingen.

För kunder innebär det i praktiken att kortuppgifter inte längre lagras och sprids i samma omfattning, vilket minskar risken för bedrägerier.

Ska godkännas med fingeravtryck

Samtidigt som tokenlösningarna utvecklas satsar Mastercard på biometrisk identifiering.

I stället för att använda ett kort och slå en PIN-kod ska betalningar även kunna godkännas med fingeravtryck, handflata eller ansiktsigenkänning.

I praktiken innebär det att kunder inte längre kommer behöva ta fram ett kort eller slå en PIN-kod i butik.

Tekniken testas redan tillsammans med banker och handelsaktörer för att bygga upp ett nytt betalningssystem inför framtiden.

Vill skrota kort före 2030

Målet är att de nya systemen ska vara fullt utbredda inom fyra år.

– Mastercard driver på utvecklingen av hur vi betalar online i Europa och närmar sig sitt mål för 2030 att ta bort manuell kortinmatning och minska beroendet av fasta kortuppgifter, uppger Mastercard i ett uttalande.

Utvecklingen sker samtidigt som kontanter redan minskar kraftigt i flera länder, vilket driver på övergången till digitala betalningar.

LÄS MER: Rysslands luftsköld spricker – panik i Moskva

Foto: Akuptsova

Text: Redaktionen


08 jun 26

Höjning med 101 procent – smäll för svenska tv-tittare

2026 06 09

Svenska tv-operatörer har höjt sina kampanjpriser markant under våren.

Det visar en kartläggning från jämförelsesajten Tvabonnemanget.se.

– Vi ser en tydlig trend där operatörerna minskar rabatterna snarare än att höja ordinarie priser. Det innebär att det blir dyrare att teckna ett abonnemang, även om listpriset ser oförändrat ut, säger sajtens grundare Fredrik Falkengren. 

”101 procent”

Enligt sammanställningen har 15 av 27 jämförbara paket fått höjt kampanjpris.

Stora aktörer som Telia, Tele2, Telenor, Boxer, Allente och Sappa har bland annat granskats.

I flera fall har kampanjpriserna höjts med över 100 procent jämfört med prisnivåerna i februari. Nedan listas några exempel:

- Allente Stream Basic har gått från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad under kampanjperioden (+101 procent)

- Boxer TV Bas har höjts från 99 kronor i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Tele2 TV Bas har fördubblats från 99 kr i månaden till 199 kronor per månad (+101 procent)

- Telenor TV Stor-paket har höjts från 249 kronor i månaden till 299 kronor per månad (+20 procent)

Kopplas till fotbollsfesten

Prisökningarna äger rum strax innan årets stora sportevenemang – fotbolls-VM i USA, Kanada och Mexiko.  

Enligt sajten finns det en potentiell koppling mellan sommarens fotbollsfest och tv-operatörernas plötsliga höjningar av kampanjpriserna.

– Vi bedömer att det här delvis drivs av stora sportevenemang som fotbolls-VM. Operatörerna vet att efterfrågan ökar och att fler är beredda att teckna abonnemang även utan lika kraftiga rabatter, säger Fredrik Falkengren.

LÄS MER: Dystert besked för svenska tv-tittare – ras med 30 procent 

FAKTA: Tvabbonemanget.se

- Tvabonnemanget.se är en oberoende jämförelsetjänst som hjälper konsumenter att jämföra tv-abonnemang och streamingtjänster i Sverige.

Källa: Tvabbonemanget.se

LÄS OCKSÅ: Tre Natojättar överens – ställer fem villkor till Ryssland

Foto: E. Mclean

Text: Redaktionen